جدیدترین مطالب و مقالات فلسفی

۱۳۹۶-۱۰-۳۰
اختیار و قضا و قدر

برنامه معرفت بیست و نهم دی ۹۶

همه مردم به این مسئله می اندیشند که نسبت اختیار آدمی در افعال و کردارش با آنچه قضا و قدر خوانده می شود چیست. از سویی شکی نیست که انسان دارای اختیار است و از سوی دیگر شکی نیست که نظام آفرینش یک نظام منسجم، مقتدر و مرتب است.
۱۳۹۶-۱۰-۲۸
انسان تنهاست

ضدشناسی شیخ شبستری | زمان «نه» گفتن

فلسفه تیغ دو لبه است؛ می‌تواند راه را خوب برود، می‌تواند راه را بد برود. آیا شیء را از طریق خودش می‌توانیم بشناسیم یا از طریق ضد خودش؟
۱۳۹۶-۱۰-۲۷
زبان قرآن

برهان فلسفی بر رد شبیه قرآن

اگر آوردن قرآن یا شبیه و نظیرش ممکن بود، حتما به بروز می رسید. یهودی ها و مسیحی ها در صورتی که ممکن بود، حتما در این ابواب کاری می کردند تا ادعای مطلق قرآن را مردود کنند. اما برهان فلسفی بر رد شبیه قرآن می توان چیست؟
۱۳۹۶-۱۰-۲۶
اختیار و اخلاق

برنامه معرفت ۲۲ دی ماه ۱۳۹۶

در آنچه عمل اخلاقی خوانده می شود، تعهد نقش بنیادی دارد و البته تعهد بدون نوعی التزام معنی معقول و محصلی ندارد. نمی توان از التزام سخن به میان آورد ولی از معنی ضرورت صرف نظر کرد.
۱۳۹۶-۱۰-۲۵
اختیار با اختیار دیگری حاصل نمی شود

برنامه معرفت پانزدهم دی ماه ۱۳۹۶

اختیار با اختیار دیگری حاصل نمی شود زیرا اگر اختیار انسان براساس یک اختیار دیگر در وجود او استوار باشد، ناچار با یک تسلسل یا دور روبرو خواهیم بود و ضرورت عقلی وقوع هرگونه تسلسل را باطل و تحقق آن را محال و ممتنع می شناسد.
۱۳۹۶-۱۰-۲۴
معنی اختیار و آزادی

برنامه معرفت هشتم دی ماه ۱۳۹۶

معنی اختیار همان چیزی نیست که از کلمه آزادی مستفاد می شود چنانکه معنی تقدیر نیز غیر از معنای قضا به شمار می آید. آزادی در تنگنا قرار نگرفتن و رهایی از هرگونه قید است
۱۳۹۶-۱۰-۲۳
سه واقعه موجب ناخرسندی بشر شده

سه واقعه ای که بشر را ناخرسند کرد

دانشمندی غربی گفته در گذشته، بشر خرسندتر زندگی می کرد. سه واقعه موجب ناخرسندی بشر شده است. این سه واقعه چه هستند؟
۱۳۹۶-۱۰-۰۵
بزرگداشت دکتر دینانی در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی

بزرگداشت دکتر دینانی در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی

بزرگداشت دکتر دینانی در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی روز سه‌شنبه ۵ دی‌ماه با حضور حسن بلخاری، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و رئیس انجمن آثار […]
۱۳۹۶-۱۰-۰۱
سنخیت و مناسبت

برنامه معرفت اول دی ماه ۱۳۹۶

  مشخصات فایل نام فایل: بررسی کتاب «پرسش از هستی و هستی پرسش» موضوع برنامه: سنخیت و مناسبت چیست؟ مدت زمان برنامه: ۴۴ دقیقه حجم فایل […]
۱۳۹۶-۰۹-۳۰
توحید کامل با اسقاط اضافات

معنی عشق در حریم عرفان

رابعه عدویه، سهروردی و خواجه عبداله انصاری از عرفای بزرگ از عشق در عرفان می گویند. آیا عشق خدا به بنده ممنوع است؟ عشق بنده به خدا ممنوع است؟
۱۳۹۶-۰۹-۲۸
رونمایی از اختیار در ضرورت هستی

آیین رونمایی از «اختیار در ضرورت هستی»

موسسه حکمت و فلسفه ایران به مناسبت هفته پژوهش، عصر دوشنبه ۲۷ آذر، میزبان رونمایی از اختیار در ضرورت هستی اثر جدید دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی بود.
۱۳۹۶-۰۹-۲۴
قدر مشترک میان وجوب و امکان

برنامه معرفت ۲۴ آذر ۱۳۹۶

حقیقت در آینه هستی انسان انعکاس پیدا می کند، در عین آینه بودن همان حقیقت هم هست. قدر مشترک میان وجود و امکان چیست و آیا قدر مشترکی هست؟