تفسیر آیه الله نور السموات و الارض
تفسیر آیه الله نور السموات و الارض
۱۳۹۶-۰۲-۰۷
دل انسان دریاست
دل انسان دریاست
۱۳۹۶-۰۲-۱۰
نمایش همه

برنامه معرفت هشتم اردیبهشت ۱۳۹۶

حسن و قبح

مشخصات فایل

نام فایل: مسئله جبر و اختیار

موضوع برنامه: شرح و بررسی کتاب از محسوس تا معقول

مدت زمان برنامه: ۴۵ دقیقه

حجم فایل تصویری با بهترین کیفیت: ۲۱۰ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۸ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

ارزیابی و ارزش گذاری از کارهای عقل است و در جایی که عقل حاکم نباشد جز غلبه و زور یا پریشانی و آشفتگی چیز دیگری نخواهد بود. نزاع و درگیری پرماجرایی که سالهای متمادی در میان معتزلیان از یک سو و اشاعره از سوی دیگر مطرح بوده است به همین مسئله بر می گردد. زیرا معتزلیان به حسن و قبح ذاتی امور باور داشته و از خوبی و بدی اشیاء در جهان سخن می گفتند.

در حالی که اشاعره در انکار ذاتی بودن حسن و قبح اصرار می ورزیدند و چنین می اندیشیدند که خوبی و بدی فقط براساس دستور خداوند تبارک و تعالی معنی پیدا می کند و اگر سخن خداوند به ما نمی رسید به حسن و قبح امور آگاهی پیدا نمی کردیم. ما اکنون وارد این مسئله نمی شویم و شواهدی که از هر دو طرف برای اثبات ادعای خود اقامه می کنند کاری نداریم همین اندازه یادآور می شوم که هر گونه تعبد و گوش دادن به فرمان الهی در امور، برای ادراک از یک آگاهی پنهان ناشی می شود.

ارزش مند بودن مسئله ای است که برای هر انسانی مطرح است. انسانها برای خود ارزش قائل اند و به دنبال ارزش ها نیز می روند همچنانکه بعضی چیزها را نیز بی ارزش می دانند. وقتی از ارزش صحبت می شود، به کمیت و مقدار عددی کاری نداریم، بلکه به جایگاه، کارایی و استفاده های مادی و معنوی اشاره می شود. خوبی و بدی نیز یک ارزش است. به عنوان مثال «گیاه گل» گل است اما وقتی به میزان زیبایی گل اشاره می شود، از ارزش سخن به میان می آید. یا هر انسانی، انسان است و از نظر شرایط زیستی همه یکسان هستند، اما ارزش انسان چقدر است؟

لینک دانلود
Video-DownloadSound-DownloadYoutube-download

Dr Dinani's Channel... Join Our Channel

در ادامه بخوانید:  خواستن و دانستن، نزاع اشعری و معتزلی

1 دیدگاه

  1. عاطفه گفت:

    سلام
    با تشکر از سایت فوق العاده مفیدتون , میخواستم بپرسم آیا آرشیو صد قسمت چهارم رو هم آماده میکنید یا برای دانلود برنامه ها باید به همین آرشیو هفتگی مراجعه کرد و برنامه ها رو یک به یک دانلود کرد ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *