الا یا ایها الساقی أدر کأسا و ناول ها
برنامه معرفت دوم مهر ۱۳۹۵
۱۳۹۵-۰۷-۰۲
خواستن مهم‌تر است یا دانستن
شطحیات عرفا منافی عقل نیست
۱۳۹۵-۰۷-۱۱
نمایش همه

برنامه معرفت نهم مهر ۱۳۹۵

[flowplayer id=”11275″]

مشخصات فایل

نام فایل: شرح و بررسی کتاب من و جز من اثر دکتر دینانی

موضوع برنامه: رابطه من و رذائل و فضائل

مدت زمان برنامه: ۴۰ دقیقه

حجم فایل تصویری با بهترین کیفیت: ۲۰۰ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۸ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

سوال مهمی که مطرح می شود، این است که آیا «من» برای رسیدن به فضائل و آراسته کردن خود به آنها، از خود فرا می رود و یا اینکه فضائل به سوی «من» فرود می آیند. در صورتی که شقّ اول پذیرفته شود که «من» برای دست یافتن به فضائل از خودش بیرون می رود، بی درنگ این پرسش پیش می آید که بیرون از «من» کجاست و فضائل در کجای آنچه بیرون خوانده می شود، قرار گرفته اند.

انسان تنها موجودی است که در عالم وجود «من» می گوید. این من انسانی، دارای فضائل و گاهی رذائل است. «من» وقتی به فضائل آراسته می شود، آیا این فضیلت ها از درون انسان می آید یا از بیرون؟ بچه ای که متولد می شود، فضائلی ندارد، نه علم دارد و نه فضیلت؛ مثل یک صفحه سفید کاغذ، صاف است. ممکن است گفته شود که انسان در برخورد با جهان بیرون، فضیلت پیدا می کند.

اگر این فضیلت ها در بیرون از ما هستند، از کجای بیرون در ما می آیند؟ تمام کره زمین را بگردید و ببینید که چند کیلو فضیلت پیدا می شود؟ کجاست که فضیلت ها آنجا خوابیده اند؟ انسان از جهان بیرون اثر می پذیرد و تردیدی در نقش بیرون از انسان نداریم اما خود بیرون به کسی فضیلت نمی دهد.

در ادامه بخوانید:  برنامه معرفت یازدهم دی ۱۳۸۷

بیرون از انسان، شرایطی را مهیا می کند تا آنچه از فضیلت ها در درون است، آشکار شود. فضائل از درون باطن انسان می آید. حال ممکن است سوال شود که این درون انسان کجاست که فضائل از آنجا می آید. چیزی که در انسان اصل است و منشا تمام حرکات و سکنات و فعالیت های انسان است و رذائل و فضائل را شامل می شود، دو چیز است. اول عقل و دوم، اراده است.

لینک دانلود
Video-DownloadSound-DownloadYoutube-download

Dr Dinani's Channel... Join Our Channel

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *