شناخت ظاهری
برنامه معرفت دهم دی ۱۳۸۷
۱۳۸۷-۱۰-۱۰
عشق مجازی واژه غلطی است
برنامه معرفت دوازدهم دی ۱۳۸۷
۱۳۸۷-۱۰-۱۳
نمایش همه

برنامه معرفت یازدهم دی ۱۳۸۷

الا یا ایها الساقی أدر کأسا و ناول ها

 

مشخصات فایل

نام فایل: ردپای عقل و عشق در عاشورا

موضوع برنامه: تجلی ذات در صفات

مدت زمان برنامه: ۴۷ دقیقه

حجم فایل تصویری با بهترین کیفیت: ۱۸۶ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۲۳ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

«غیب الغیوب» پنهان است. البته غیب هم انواعی دارد اما غیب الغیوب با هر غیبی فرق می کند. پس مقام ذات احدی همیشه پنهان است، نه اینکه تنها در زمانی پنهان بوده است بلکه هم اکنون و در آینده نیز پنهان خواهد ماند. به همین دلیل است که برخی عرفا، از «هجران ابدی» صحبت می کنند. هجران ابدی به این معناست که آن مقام ذات احدی، غیر قابل وصول است. دسترسی به مقام ذات و کُنه ذات احدی، امکان پذیر نیست.

در اینجا لازم بود من این توضیح را بدهم که این حدیث، در صدد بیان مقامی است که در آن مقام، ذات احدی پنهان است. اما این پنهانی باید ظهوری هم داشته باشد. به قید ذات و به قید احدیت که هیچ گاه ظاهر نمی شود، اما چون مطلق و غیر متناهی است، بنابراین تجلی می کند. این تجلی در مرحله اول، همان طور که شما نیز به آن اشاره کردید، یک تجلی در مقام فیض اقدس است و در این جا خداوند به صفات خود ظاهر می شود. چنانکه می دانید خداوند دارای اسماء حسنی است: «أَیًّا مَّا تَدْعُواْ فَلَهُ الأَسْمَاء الْحُسْنَی» خداوند دارای صفات بسیاری چون: رحمان و رحیم و متکلم و سمیع و بصیر و عالم و … است. اسماء خداوند، ظاهر است در حالی که مقام ذات، ظاهر نیست. پس مقام ذات در اسماء ظاهر می شود و این همان «تجلی» است که شما به آن اشاره کردید.

در ادامه بخوانید:  دانلود برنامه معرفت (پخش شده در ۱۵ فروردین ۹۲)

فیض اقدس یعنی ظهور و تجلی ذات در صفات . این یک نوع ظهور است، ظهوری در مقام اسماء و صفات، که به آن «فیض اقدس» می گویند. از طرفی هم هر یک از اسماء، اقتضایی دارد اسماء حق تعالی، اقتضائاتی دارند و فعال هستند و بنابراین تجلی هر اسم نیز اثر خود را در جهان دارد. تجلی به رحمانیت، تجلی به رحیمیت، تجلی به رازقیت، تجلی به علم، تجلی به کلام و هکذا. و در این میان تجلی به آفرینش و خلق هم هست که منشاء ظهور «فیض مقدس» می باشد

لینک دانلود
Video-DownloadSound-Download Youtube-download

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *