فراق و حال زار در عین وصل به معشوق
برنامه معرفت شانزدهم مهر ۱۳۹۵
۱۳۹۵-۰۷-۱۶
روشن از پرتو رویت نظری نیست که نیست
برنامه معرفت سی ام مهرماه ۱۳۹۵
۱۳۹۵-۰۷-۳۰
نمایش همه

برنامه معرفت بیست و سوم مهرماه ۱۳۹۵

فلسفه گریه و خنده چیست
[flowplayer id=”11268″]
مشخصات فایل

نام فایل: شرح و بررسی کتاب من و جز من اثر دکتر دینانی

موضوع برنامه: مواجهه با معنی زندگی

مدت زمان برنامه: ۴۰ دقیقه

حجم فایل تصویری با بهترین کیفیت: ۲۰۰ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۸ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

هر مرگ و زندگی به جاودانگی منجر نمی شود؛ آن مرگ و زندگی که به کوی دوست سیر می کند، جاودانه است. اندیشه در برابر زندگی می ایستد و آن را تفسیر می کند اگر سیر زندگی به سوی جاودانگی نباشد، اعتراض خواهد کرد.

مرگ اگر مرد است گو نزد من آی       تا در آغوشش بگیرم تنگ تنگ

من از او عمری ستانم جاودان         او زمن دلقی ستاند رنگ رنگ

انسان به حسب ذات، جاودانه طلب است، جاودانگی را دوست دارد و جاودانگی را می فهمد و می کوشد که جاودانه بماند. در جهان عنصری و مادی، دم به دم همه چیز در حال تغییر است؛ مرگ و زندگی است.

عارفی داشت از کنار قبرستانی عبور می کرد که چشمش به سنگ قبری افتاد. جمله ای روی آن نوشته شده بود که توجه آن عارف را بخود جلب کرد. آن جمله این بود: ای مردمی که از این طرف عبور می کنید، من روزگاری مثل شما بودم، به زودی شما نیز مثل من خواهید شد. انسان با اینکه این گذر کردن و عبور را می داند و تغییر و تحول را می فهمد، اما به یک جاودانگی می اندیشد و می خواهد برای همیشه باقی بماند.

مرگ اختیاری چیست؟ مردن یعنی ترک تعلق کردن از خواسته و نفسانیات. مجموعه خواسته ها را حیات و زندگی می نامیم. اما آیا مواجهه با معنی زندگی آسان است؟ موجودی را نمی شناسیم که چیزی نخواهد و زندگی هم بکند! مرگ اختیاری آن روزی است که آنچنان تفکر، تکامل پیدا کرده باشد که از خواسته ها بگذرد. نه اینکه چیزی نخواهی بلکه جاودانگی را به جای خواسته های زندگی قرار بگیرد.

در ادامه بخوانید:  دایره عقل برنقطه مرکزی عقل

کمال انسان به پول نیست. هرچقدر که پولدار بشوید، این کمال شما نیست، اموال شما به شما همیشه متصل است یا جداست؟ پُست و مقام هم یک امر اعتباری است و در ذات کسی نیست. پس مالک حقیقی چه چیزی هستی؟ اصلا معنی ملک حقیقی را می دانی چیست؟

لینک دانلود
Video-DownloadSound-DownloadYoutube-download

Dr Dinani's Channel... Join Our Channel

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *