صدق آن است که تو را توجیه کند
چون به نفعمه درسته!
۱۳۹۶-۰۹-۱۱
مع كل شی ء لا بمقارنه
با همه چیز است اما نه به نحو همدوشی
۱۳۹۶-۰۹-۱۵
نمایش همه

اختیار در ضرورت هستی

اختیار در ضرورت هستی

اختیار در ضرورت هستیکتاب «اختیار در ضرورت هستی» با رویکرد مسئله تاریخی و بنیادین جبر و اختیار، توسط دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی به رشته تحریر درآمده است. این کتاب در آبان ماه ۱۳۹۶ توسط انتشارات موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران به چاپ رسید. دینانی در کتاب اختیار در ضرورت هستی معتقد است که بدون اختیار، نمی توان به کمال انسانی رسید اما قبل از آن باید بدانیم که اختیار چیست؛ انسان به کمال می خواهد برسد زیرا غایت اندیش است اما غایت اندیشی جز در سایه آگاهی و اختیار تحقق نمی پذیرد. این کتاب مفصل بیش از چهارصد صفحه ای کوشش می کند تا به زوایای مختلف مسئله جبر و اختیار از دید دقیق فلسفی نگاه کند و سعی در حل آن دارد.

«اختیار و تقدیر» «امکان و اختیار» «آیا انسان اختیار خود را اختیار می کند؟» «آیا اختیار خطرناک است؟» «در گرداب دگرگونی ها، اختیار چه جایگاهی دارد؟» اینها بخشی از فهرست مطالبی است که در این کتاب ارزشمند به بحث و بررسی آنها پرداخته شده است.

مقدمه های دکتر دینانی بر کتاب هایش، همیشه خواندنی است و طرفداران بسیاری دارد. حتی در سوالی که از ایشان در مورد مقدمه کتاب هایشان شده بود گفتند: «من سعی می کنم عصاره آنچه می خواهم در کتاب به آن بپردازم، در مقدمه بگنجانم، البته تفصیل مطالب و موضوعات را خواندن هم، جایگاه خاص خودش را دارد»

به همین جهت ما برای شما مقدمه کتاب را به صورت فایل PDF آماده کردیم و می توانید از وب سایت دکتر ابراهیمی دینانی دریافت کنید.

اگر از اعضای ویژه وب سایت هستید، ابتدا به حساب کاربری تان وارد شوید و بعد به این صفحه مراجعه کنید؛ چون لینک دانلود به طور مستقیم و بدون نیاز به وارد کردن ایمیل برای شما قابل دریافت است.

در ادامه بخوانید:  برنامه معرفت سیزدهم دی ۱۳۸۷

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *