وما اوتيتم من العلم الا قليلا
برنامه معرفت بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۹۶
۱۳۹۶-۰۲-۲۲
حقیقت من اشاره به چیست
اشاره به «من» برای تعریف حقیقت «من»
۱۳۹۶-۰۲-۲۴
نمایش همه

کتاب حکمت خسروانی

کتاب حکمت خسروانی

کتاب حکمت خسروانی دفتر دوم از مجموعه «آشنایی با فیلسوف» نشر وایا است. این کتاب که در واقع مقاله ها و چند مقدمه ای است که بر شماری از آثار دکتر دینانی یا شاگردان دکتر دینانی نگاشته شده است، در یک مجلد تحت عنوان «حکمت خسروانی» گرد آمده است. کمتر کسی است که به اندازه سهروردی، درباره نور و آثار آن به بحث و بررسی پرداخته باشد. این کتاب در دویست صفحه، با قیمت ۲۰ هزار تومان به بازار نشر عرضه شده است. علی اوجبی می نویسد: مجموعه آشنایی با فیلسوف، در پی آن است تا نسل جوان پژوهشگر ایران معاصر و نیز اندیشمندان سایر ملل را با آراء و آموزه های استاد دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی، بیش از پیش آشنا سازد.

مقدمه کتاب حکمت خسروانی

کتاب حکمت خسروانیمسئله فلسفی هرگز از بیرون نمی آید و اگر هم یک مسئله فلسفی از بیرون بیاید، مادام که با جان انسان در نیامیزد و با آن متحد و یگانه نگردد، نمی توان از آن به عنوان یک مسئله فلسفی سخن به میان آورد. تفکر فلسفی، محصول و مولود شرایط تاریخی نیست؛ ولی البته مادام که شرایط تاریخی فراهم نباشد، به ظهور و بروز نمی رسد. کسانی که به این سخن باور دارند و می پذیرند که فلسفه بیش از آنکه از بیرون بیاید، از درون انسان سرچشمه می گیرد، ناچار اعتراف می کنند که فلسفه به حسب ذات و ماهیت خود، جنبه اشراقی دارد و از نور درون که همان اندیشه پاک و بی پیرایه است، ناشی می شود.

فیلسوف واقعی کسی است که با چشم خود به جهان هستی می نگرد و این نوع از نگریستن، همان نگاهی است که با چشم درون صورت می پذیرد. چشم ظاهر با نور حسی و بیرونی می بیند؛ ولی چشم درون با نور آگاهی به مشاهده حقایق می پردازد. نور به اتفاق همه بزرگان اهل معرفت، عبارت است از چیزی که در حد ذات خود، ظاهر است و امور دیگر را نیز ظاهر و آشکار می سازد.

در ادامه بخوانید:  قرآن، عقل الله

عبارت معروف در این باب این است که «النور هوالظاهر بالذات و المظهر للغیر» به همین معنی، خداوند نور است. زیرا او به حسب ذات و هستی خود، ظاهر است و همه کائنات در اثر پرتو نور او به ظهور می رسند. خداوند در قرآن کریم، خود را نور آسمان ها و زمین خوانده است و البته آسمان ها و زمین نیز به نور حق ظاهر شده اند. خداوند در قرآن کریم خود را واجب الوجوب نخوانده است! کلمه وجود نیز در قرآن نیامده است. فیلسوف بزرگ یونانی پرمانیدس از وجود سخن گفت و فلاسفه یونانی دیگر نیز پس از او در باب وجود به بحث و بررسی پرداختند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *