سه واقعه موجب ناخرسندی بشر شده
سه واقعه ای که بشر را ناخرسند کرد
۱۳۹۶-۱۰-۲۳
اختیار با اختیار دیگری حاصل نمی شود
برنامه معرفت پانزدهم دی ماه ۱۳۹۶
۱۳۹۶-۱۰-۲۵
نمایش همه

برنامه معرفت هشتم دی ماه ۱۳۹۶

معنی اختیار و آزادی

 

مشخصات فایل

نام فایل: بررسی کتاب «اختیار در ضرورت هستی»

موضوع برنامه: معنی اختیار و آزادی

مدت زمان برنامه: ۴۴ دقیقه

حجم فایل تصویری با بهترین کیفیت: ۱۴۵مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۲۰ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

معنی اختیار و آزادی

معنی اختیار همان چیزی نیست که از کلمه آزادی مستفاد می شود چنانکه معنی تقدیر نیز غیر از معنای قضا به شمار می آید. آزادی در تنگنا قرار نگرفتن و رهایی از هرگونه قید است البته این معنی از آزادی مراتب متفاوت دارد و همه اشخاص در رسیدن به آزادی یکسان نیستند.

آزادی در نظر عامه مردم و بیشتر اشخاص رها شدن از قید شهوت و اسارت در بند امور نفسانی شناخته می شود. البته کسانی نیز هستند که آزادی را در پیروی از خواسته های نفسانی خود می دانند ولی حقیقت این است که در معنی بخشیدن به آزادی انسان، از اسارت خواسته های نفسانی خارج شدن بیش از پیروی کردن از خواسته های نفسانی نقش ایفا می کند.

در میان افراد بشر کسانی هستند که انسان های خاصّ شناخته می شوند و به سطح دیگری از آزادی دست می یابند که با آنچه در نظر عامه مردم آزادی خوانده می شود، تفاوت دارد. این اشخاص به آنچه در این جهان مطلوب شناخته می شوند، وابستگی ندارند و خود را نسبت به آنها آزاد و رها می یابند.

کسان دیگری در این عالم وجود دارند که از گروه نخست در سلوک معنوی پیشرفته تر شناخته می شوند و در اثر استغراق و مندک شدن در نور حق تبارک و تعالی از هر آنچه غیر او به شمار می آید، آزاد و رها هستند

در ادامه بخوانید:  برنامه معرفت سیزدهم دی ۱۳۸۷
لینک دانلود
Video-DownloadSound-DownloadYoutube-download

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *