سفر و تحول فکری
سفر و تحول فکری
۱۳۹۶-۰۷-۱۰
تعادل بین درون و برون
تعادل بین درون و برون
۱۳۹۶-۰۷-۱۱
نمایش همه

فرق فیلسوف و حکیم

دل انسان دریاست
مشخصات فایل

نام فایل: شرح اندیشه های ملاصدرا – برنامه معرفت سوم دی ماه ۱۳۸۹

موضوع برنامه: فرق فیلسوف و حکیم

مدت زمان برنامه: ۴۷ دقیقه

حجم فایل تصویری با بهترین کیفیت: ۱۴۲ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۸ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

فرق فیلسوف و حکیم

بین فلسفه و حکمت فرق وجود دارد. فلسفه در ذات خودش به معنی آزاد اندیشی است و فلسفه، بدون قید فلسفه است؛ اگر فلسفه بنا باشد که از اول درصدد اثبات مطلب از پیش تعیین شده باشد، این فلسفه نیست. فیلسوفی که از ابتدا پیش فرضی دارد و می خواهد به هر قیمتی آن را اثبات کند، فیلسوف نیست.

حکمت هم در ذات خودش آزاد است. متکلم کسی است که عقاید دینی دارد و از پیش پذیرفته است و حال می خواهد به نحوی در صدد اثبات عقایدش است. حتی به نحو جدل یا خطابه و…

اما فرق فیلسوف و حکیم در اتقان است. یعنی حکیم کسی است که هم در فکر و هم در عمل است یعنی حکیم اهل عمل هم هست. در سابق در ایران باستان و شاید در هند هم، حکیم می گفتند. در یهود هم هاخام عبارت عبری شده «حکیم» است. ایرانی ها به فیلسوف ها حکیم می گفتند و حتی به پیغمبر هم حکیم می گفتند.

اما کلمه فلسفه یک واژه یونانی است که از ترکیب دو کلمه دوستدار خرد تشکیل شده است. کسی که حکمت را دوست دارد، متوقف نمی ماند اما اگر کسی خودش را حکیم بداند، یعنی توقف کرده است. سقراط گفت که من دوستدار حکمت هستم یعنی من متوقف نیستم و همواره در حال پیش رفتن هستم. به هرحال کلمه «فلسفه» منشا یونانی دارد و «حکمت» منشا شرقی دارد به ویژه در ایران.

در ادامه بخوانید:  فیلسوف، دائم در معرض خطر انکار
لینک دانلود
Video-DownloadSound-DownloadYoutube-download

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *