مکتب تفکیک
آشنایی با مکتب تفکیک
۱۳۹۶-۰۳-۲۹
چگونگی تاثیر حواس و رفتار بر نفس ناطقه انسان
برنامه معرفت دوم تیرماه ۱۳۹۶
۱۳۹۶-۰۴-۰۲
نمایش همه

معنویت، کالا نیست

معنویت کالا نیست

رسانه های امروز به پیام رسانی مشغول هستند و هرگونه پیامی را مخابره می کنند. در گذشته اینترنت و امکانات نبود، پیام ها چگونه منتقل میشد؟ در حوزه ادبیات و معرفت، پیام ها غالبا توسط شاعران و نویسندگان با قلمی ظریف و بدیع نگاشته می شد. نگاشتن پیام بسیار امر مهمی است که متاسفانه در دنیای مدرن امروز، پیامی انسانی و معرفت افزا نداریم و بیشتر به سمت مطاع پیش می رود. معنویت کالا نیست

در این بین عده ای هستند که متاسفانه پیام های معنوی را نیز به صورت کالا عرضه می کنند. این پدیده بسیار خطرناک است و عواقب بسیار وحشتناکی دارد. معنویت کالا نیست که شما آن را به شکل متاع بازار به دیگران بفروشید. یکی از راه ها و انواع انتقال معنی، استفاده از ابزار برانگیختن احساس است که این مورد در بین کالاهایی با جنس معنوی بسیار زیاد استفاده می شود.

عواطف و احساسات انسانها ابزاری برای القای هرگونه معنویت، آن هم بدون استدلال و قانع کردن عقل نیست. احساس و عاطفه، بسیار از راههای سریع و ظاهری ارضا می شود و انسان ظاهری مسلک می پندارد که کاملا قانع شده است در حالی که یک انسان اندیشمند و اهل معنویت، به محتوا و شیوه استدلال پیام می نگرد و خالی از هرگونه احساس و عواطف درباره آن نظر خویش را اعمال می کند.

مصیبت اینجاست که پیام الهی را ابزاری برای ایجاد کالا بدانیم ولی باز هم تکرار می کنیم که معنویت کالا نیست و با ارضای احساس و پیچاندن یک محصول تهی و بی محتوا در زر ورق احساس نتیجه ای جز گمراهی در پی ندارد. عصر امروز، عصر رسانه و تصویر نیز هست و بسیاری با استفاده از فیلم و تصویر درصدد تحریک احساس و ارضای احساسات هستند بدون اینکه توجهی به ارضای عقل داشته باشند.

در ادامه بخوانید:  این نیز بگذرد

پیام الهی، بیداری عقل آدمیان است. تفکر و تعقل است. اندیشمندی می گوید: کودکی بادکنک اش را به هوا می داد و بسیار خوشحال بود اما هرچه بالاتر می رفت بریده تر می شد و یک لحظه ترکید. احساسات در انسان نیز مانند بادکنکی است که منفجر می شود. احساسات در انسان جایگاه عمیق معرفتی ندارد و با همان سادگی که به دست می آید و به همان سادگی نیز از بین می رود.

موجی از احساسات را با پیام های متاع شده برای افراد ساده اندیش ایجاد می شود و به همین آمدن، احساسات متاعی از بین می رود. حتی عده ای می پندارند که اگر پیام شان را به صورت کالا دربیاورند، بسیار بهتر و تاثیر گذار تر است. بله تاثیر گذار است ولی برای افراد ظاهر بین و ساده اندیش؛ راه نجات بشر امروز، دوری از کالا زدگی است.

جان گرگان و سگان از هم جداست     متحد جانهای شیران خداست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *