دوش دیدم که ملائک در میخانه زدند
دوش دیدم که ملائک در میخانه زدند
۱۳۹۰-۰۶-۱۸
منطق و معرفت در نظر غزالی
منطق و معرفت در نظر غزالی
۱۳۹۱-۰۴-۳۱
نمایش همه

گل آدم بسرشتند و به پیمانه زدند

خاک و گل آدمی چیست

مشخصات فایل

نام فایل: خاک و گل آدمی چیست

موضوع برنامه: گل آدم بسرشتند و به پیمانه زدند

مدت زمان برنامه: ۴۵ دقیقه

حجم فایل صوتی: ۲۲ مگابایت (MP3)

حجم فایل تصویری: ۱۸۰ مگابایت (MP4)

مختصری از متن برنامه:

چیزی بدون صورت دیده نمی‌شود این تنزل که من می‌گویم گل آدم بسرشتند یعنی آمدن آدم در این عالم ماده، عالم عنصر،حالا ماده نازل‌ترین مراتب وجود است از نظر وجود، وجود و هستی هی تنزل پیدا می‌کند و هر چه می‌آید پائین محدودتر می‌شود از عالم حق تعالی که لایتناهی است هر چی که می‌آید پائین تر محدود می‌شود. در واقع مثل یک هرمی است که رأس حرم نقطه است و هر چه می‌آید پائین‌تر متفرق‌تر می‌شود و محدودتر، حالا از ماده‌ اصلی که نمی‌دونیم چیست و ندیدیم، قیافه‌ی صاف و بدون حجاب ماده را ندیدیم از ماده پائین‌تر چه می‌تواند باشد؟ دیگر نمی‌شود زیرا ماده‌ صرف استعداد است ماده فقط آمادگی است خودش فعلیت ندارد ماده یعنی چیزی که فعلیت ندارد و اگر فعلیت داشته باشد همون قوه بودنش فعلیتش است بالقوه بودن فعلیتش است یعنی بالقوه‌ی محض است به عبارت دیگر ماده یعنی آمادگی، آمادگی چیست؟

سوال اساسی این است که خاک و گل آدمی چیست ؛ گِل آدمی یعنی همان جنبه عنصری انسان است. جنبه عنصری، منظور همان بدن است که متعلق به جهان ناسوت می باشد. این مطلب اشاره ای است به اینکه انسان دوجنبه دارد: یک جنبه ملکوتی و یک جنبه خاکی و ناسوتی. اگر این دو جنبه همراه هم نبود، موجود، تکامل ندارد. به همین دلیل انسان برتر از فرشتگان است. زیرا فرشته، فقط پاک و ملکوتی است. آب، باد، خاک و آتش عناصری هستند که قدما قائل به آن بودند. فرشتگان، واسطه های فیض حق تعالی هستند بنابراین سرشتن گل آدمی به دست آنها انجام شد. می محبت و معرفت در پیمانه آدمی است و انسان تا زمانی که به عالم گِل نیاید، معرفت کامل نخواهد داشت.

در ادامه بخوانید:  هر وقت خوش که دست دهد مغتنم شمار

 

لینک دانلود
Video-DownloadSound-Download Youtube-download

2 دیدگاه ها

  1. حسن گفت:

    سلام – فایل متنی – لینک دانلود مشکل داره
    موفق باشین

  2. حسنیان گفت:

    سلام و سپاس از این برنامه معرفت و مطالبی که از طریق سایت معرفت ارسال می فرمایید. امیدوارم که حقایق بر ما و مردم سرزمین از این دیدگاه روشن شود، تا شاید بتوانیم مسئولیت انسان بودن رت بهتر درک کنیم و توان به انجام رساندن آنها را داشته باشیم. در روزگاری که انسان راه را گم کرده و راههای فریب به سوی به زیبایی و سهولت به روی او گشوده شده.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *