من عرف نفسه فقد عرف ربه
تفسیر حدیث من عرف نفسه فقد عرف ربه
۱۳۸۷-۰۸-۲۴
شناخت ظاهری
برنامه معرفت دهم دی ۱۳۸۷
۱۳۸۷-۱۰-۱۰
نمایش همه

برنامه معرفت نهم دی ماه ۱۳۸۷

تقابل عقل و عشق
مشخصات فایل

نام فایل: ردپای عقل و عشق در عاشورا

موضوع برنامه: تقابل عقل و عشق ، یک نزاع ساختگی!

مدت زمان برنامه: ۴۷ دقیقه

حجم فایل تصویری با بهترین کیفیت: ۱۸۶ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۲۳ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

اگر عقل و عشق، مانعه الجمع بودند که انسان نمی ‌توانست هم عاقل باشد و هم عاشق. مگر اینکه گفته شود حالا که عاقل شد، دیگر عاشق نیست یا وقتی که عاشق شد، عاقل نیست. بحث همین است که ببینیم اگر کسی عاشق شد، یعنی عاقل نیست؟ یا اگر کسی عاقل بود، یعنی عاشق نیست؟ در هر حال، آنچه که مسلم است این است که انسان هم دارای عقل است (و بلکه عقل از ویژگی ‌های اوست) و هم دارای عشق است و در خیلی از موارد بر اساس عشق، حرکت می‌ کند. بنابراین بحث این است که آیا انسان، در آنِ واحد، هم می‌ تواند عاقل باشد و در همان حال عاشق هم باشد؟ یا اگر عاشق شد، باید با عقل خداحافظی کند و عقل را به سویی کنار بگذارد؟

بنده فکر می ‌کنم لزومی ندارد هنگامی که انسان عاشق شد، عقل را کنار بگذارد یا اگر خواست که به مقتضای عقل، عمل کند، دیگر عاشق نباشد. بنده به تقابل عقل و عشق عقیده ای ندارم. انسان در عین عقلانیت، می ‌تواند عاشق باشد و در عین عاشق بودن و شیدایی نیز می ‌تواند عین عقلانیت را داشته باشد. من بین عقل و عشق، تضادی نمی ‌بینم.
عشق، کشش به سوی معشوق در انسان است. طبیعتاً عاشق، معشوق دارد و هیچ عاشقی بدون معشوق نیست. نمی ‌توان گفت که عاشق هست اما معشوق نیست. عشق بدون معشوق نداریم و البته عقل بدون معقول هم نداریم. عاشق، معشوقی دارد و عاقل، معقولی. کسی نمی ‌تواند ادعای عشق بکند ولی وقتی از او بپرسیم که معشوق تو کیست، بگوید نمی‌ دانم! این شعری که می ‌خواهم بخوانم شاید پاسخ بعضی از سؤالات باشد زیرا بعضی از افراد ممکن است بگویند که ما معشوق معینی نداریم وقتی هم می‌ پرسیم پس شما چه جور عاشقی هستید؟ می گوید که من عاشق عشقم! خود عشق هم می تواند معشوق باشد. شاعر فارسی زبانی گفته است: “عاشق عشقم و دیوانه دیوانگی ام”

در ادامه بخوانید:  رویت و کلام خدا در داستان حضرت موسی
لینک دانلود
Video-DownloadSound-Download Youtube-download

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *