اصل فلسفی ملاصدرا
بررسی اصل فلسفی ملاصدرا
۱۳۹۶-۰۲-۲۷
من عرف نفسه فقد عرف ربه
ضرورت ازلی چیست
۱۳۹۶-۰۲-۲۸
نمایش همه

تفسیر آیه شهد الله انه لا اله الا هو

تفسیر آیه شهد الله انه لا اله الا هو

مشخصات فایل

نام فایل: تفسیر آیه شهد الله انه لا اله الا هو

موضوع برنامه: هستی شناسی فلسفی

مدت زمان برنامه: ۴۵ دقیقه

حجم فایل تصویری با بهترین کیفیت: ۲۱۰ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۸ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

همه چیز در پرتو ظهور حق، ظاهر می شود. یعنی حضور من هم در پرتو حضور حق است. و حتی اگر به عالم حصول هم بیاییم، باید گفت علم من در پرتو حق است. یعنی کسی که خود را ندارد، علم هم ندارد و کسی که حق را ندارد، خود را نیز ندارد. توجه کنید! من اگر حضور خود را نداشته باشم، علم حصولی هم نخواهم داشت. من وقتی به غیر از خودم علم حصولی پیدا می کنم، حالا درجه و وسعت آن علم به هر میزانی که می خواهد، باشد، که خود را داشته باشم. من اگر حضور خود را برای خود نداشته باشم، به غیر هم نمی توانم علم پیدا کنم.

پس تمام علوم حصولی انسان، در پرتو علم حضوری اوست. از آنجا که انسان، خودش برای خود، حضور دارد می تواند به غیر نیز علم پیدا کند و در صورتی که خودش برای خودش حضور نداشت، به غیر هم عالم نمی شد. پس علم به غیر، در پرتو حضور خود انسان است و حضور انسان برای خودش نیز، در پرتو حضور حق است نه در پرتو حصول حق. این حدیث قدسی شریف که: «من عرف نفسه فقد عرفه ربه» دقیقاً به همین معنا اشاره دارد. یعنی اگر حضور حق نباشد، هیچ چیزی نیست؛ همه چیز در پرتو حضور حق، همه چیز است و هر علمی نیز در پرتو حضور حق، علم است.

در ادامه بخوانید:  بررسی اصل فلسفی ملاصدرا

من اصلی که من حضوری است و من های مختلف دیگر که همگی تعیّنات آن هستند را می سازد هیچگاه شکسته نمی شود. این مقام حضور است و هنگامی که انسان به این مقام رسید، آنگاه تفسیر آیه شهد الله انه لا اله الا هو را بهتر درک می کند.

لینک دانلود
Video-DownloadSound-DownloadYoutube-download

Dr Dinani's Channel... Join Our Channel

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *