آیا خدا را به من می شناسانی
آیا خدا را به من می شناسانی؟
۱۳۹۶-۰۲-۰۵
تفسیر آیه الله نور السموات و الارض
تفسیر آیه الله نور السموات و الارض
۱۳۹۶-۰۲-۰۷
نمایش همه

رویت و کلام خدا در داستان حضرت موسی

رویت و کلام خدا در داستان حضرت موسی

 

مشخصات فایل

نام فایل: ردپای عقل و عشق در عاشورا

موضوع برنامه: رویت و کلام خدا در داستان حضرت موسی

مدت زمان برنامه: ۴۷ دقیقه

حجم فایل تصویری با بهترین کیفیت: ۱۸۶ مگابایت (MP4)

حجم فایل متنی: به زودی

حجم فایل صوتی: ۲۳ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

بدون تردید حضرت موسی یک پیغمبر اولوالعظم است و یک پیغمبر اولوالعظم از خداوند تقاضا می کند که خودت را به من نشان بده تا ببینمت! این یک تقاضاست. رویت و کلام خدا در داستان حضرت موسی چگونه تعبیر می شود؟ اما شما می دانید که تقاضای امر محال شایسته فرد عاقل نیست. شخص عاقل اگر تقاضای امر محال بکند، این نشانه عقل نیست؛ در این کار یک نوع سفاهت است و به قول حافظ، زنجیر اقبال ناممکن جنباندن است! حافظ می گوید: زنجیر اقبال ناممکن نجنبانید. چیزی که ممکن نیست را نمی توان تقاضا کرد. پس اگر رؤیت خدا ممتنع است و معقول نیست، چگونه یک پیغمبر اولوالعظمی مانند حضرت موسی (علی نبینا و آله و علیه السلام) تقاضای رؤیت می کند؟!

پاسخ نیز پاسخ عجیبی است! با صراحت تمام از جانب حق تبارک و تعالی خطاب می شود که: « لَن تَرَانِی» کلمه «لَن» به اتفاق نظر همه اهل ادب و کسانی که صرف و نحو می دانند، برای « نفی اَبَد » است. در این آیه نیامده که « لاترانی» یا «لم‌ترانی» بلکه گفته است: «لن ترانی»؛ یعنی هرگز، هرگز، هرگز نمی توانی ببینی.

خوب، این پاسخ تقاضای حضرت موسی است. تا اینجای آیه، مقداری روشن است؛ حضرت حق با صراحت و با تاکید در پاسخ به تقاضای حضرت موسی می فرماید که: «لن ترانی» ولی رمز آلود بودن آیه در اینجاست که بلافاصله کلمه «وَلَـکِنِ» آمده است. «لکن» حرف استثنا است، یعنی ما گفتیم که هرگز نمی توانی ببینی ولی یک اما دارد: «وَلَـکِنِ انظُرْ إِلَى الْجَبَلِ» به کوه نگاه کن. رمز آلود بودن آیه این جاست

در ادامه بخوانید:  دل انسان دریاست

 

لینک دانلود
Video-DownloadSound-Download Youtube-download

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *