تعادل بین درون و برون
منشا تحقق مرزها و فاصله ها
۱۳۹۶-۰۶-۰۷
ابداع زیبایی جاودانه، یعنی هنر
ابداع زیبایی جاودانه، یعنی هنر
۱۳۹۶-۰۶-۰۹
نمایش همه

سخن صادقانه از ابلیس قبول می کنید؟

سخن صادقانه از ابلیس

کار ابلیس شیطنت است و کاری جز ابلیسی از او ساخته نیست. آیا شما از ابلیس کار غیر ابلیسی انتظار داری؟ اصلا ابلیس، کار خوب هم می کند؟ ابلیس نمی تواند کار خوب بکند، اگر هم کار خوب کرد از ذات خودش منصرف شده است. ذاتی هیچ وقت از بین نمی رود زیرا قوام و استواری ذات به آن است. از ذات خود منصرف شدن یعنی مثلا ذات آتش منصرف به یخ شود. آتش، آتشی می کند. ابلیس هم می ابلیسد! یعنی ابلیسی می کند. سخن صادقانه از ابلیس می توانید قبول کنید؟

یک مساله ای را میخواهیم که فرض کنیم. فرض که مانعی ندارد. می خواهیم فرض کنیم که ابلیس با هر قیافه ای که شما تصور می کنید (به این نکته هم توجه داشته باشید که ابلیس با هر قیافه ای می تواند ظاهر شود) خدمت شما آمد و یک سخن راست به شما گفت؛ ابلیس همیشه دروغ می گوید اصلا واژه ابلیس از تلبیس به معنی «وارونه، ناحق و دروغ» گرفته شده است.

کار ابلیس شیطنت و به اشتباه انداختن است اما حالا فرض کنید که ابلیس در قیافه ای ظاهر شد و یک حرف راست زد و ما بدانیم که این حرف، راست است؛ آیا حرفش را قبول می کنید؟ با اینکه می دانید حرف او راست است، اما شیطان است آیا حرفش را قبول می کنید؟

می فهمیم که این حرف یا راست نیست یا اگر هم راست باشد، پشت این حرف راست، یک شیطنت خوابیده است. چون ذات ابلیس، خیانت است. من سخن صادقانه از ابلیس را هم قبول نمی کنم. می گویم یا من اشتباه کرده ام که فکر می کنم این حرف راست باشد یا اگر هم در واقع راست است، یک شیطنتی پشت آن هست. من حرف ابلیس را هیچ وقت قبول نمی کنم.

در ادامه بخوانید:  طرفداران اخلاق منهای عقل و دین

2 دیدگاه ها

 1. نقاشیان گفت:

  با سلام و احترام
  ادب از ک آموختی از بی ادبان و سخن ناصر خسرو لذت را کسی می داند ک در فقدان آن چیز باشد مثلا تشنه لذت آب را می داند تا سیر لذا از شیطان آموختن و تشدید لذت صفات حسنه را به ما میدهد و زمانی خوب معنی دار می شود ک بدی کنار باشد پس دوستان در باره شیطان دید و نظر با ادراک عقلی مهم هست که مداری را دید همه ایراد گرفتن ولی گفت دندان سفید را ببین ابلیس صفاتی دارد که شیطان نام دارد و محمد ص صفاتی دارد ک محمدیه نام دارد و الله بی صفات فنا در صفات تا بقا در او مستدام در پناه حق

 2. فروزان گفت:

  با سلام
  یک سوال
  آیا آنجا که شیطان میگوید من از رحمت حق چیزی میدانم که شما نمیدانید هم شیطنتی پشت آن هست ؟ چقدر پیچیده شد !ای وای !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *