فلسفه و تاریخ لازمه یکدیگرند
فکر فلسفی در تطور تاریخی
۱۳۹۵-۰۷-۱۲
فلسفه گریه و خنده چیست
برنامه معرفت بیست و سوم مهرماه ۱۳۹۵
۱۳۹۵-۰۷-۲۴
نمایش همه

برنامه معرفت شانزدهم مهر ۱۳۹۵

فراق و حال زار در عین وصل به معشوق
[flowplayer id=”11272″]
مشخصات فایل

نام فایل: شرح و بررسی کتاب من و جز من اثر دکتر دینانی

موضوع برنامه: نگاه انسان به زندگی

مدت زمان برنامه: ۴۰ دقیقه

حجم فایل تصویری با بهترین کیفیت: ۲۰۰ مگابایت (MP4)

حجم فایل متنی: به زودی

حجم فایل صوتی: ۱۸ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

باید توجه داشت که پاسخ به معنی زندگی دوگونه است و میان این دو معنی، تفاوت بسیار است؛ یک معنی «نه» گفتن به زندگی است که از هیچ انگاری و نگاه بدبینانه ناشی می شود. یک معنی دیگر آن است که زندگی زوال پذیر در جنب جاودانگی و بیکرانه بودن حیات معنوی بی اعتبار است و در عین حال، کسب ارزش و اعتبار می کند. کسانی مانند ابوالعلای معری، کافکا، بکت و گروهی دیگر به معنی اول نظر داشته اند ولی بزرگان اهل معرفت و اکابر اندیشه به معنی دوم گرایش داشته اند، البته هر زندگی و مرگی به جاودانگی منجر نمی شود.

تردیدی نیست که وقتی انسان به دنیا می آید، به زندگی نگاهی دارد و در بسیاری مباحث با عنوان نگاه انسان به زندگی بحث می شود. نگاه هایی که به زندگی وجود داشته تاکنون را می توان به دو گروه تقسیم کرد. اول نگاه بدبینانه و دیگری نگاه خوش بینانه؛ اتفاقا فلاسفه یونانی که این نگاه ها را داشته اند نامگذاری جالبی شده اند. به فلاسفه ای که نگاه بدبینانه به زندگی داشته اند، فلاسفه گریان؛ و فلاسفه ای که نگاه خوش بینانه به زندگی داشتند، فلاسفه خندان نامیده شدند.

چرا بدبینان، بد می بینند؟ این نوع نگاه ریشه تاریخی هم در یونان و فلاسفه  مسلمان داشته است. ابوالعلای معری از شعرای توانای عرب، نگاه بدبینانه داشته است. در غرب هم افرادی مثل کافگا و.. که تعدادشان کم هم نیست. بدبینانه بودن به این معنی است که زندگی زوال پذیر است و نابود می شود. وقتی چیزی که زوال و پایان می پذیرد، به چه علت باید باشد و ما برای چه هستیم؟ تازه وقتی هم که زنده ایم، خیلی خوش نیستیم، زندگی سختی ها و رنجهای زیادی دارد که تحمل هم باید بکنیم و…. از این دست صحبت ها که نهایت منجر به مردن می شود.

در ادامه بخوانید:  برنامه معرفت بیست و چهارم دی ماه ۱۳۹۵
لینک دانلود
Video-DownloadSound-DownloadYoutube-download

Dr Dinani's Channel... Join Our Channel

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *