ذات اضافه بودن آگاهی
حقیقت علم و آگاهی
۱۳۹۶-۰۶-۱۹
هرچه وابسته شوی، وابسته تر می شوی
هرچه وابسته شوی، وابسته تر می شوی
۱۳۹۶-۰۶-۲۱
نمایش همه

برنامه معرفت پانزدهم بهمن ۱۳۸۹

رابطه نفس و بدن
مشخصات فایل

نام فایل: اندیشه های ملاصدرا

موضوع برنامه: رابطه نفس و بدن – مراتب روح

مدت زمان برنامه: ۴۷ دقیقه

حجم فایل تصویری با بهترین کیفیت: ۱۴۲ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۸ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

رابطه نفس و بدن چگونه است؟ جناب ملاصدرا برای شرح این رابطه، جسمانیه الحدوث و روحانیه البقاء را مطرح می کند. یعنی روح، جسمانی نیست بلکه حدوث انسان با جسمش است و در اثر حرکت جوهری به سوی کمال می رود. همه حکما دوگانه جسم و روح یا نفس و بدن را پذیرفته اند، اما مسئله مهم «ارتباط» این دو با هم است که کمتر هم به آن توجه شده است. روح از جنس ماده و جسم نیست، جسم هم از جنس روح نیست؛ دو چیز که اصلا از سنخ یکدیگر نیستند چگونه می توانند با هم ارتباط داشته باشند؟

ارتباط نفس و بدن، یک ترکیب مانند ترکیب هیدروژن و اکسیژن نیست که بعد شیئ سوم به وجود بیاید! عناصر با اینکه با هم فرق دارند (مانند هیدروژن و اکسیژن) ولی بالاخره همگی آنها مادی هستند. ارتباط روح با روح یا ارتباط جسم با جسم، به دلیل هم سنخ بودن آنها مسئله ساز نیست اما مسئله آنجایی پیش می آید که دو چیزی که هم سنخ نیستند، ارتباط شان چگونه است.

یکی از ارکان تفکر ملاصدرا، اثبات «جسمانیه الحدوث و روحانیه البقاء» بودن نفس است. ملاصدرا به حل این مسئله عظیم اشتغال داشته و به نحو احسن به سرانجام رسانده است به طوری که در طول تاریخ می توان ادعا کرد که کسی نتوانسته است به حل این مساله دست پیدا کند جز جناب ملاصدرا؛ خود ملاصدرا از عهده این ادعا برمی آید و به آن مباهات می کند.

در ادامه بخوانید:  برنامه معرفت نوزدهم آذرماه ۱۳۹۵
لینک دانلود
Video-DownloadSound-DownloadYoutube-download

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *