اخلاق منهای عقل و دین
طرفداران اخلاق منهای عقل و دین
۱۳۹۶-۰۴-۰۸
شکستن بت های ذهنی و انواع آن
۱۳۹۶-۰۴-۱۰
نمایش همه

برنامه معرفت نهم تیرماه ۱۳۹۶

مبدا نفس و روان در انسان

مشخصات فایل

نام فایل: مبدا نفس و روان در انسان چیست؟

موضوع برنامه: پاسخ به سوالات بینندگان برنامه معرفت

مدت زمان برنامه: ۴۵ دقیقه

حجم فایل تصویری با بهترین کیفیت: ۲۱۰ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۸ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

مبدا نفس و روان در انسان چیست؟ بهترین راه شناخت روان، چه راهی است؟ کیفیت ظهور روان در جسم چگونه است؟ حقیقت روان قابل شناسایی نیست چون ریشه در عالم غیب دارد و آنچه که ما به عنوان روان می شناسیم، در واقع تظاهرات و حرکات مخصوص روان در جهان خارج است.

بخشی از سخنان دکتر ابراهیمی دینانی

روان عبارت فارسی نفس است. انسان غیر از بدن، چیز دیگری هم دارد که آن را روان می گویند. روان از روندگی می آید. انسان موجودی است که در یک بُعد مثل تَن و جسم خلاصه نمی شود. هر موجودی غیر از انسان، هر مصالح مادی از ابتدا داشته، همان است و تغییر نمی کند اما انسان، روان است و در مصالح اولیه مادی اش خلاصه نمی شود.

انسان، قطعا یک موجود مادی با همه آثار ماده است اما انسان در ماده خلاصه نمی شود. انسان کارهایی می کند که آنها از ماده در نمی آید. اسم اینها را نفس می گذاریم. در فارسی روان معنی می شود. چرا انسان رونده است و این روندگی را از کجا می فهمیم؟ انسان در هر لحظه، امید دارد که در لحظه بعد چیزهای بیشتری بفهمد. چه بسا انسان امید داشته باشد که در لحظه های بعد، کل جهان را می فهمد.

هر انسانی هرچقدر که عالم باشد، در محاصره مجهولات است و فکر می کند در لحظه بعد بهتر می فهمد. لحظه به لحظه، امید به آینده دارد که بهتر بفهمد. اما آیا انسانی هست که فکر کند همه اسرار هستی را بفهمد؟

در ادامه بخوانید:  برنامه معرفت ۲۸ مهرماه ۱۳۹۶

لینک دانلود

Video-DownloadSound-DownloadYoutube-download

Dr Dinani's Channel... Join Our Channel

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *