خطر واقعی در انکار عقلانیت است
۱۳۹۳-۱۰-۱۴
عالم براساس شعور است
۱۳۹۳-۱۰-۱۶
نمایش همه

مقدمه ای بر حکمت خاقانیه

مقدمه ای بر حکمت خاقانیه

آنچه در پیش روی شماست، بخش هایی از مقاله «مقدمه ای بر حکمت خاقانیه» است که توسط دکتر دینانی به رشته تحریر درآمده است. در میان فیلسوفان مسلمان کم نبوده اند کسانی که با علم فقه آشنایی کامل داشته و برخی از ملکه قدسیه اجتهاد نیز برخوردار بوده اند. بهاءالدین محمد بن حسن اصفهانی مشهور به فاضل هندی نیز از چهره های بنام دوره سلاطین صفوی است که هم قله رفیع فقاهت را فتح کرده و هم در زمینه علم کلام و فلسفه دارای تالیفات و آثار ارزشمند است.

در آن روزگاری که فاضل هندی پرچم فقه و اجتهاد را در شهر اصفهان بر می افراشت، نگرش اخباری گری سلطه داشت. فاضل هندی در سال ۱۰۶۲ هجری پا به عرصه هستی گذاشته و در سال ۱۱۳۰ هجری بدرود زندگی گفته است. زندگی این عالم بزرگوار مقارن است با همان ایامی که حوزه فلسفی نوبنیاد اصفهان به شکوفایی رسیده و در جریان گسترش قرار گرفته است. البته اندیشه های بلند صدرالمتألهین در آن زمان هنوز به روشنی شناخته نشده بود و مردم با آثار این فیلسوف بزرگ کمتر آشنایی داشتند. به همین جهت است که در آثار فلسفی کلامی فاضل هندی به اندیشه های صدرالمتألهین اشاره نشده و نوآوری های او به هیچ وجه مطرح نگشته است. فاصله زمانی میان وفات صدرالمتألهین و تولد فاضل هندی چیزی در حدود دوازده سال بیشتر نیست، ولی فاضل هندی در آثار فلسفی کلامی خود به گونه ای سخن می گوید که تو گویی کوچکترین اطلاعی از افکار و مبانی فلسفی صدرالمتألهین در اختیار نداشته است.

در ادامه بخوانید:  پژواک اندیشه های فخر رازی و سهروردی در آثار ابن کمونه

او نسبت به آثار ابن سینا به خصوص کتاب شفا تسلط کامل داشته است. کتاب مهم تلخیص الشفای او که تحت عنوان عون اخوان الصفا علی فهم کتاب الشفا به رشته تحریر درآمده به خوبی نشان می دهد که این عالم بزرگ سالها به تدریس حکمت مشائی اشتغال داشته است.

فاضل هندی آثار متنوع و گوناگونی دارد که در رشته های مختلف علوم زمان خود به رشته تحریر درآورده است. بسیاری از این آثار براساس سنت سلف و طریقه گذشتگان به صورت حاشیه و تعلیقه نوشته شده است. البته در این میان کتابهای مستقل و جداگانه ای نیز وجود دارد که در فهرست آثار این اندیشمند بزرگ ثبت شده است.

کتاب حکمت خاقانیه یکی از کتابهای فلسفی – کلامی فاضل هندی است که به صورت مستقل و جداگانه نوشته شده و مواضع فکری او را روشن می سازد. او این کتاب را به نام پادشاه هند، محمد اورنگ زیب بهادر عالم گیر تالیف کرد؛ به همین جهت آن را حکمت خاقانیه نامیده است. این کتاب به سه بخش مختلف و متمایز تقسیم شده و در آن مسائل گوناگون منطقی و طبیعی و الهی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

برای دریافت مقاله «مقدمه ای بر حکمت خاقانیه» و دیگر مقالات این سایت، کافی است که فرم زیر را یک بار پر کنید تا در ایمیل خود، مقالات را دریافت کنید. در حفظ ایمیلی دریافتی کوشا باشید، زیرا ممکن است که فقط یک بار بتوانید از این سیستم ارسال مقاله استفاده کنید.

دانلود این مقاله

با پرکردن این فرم می توانید هم اکنون مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

در ادامه بخوانید:  برنامه معرفت هجدهم تیر ۱۳۸۹

مقاله هم اکنون برای ایمیل شما ارسال شد، لطفا ایمیل خود را چک کنید

چیزی را اشتباه وارد کرده اید

1 دیدگاه

  1. Siavash گفت:

    الآن این کتاب در دسترس است؟کدوم انتشاراتی منتشرش کرده؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *