آشنایی زدایی چیست
آسیب عادت های زبانی در تحلیل فلسفی
۱۳۹۶-۰۲-۱۵
فلسفه کجای زندگی من است
فلسفه کجای زندگی من است؟
۱۳۹۶-۰۲-۱۶
نمایش همه

شرح حدیث حقیقت

شرح حدیث حقیقت

مشخصات فایل

نام فایل: شرح حدیث حقیقت

موضوع برنامه: شرح و بررسی کتاب فراز و فرود فکر فلسفی

مدت زمان برنامه: ۴۵ دقیقه

حجم فایل تصویری با بهترین کیفیت: ۲۱۰ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۱۸ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

کسانی که از نسبت میان حدوث و ازلیت آگاه است، به خوبی می داند که او مالک حقیقت نیست و نمی تواند حقیقت را به تملک خود در آورد؛ ولی انسان آگاه بدرستی می داند که او هر لحظه می تواند به حقیقت، نزدیک و نزدیک تر گردد. بنابراین تملک حقیقت، یک امر نامعقول شناخته می شود و نزدیک شدن به حقیقت یک اصل انکار ناپذیر به شمار می آید. حقیقت، فراگیر و گسترده است و در چهارچوب تجربه حسی خلاصه و محدود نمی گردد.

کسانی که حقیقت را فقط در تجربه حسی خلاصه و محدود می دانند، از روحانیت ذهن آگاهی ندارند و روش آنها مستلزم نفی روحانیت در ادراک انسان خواهد بود. انسانی که مورد توجه این گونه اشخاص قرار می گیرد، یک موجود تک ساحتی و یک بعدی به شمار می آید و با موجودات جمادی و نباتی یا حیوانی، تفاوتی نخواهد داشت.

شرح حدیث حقیقت را ببینید و بشنوید

قال: یا أمیرالمؤمنین(ع) ما الحقیقه؟ فقال(ع): مالک و الحقیقه؟ قال کمیل: أولستُ صاحب سرّک؟ قال(ع): بلى ولکن یرشّح علیک ما یطفح منّى قال کمیل: أو مثلک یخیّب سائلا؟ فقال(ع): الحقیقه کشف سبحات الجلال من غیراشاره. فقال: زدنی بیانا. قال(ع): محوالموهوم مع صحو المعلوم. فقال: زدنی بیانا. فقال(ع): هتک الستر لغلبه السّر. فقال: زدنی بیانا. قال(ع): نور یشرق من صبح الازل فیلوح على هیاکل التوحید آثاره. فقال: زدنی بیانا. قال (ع): اطف السراج فقد طلع الصبح»

لینک دانلود
Video-DownloadSound-DownloadYoutube-download

Dr Dinani's Channel... Join Our Channel

در ادامه بخوانید:  عبودیت باطن ربوبیت است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *