سخن صادقانه از ابلیس
برنامه معرفت دوازدهم آبان ماه ۹۶
۱۳۹۶-۰۸-۱۳
عالم امر، عالم خلق
۱۳۹۶-۰۸-۱۷
نمایش همه

تاریخ و طبیعت

تاریخ و طبیعت
اصالت تاریخ، همان اصالت انسان

آغاز تاریخ و طبیعت را باید در لحظه تولد انسان نخستین در این جهان مورد جستجو و توجه قرار داد. بنابراین، اگر قدمت تاریخ را با قدمت عمر انسان در این جهان برابر بدانیم، از روی گزاف سخن نگفته ایم. کسانی که از اصالت تاریخ سخن می گویند، اعم از اینکه بدانند یا ندانند، در واقع از اصالت انسان سخن به میان می آورند. زیرا تاریخ بدون انسان مطرح نمی گردد. چنان که انسان بدون تاریخ نیز در این جهان تاکنون به وجود نیامده است و در آینده نیز انسانی که خارج از تاریخ باشد در این جهان به وجود نمی آید.

انسان این جهانی به حسب ذات و ماهیت خود موجودی تاریخی شناخته میشود و آنچه از تاریخی بودن او بیشتر اهمیت دارد این است که انسان تاریخ ساز نیز هست. در تاریخ بودن و تاریخ ساز شدن از عهده هیچ موجودی برنمی آید و از ویژگیهای انسان شناخته می شود. موجودی که در تاریخ است محاط و مغلوب تاریخ است و آنچه محاط و مغلوب است نمی تواند بر آنچه محیط و غالب شناخته میشود تسلط پیدا کند.

غلبه بر تاریخ و طبیعت

جمادات، نباتات و حیوانات در تاریخ تحقق پیدا کرده اند و به حکم اینکه در تاریخ تحقق یافته اند، مغلوب تاریخ شناخته می شوند و هرگز نمیتوانند بر تاریخ احاطه و اشراف داشته باشند؛ اما در این میان فقط انسان است که هم در تاریخ زندگی می کند و هم می تواند مسیر تاریخ را تغییر دهد و به گونه ای دیگر آن را بسازد. سازندگان تاریخ نه تنها موجب بقای تاریخ و استمرار آن شناخته می شوند، بلکه میتوانند بر زیبایی و شکوه آن بیفزایند.

در ادامه بخوانید:  فکر چگونه می اندیشد؟

متن کامل این مقاله به همراه PDF کامل آن برای اعضای وب سایت در دسترس است. برای عضویت در خدمات بخش مقالات ویژه اینجا کلیک کنید.

اگر متن کامل مقاله تاریخ و طبیعت را بخوانید، در مورد عناوین زیر می توانید به طور مفصل مطالعه کنید
  • آیا طبیعت یک زندان تنگ و تاریک است؟
  • فلسفیدن طبیعت
  • انسان دوست دارد از طبیعت فراتر برود اما طبیعت در هر شکلی که به ظهور برسد، از طبیعت فرا نمی رود
  • آیا طبیعت مبدا فکر است؟
  • چرا انسان به فراتر از تاریخ و طبیعت می رود؟
  • آیا فضا و زمان از هم قابل انفکاک و جدایی هستند؟
  • چرا فلسفه چیزی بیش از طبیعت است؟
  • شبهه دور هرمنوتیک در شناخت طبیعت
  • شناخت رابطه «طبیعت» و «طبیعی»

این مقاله در هشت صفحه به صورت فایل PDF برای اعضای «مقالات ویژه» در دسترس است. اگر عضو نیستید برای عضویت در مقالات ویژه اینجا کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *