معیار در مقدمات برهان
معیار در مقدمات برهان (فایل‎صوتی)
۱۳۹۶-۰۷-۰۲
انصاف بده که عشق نیکوکار است
انصاف بده که عشق نیکوکار است
۱۳۹۶-۰۷-۰۵
نمایش همه

آنجایی که جهان به آرزوهای ما پاسخ نمی دهد..

تفاوت ادراک حسی و خیال و وهم

انسان به عنوان موجودی که در این عالم زندگی می کند، آرزوهایی دارد هر انسانی امیدها و آرزوها دارد و انسانی نیست که این خصلت در او نباشد. امیدها و آرزوهای آدمیان، یکسان نیست ولی چیزی که تردید ناپذیر است، دارا بودن امید و آرزو در همه انسان ها است. حال انسان چون دارای امید و آرزو است همواره می کوشد که به آنها جامه عمل بپوشاند و به آنها دست پیدا کند.

ویدئوی گفتگوی دکتر دینانی در برنامه معرفت پیرامون امیدها و آرزوهایی که جهان پاسخی به آنها نمی دهد

 

 

اگر کسی امید و آرزو نداشت، کوشش هم نمی کرد. سوال بعدی این است که آیا انسان ها به همه امیدها و آرزوهایشان می رسند؟ از جهان، آرزوها و امیدهایشان را می‎خواهند؛ آیا جهان پاسخ مثبت می دهد به آنها یا منفی؟ تا حدودی جهان به آرزوهای انسان پاسخگو هست اما نمی توانیم ادعا کنیم که همه به همه آنچه آرزوهایشان بوده رسیده اند. به نظر می رسد که جهان به برخی از آرزوها پاسخ مثبت و به بعضی پاسخ منفی دهد و حتی به بعضی از امیدها و آرزوها پاسخ نمی دهد.

آنجا که جهان به آرزوها و امیدهای ما مطلقا پاسخ نمی دهد (چه پاسخ مثبت و چه منفی) آنجا کجاست؟ آنجا همان جایی است که ما آن بخش از جهان را نشناخته ایم. آن بخش از جهانی که ما می شناسیم یا پاسخ مثبت می دهد و یا منفی؛ اما آن بخشی از جهان که هرگز نمی شناسیم و نمی دانیم، اصلا جایی از پاسخ مثبت و منفی ندارد. بنابراین ما باید قبل از اینکه به آرزوهایمان برسیم «بشناسیم»

در ادامه بخوانید:  آیا خداوند قصه می گوید؟

3 دیدگاه ها

  1. جعفر گفت:

    سلام.ازاد اندیشی استاد همتا ندارد.ای کاش همه متدینین ما همچون استاد می‌اندیشیدند.

  2. صديقه گفت:

    با سلام،
    لطفا ادامه سخن استاد دینانی که فرمودند بخشی از جهان ناشناخته است که در ان پاسخ منفی و یا مثبت در ان نیست و انسان قبل از رسیدن به ارزوهایمان باید ان را بشناسیم پخش کنید ممنونم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *