برنامه معرفت ۹ خرداد ۱۳۹۳
۱۳۹۳-۰۳-۰۹
معمای زمان و حدوث جهان
معمای زمان و حدوث جهان
۱۳۹۳-۰۳-۱۵
نمایش همه

نادیده گرفتن گذشته، نامعلوم شدن آینده را در پی دارد

نخستین همایش بین المللی انجمن علمی عرفان اسلامی ایران با عنوان «عرفان اسلامی، نظر و عمل»، یازدهم خردادماه، با همکاری دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی فرهنگی لبنان برگزار شد.

دکتر شیخ الاسلامی، دکتر ابراهیمی دینانی، دکترکاکایی، دکتر شاه‌آبادی، پروفسور بونو، دکتر حبیبی، دکتر وکیلی، خانم منصوره شایسته از ایران برای سخنرانی در این همایش حضور پیدا کردند. پژوهشگران و اساتیدی که از مراکز علمی لبنان در این همایش سخنرانی خواهند نمودند: پروفسور کک، شیخ شفیق جراده، دکتر عقیقی، خانم دکتر صلوح و خانم دکتر ملاعب، پروفسور حسیکی، آقای زراقط و آقای موسوی، دکتر رحمتی، دکتر طربی نیز از لبنان به سخنرانی در همایش عرفان اسلامی، نظر و عمل پرداختند.

نظر به مناسبت نام این وب سایت به «آثار و اندیشه های حکیم دینانی» برای استفاده شما عزیزان ما سخنرانی دکتر دینانی در این همایش را به صورت فایل صوتی و متنی (PDF) آماده نمودیم. برای اطلاع از متن و حاشیه دیگر سخنرانان این همایش با یک جستجوی مختصر در اینترنت می توانید براحتی دسترسی به فایلها داشته باشید.

گزیده سخنان دکتر ابراهیمی دینانی:

 • نظر به معنی نگاه ظاهری قطعا نیست چون همه حیوانات می بینند و تیزتر هم می بینند. عمل هم به آن معنی عام کلمه همه موجودات عالم، عمل دارند حداقل مکان اشغال می کنند. عمل انسان، عملی است که براساس نظر باشد. اگر عمل انسان براساس نظر نبود، ذره ای ارزش ندارد. با تاکید می گویم.
 • تدبیر از دبر است، یعنی پشت. تدبیر کسی دارد که عواقب امور را ببیند. کسی که ظاهر امور را می بیند، مدبّر نیست. تدبیر یعنی پشت امور را دیدن. چگونه می شود که پشت امور را دید؟ ذکر و فکر. ذکر بی فکر، بیهوده است. خیلی گول نخورید که فلانی اهل ذکر است. اگر اهل فکر نبود هیچ به درد نمی خورد. راحت به شما می گویم که به درد نمی خورد. ذکر بی فکر به درد نمی خورد. فکر بی ذکر هم مشکل دارد.
 • ذکر به معنی تذکر و یادآوری است. یعنی ذکر، توجه به گذشته است. تاریخ را باید بدانید. کسی که تاریخ نمی داند چیزی سرش نمی شود. فکر، آینده است. گذشته را نادیده گرفتن، نامعلوم شدن آینده است
در ادامه بخوانید:  سخنرانی دینانی در همایش «حکیم هزاره ها»

 

دریافت فایل صوتی           لینک فایل متنی

2 دیدگاه ها

 1. سید جلیل میروکیلی گفت:

  بلبل که در کنار چمن آشیانه کرد مقصود او گل است چمن را بهانه کرد «شیخ اجل سعدی»
  سلام علیکم
  بسیار سپاسگزارم از اینهمه زحمتی که به اشتیاق عشق استاد میکشید که درخور تحسین است.
  اما کلام و واژه ها شایسته بازتاب و تمجید از این تلاش نخواهند بود.
  دست مریزاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *