عقل نظری و عملی چیست
عقل نظری و عملی چیست؟ با مثال
۱۳۹۶-۰۴-۱۳
انسان را به آسانی نمی توان شناخت
چرا انسان شناسی دشوار است؟
۱۳۹۶-۰۴-۱۵
نمایش همه

کنجکاوی ممنوع! اطمینان آزاد

افراد کنجکاو گستاخ هستند؟

بعضی از انسان هایی که با تفکر میانه خوبی ندارند و از تفکر خوششان نمی آید چون اهل فکرکردن نیستند، غالبا ضد فلسفه هستند. وقتی از این افراد سوال می شود که چرا با تفکر مخالف هستید و چرا به فلسفه بد می گویید؟ می گویند که ما طمانینه داریم و اطمینان را دوست داریم. من وقتی به چیزی اطمینان دارم و می دانم، چرا به آن فکر کنم؟ چرا جستجو کنم؟ سوالی که پیش می آید این است که آیا افراد کنجکاو گستاخ هستند

آیا اطمینان داشتن و بسته بودن ذهن با هم ارتباط دارند؟ و فرق بین این دو چیست؟ کسی که ذهنش بسته است، مطمئن است. ذهنش را قفل کرده است و اطمینان محض دارد. آیا این اطمینان پسندیده است ؟ آیا عقلانی است؟ آیا اطمینان برای یک ذهن بسته مطمئن به درد می خورد؟

اگر تفکر بالذات فعال است، بیخودی نگویید که من مطمئن ام! بله که اطمینان خوب است اما آیا اطمینان در تفکر است یا در بسته بودن تفکر؟ اطمینانی که نتیجه تفکر است، بسیار پسندیده است ولی اطمینانی که از بسته بودن تفکر بدست می آید، به هیچ وجه پسندیده نیست.

بعضی اشخاصی که ذهن شان بسته است و اطمینان را خوراک خودشان می دانند، می گویند: کنجکاوی گستاخی است و افراد کنجکاو گستاخ هستند و به این افراد ایراد می گیرند.

افراد کنجکاو، نه در مسائل جزئی بلکه در بنیادی ترین مسائل، کنجکاو هستند. فیلسوف کسی است که کنجکاو است و اگر کسی کنجکاو نبود، فیلسوف نیست هرچند هزاران کتاب فلسفی هم خوانده باشد.

در ادامه بخوانید:  اسم اعظم، در نگاه دکتر دینانی

کسی که ذهن کنجکاو و فعال نداشته باشد، فکرش نیز تعالی ندارد و نمی تواند به اساسی ترین مسائل بیاندیشد. ذهن کنجکاو، یعنی فلسفه و تفکر.

افرادی که ذهن بسته ای دارند به این افراد کنجکاو ایراد می گیرند که چرا خودت را به زحمت می اندازی؟ کنجکاوی بی طرفانه بسیار مطلوب است. اگر کنجکاوی همراه با عناد و تعصب بود، زحمت است و بد است و به جایی هم نمی رسد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *