تفسیر آیه کل یوم هو فی شان
برنامه معرفت چهاردهم دی ۱۳۸۷
۱۳۸۷-۱۰-۱۴
تفسیر نیستان در اشعار مثنوی معنوی
برنامه معرفت بیست و پنجم تیر ۱۳۸۹
۱۳۸۹-۰۴-۲۵
نمایش همه

برنامه معرفت هجدهم تیر ۱۳۸۹

بشنو از نی چون شکایت می‌کند
[flowplayer id=”11448″]
مشخصات فایل

نام فایل: شرح و بررسی اندیشه های مولوی

موضوع برنامه: بشنو از نی چون شکایت می‌کند

مدت زمان برنامه: ۴۰ دقیقه

حجم فایل تصویری با بهترین کیفیت: ۲۰۰ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۸ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

 بشنو از نی چون شکایت می‌کند        از جدایی ها حکایت می‌کند

کز نیستان تا مرا ببریده‌اند           در نفیرم مرد و زن نالیده‌اند

مولانا از بشنو کار را آغاز می‌کند در تفسیر کلمه شنیدن تنها این نیست که حرف را بشنود هر کس گوش صحیح داشته باشد حرف را می ‌شنود با فرکانس مشخص اما شنیدن درست این نیست که تنها جملات را بشنوی و یا حتی مفاهیم را بفهمی اگر شما کلامی را شنیدی و با سابقه ذهنی آغشته کردی و در آمیختی در واقع نشنیدی هر کس یک پیش‌ داوری دارد و ذهنیت ‌هایی دارد و کلام را که می ‌شنود به ذهنیت ‌ها تفسیر می‌کند و با پیش ‌فرض ‌ها آنچه دوست داری می‌ خواهی بشنوی و آنچه دوست دارد تفسیر می‌کند.

شنیدن این است که یک لحظه پیش ‌فرض ‌ها را در پرانتز بگذاری بعد البته تحلیل کنی این می‌شود ادراک اولیه می‌شود اگر شما به مجرد شنیدن آغشته کنی حرف‌ های طرف را، خودت در واقع نشنیدی. اما وقتی شنیدی بعد تجزیه و تحلیل کنی البته آنچه که مطابق حق و برهان است قبول کن و آنچه که مطابق حق و برهان نیست قبول نکن. اما یک لحظه پیش ‌داوری‌ های خود را در تعلیق بگذار.

داخل نی خالی است و مانند تار و دیگر ابزار موسیقی نیست. کسی که نی را می نوازد، لب را می گذارد بر سوراخ نی و در نی می دمد. نی هم چون خالی است، نفس دمنده را منعکس می کند. در اینجا نفس خیلی مهم است. خالی بودن نی یعنی از هرگونه پیش داوری خالی باشی.

در ادامه بخوانید:  تفسیر و لله المشرق و المغرب

وقتی از پیش داوری ها خالی باشید، نفس رحمانی در نی جان آدمی دمیده می شود و تجلی های رحمانی در نی جان آدمی به ظهور می رسد. مولوی وقتی شروع کرد به شعر «بشنو از نی» از اوهام خود را خالی کرده بود. کسی مانند شمس تبریزی، آتش وجود مولوی را برفروخته تر کرد و مولوی را از خودش خالی کرد.

لینک دانلود
Video-DownloadSound-DownloadYoutube-download

Dr Dinani's Channel... Join Our Channel

1 دیدگاه

  1. سیمین آرین گفت:

    بسیار درود بر جناب استاد دینانی گرامی که سعادت دارم بهره ببرم از طریق این برنامه که استاد به این زیبایی و روان فلسفه را آموزش میدهند .بویژه برای من که در آلمان زندگی میکنم و مدت زیادی نیست که با این برنامه آشنا شدم.اما مانند تشنه ای که به سرچشمه آب روان رسیده باشد شکر گذارم. و سپاسگزارم از همه همکاران این برنامه که امکان حضور این استاد را فراهم کردند و امثال من را از برکت وجود این عالم بهره‌مند کردند. من روانشناسی خواندم و بسیار فلسفه دوست دارم و اکنون از این برنامه‌ها بسیار می آموزم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *