رویت و کلام خدا در داستان حضرت موسی
رویت و کلام خدا در داستان حضرت موسی
۱۳۹۶-۰۲-۰۶
حسن و قبح
برنامه معرفت هشتم اردیبهشت ۱۳۹۶
۱۳۹۶-۰۲-۰۸
نمایش همه

تفسیر آیه الله نور السموات و الارض

تفسیر آیه الله نور السموات و الارض
[flowplayer id=”11588″]
مشخصات فایل

نام فایل: ردپای عقل و عشق در عاشورا

موضوع برنامه: تفسیر آیه الله نور السموات و الارض

مدت زمان برنامه: ۴۷ دقیقه

حجم فایل تصویری با بهترین کیفیت: ۱۸۶ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۲۳ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

تفسیر آیه الله نور السموات و الارض اختصاص به این قسمت از برنامه معرفت دارد. این آیه کریمه که از آیات عجیب قرآن است مانند همه آیات قرآن که عجیب و شگفت انگیز است همانطور که می دانید مورد تفسیرهای گوناگونی قرار گرفته است. عجیب این است که ابن سینا با اینکه همه قرآن را تفسیر نکرده اما به این آیه توجه خاصی داشته و آن را تفسیر کرده است. غزالی نیز کتابی به نام «مشکاه الانوار» نوشته است که در تفسیر این آیه است.

خداوند، خود را «نور» آسمان ها و زمین خوانده است. بسیاری از مفسران تاکنون، کلمه «نور» را به معنای «مُنَوِّر» معنا کرده اند و گفته اند که آیه «اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ » یعنی (اللَّهُ مُنَوِّرُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْض) خداوند به آسمان و زمین، نور می دهد، نه اینکه خودش نور باشد. من نمی خواهم بگویم که آنها اشتباه کرده اند؛ آنها درست گفته اند ولی «مُنَوِّر» هم یعنی «نور»! من می توانم از شما بپرسم که آیا مُنَوِّر می تواند خودش نور نباشد؟! چیزی که در حد ذات، نور نیست، چگونه می تواند مُنَوِّر باشد؟ پس اعم از اینکه شما این آیه را مطابق ظاهر آن، به معنای نور آسمان ها و زمین معنا کنید یا آن را مُنَوِّر معنا کنید، باز هم خداوند نور است. چون اگر منور، خودش نور نباشد دیگر منور نیست. پس « اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ»

در ادامه بخوانید:  برنامه معرفت چهاردهم دی ۱۳۸۷

حکما، فلاسفه و متکلمین درباره خداوند و اثبات وجود او از طرق مختلفی وارد شده اند؛ راه طبیعی، راه فلسفی، برهان وجوب و امکان و براهین دیگری که در این باب هست. من در اینجا درباره براهین اثبات واجب نمی خواهم صحبت کنم چون بسیار فراوان است

لینک دانلود
Video-DownloadSound-Download Youtube-download

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *