ترس از اندیشیدن
ترس از اندیشیدن
۱۳۹۶-۰۴-۰۶
اخلاق منهای عقل و دین
طرفداران اخلاق منهای عقل و دین
۱۳۹۶-۰۴-۰۸
نمایش همه

تفاوت فکر و تفکر

تفاوت بین فکر و تفکر

تفاوت بین فکر و تفکر چیست ؛ همه مردم می فهمد که فکر به چه معنی است. تفکر را هم همه می فهمند اما سوال اصلی این است که تفاوت بین فکر و تفکر چیست معمولا، فکر به یک فکر معین گفته می شود. حتی فکر می تواند کهنه باشد. تعین و تشخص می تواند یکی از عوامل موثر در تعیین کهنگی باشد.

به عنوان مثال قبلا فکر می کردند که بردگی و برده داری خوب است اما امروز، این یک فکر کهنه است. یا دختران را زنده به گور می کردند، که امروزه می دانیم که این یک فکر کهنه است. هم بردگی و هم زنده به گور کردن در سابق بوده است اما فکرش دیگر کهنه است.

فکر می تواند کهنه باشد اما تفکر نمی تواند کهنه باشد. تفکر، فکرها را تفکر می کند. تفکر، همان خود عمل فکر کردن است. البته ممکن است یک تفکر، نتایج فکری کهنه داشته باشد. عمل فکر کردن هر شخص تازه است به همین دلیل تفکر کهنه شاید اصلا نتوان پیدا کرد.

فکرها می توانند کهنه باشند اما تفکر کهنه نیست. حتی وقتی به فکر کهنه می اندیشی و در مورد آنها تفکر می کنی، در واقع می خواهی که آن افکار را نو کنی؛ پس دوباره تفکر احیاکننده و نو شونده است. همین تفاوت بین اندیشه و اندیشیدن نیز می توان در نظر گرفت. اندیشه کهنه خیلی داریم. اما اندیشیدن، هر لحظه نو است. با اندیشیدن می توان، اندیشه های کهنه را نو کرد.

در ادامه بخوانید:  این نیز بگذرد

2 دیدگاه ها

 1. امیر حسین گفت:

  با عرض سلام ودرود خدمت جناب لاریجانی مجری عزیز برنامه معرفت وسلامی گرم وتقدیم عشقی عمیق خدمت متفکر بزرگ وزیبا اندیش جناب دینانی عزیز
  واقعا ازتون ممنونم وسپاسگذارم که در راه حق تبارک وتعالی تلاش میکنید واسباب هدایت تشنگان راه حق هستید بسیار سپاسگذارم

 2. علی خاکسار گفت:

  سلام به مدیران سایت و دیگر اعضا
  بنده نظرم این است که به این درک رسیدم هرچه پیش می روم تازه میفهمم هنوز هیچی نمیدانم،هرچه آگاه میشی میفهمی هنوز مثل یک فلش کارت هستی که نیمی از حافظه ات خالیه
  سپاس که تا انتهای نظر من رسیدید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *