گذر عمر
برنامه معرفت پانزدهم بهمن ۱۳۹۵
۱۳۹۶-۰۱-۰۴
نور حقیقی
برنامه معرفت بیست و دوم بهمن ۱۳۹۵
۱۳۹۶-۰۱-۰۶
نمایش همه

هر انسانی باید دوباره خود را خلق کند

تولد دوباره

تولد دوباره

هر موجودی یک بار خلق می شود و تمام می شود. اما انسان یک ویژگی مهم دارد. غیر از اینکه یک بار خلق شده است، باید یک بار هم خودش را خلق کند. یعنی تولد دوباره. انسان ضمن اینکه مخلوق است، می بایست خالق خودش هم باشد. انسان باید چه چیزی را خلق کند؟ خودش را. یعنی تولد دوباره داشته باشد. این جهاد اکبر که توصیه شده است، همان مبارزه با نفس و زاییدن دوباره «خود» است.

با نفس، جهاد کردن یعنی چه؟ انسان دائم با خودش در جنگ و صلح است. انسان با ناروایی های نفسانی، هوس های نامعقول، با اندیشه های ناپاک و با اوهام و خرافات در جنگ است. انسان زود دچار خرافات و وهم می شود. وقتی وارد اوهام می شود، همه درهای را به روی خود می بندد. اگر انسان با خود جنگ نکند، برای یک عمر در وهم باقی می ماند. خطرناک ترین زندان، زندان ذهن است. اگر انسان در ذهن اش منجمد بماند، ذهن، خطرناک ترین خانه می شود. اگر در ذهن باز نباشد، تا ابد زندانی فکر خرافی خواهد ماند.

آدمهای خرافی دیگر گوش نمی دهند و فکر می کنند به حقیقت کامل رسیده اند. شخصی که این گونه باشد، نمی تواند خودش را خلق کند و تولد دوباره داشته باشد. خلق خودش یعنی مبارزه کردن با خرافات و اوهام در ذهن اش. این جنگ، خونین است و خواسته های نامعقول، باید سرکوب شوند. انسان اگر خودش را ول کند، ساخته نمی شود. همین که یک بار خدا خلق کرد کافی است؟ یا باید خود را ول کرد در نفسانیات و خواسته های نامعقول؟ پس اکنون که خدا خلق کرده است، خودت هم یک بار دیگر خودت را خلق کنی. خودت خالق خودت باشی. تنها راهی که تولد دوباره داشت، آگاهی است.

در ادامه بخوانید:  حاکم ظالم، خرد مردم را از بین می برد

ویدئوی این برنامه را در کانال آپارات ما می توانید مشاهده کنید – کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *