تازگی شعر حافظ
تازگی شعر حافظ
۱۳۹۶-۰۷-۲۰
ریشه تنهایی انسان
ریشه تنهایی انسان
۱۳۹۶-۰۷-۲۱
نمایش همه

قرآن، عقل الله

قرآن عقل الله
مشخصات کتاب قرآن عقل الله

نام کامل: قرآن عقل الله | مجموعه گفتگوهایی با استاد دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی پیرامون قرآن کریم

نوشته کریم فیضی، در مهرماه ۱۳۹۶ توسط انتشارات اطلاعات در ۵۲۸ صفحه و با قیمت سی هزار توماقرآن عقل اللهن منتشر شد. این کتاب، در ادامه سلسله گفتگوهای کریم فیضی با دکتر دینانی است. از کریم فیضی کتاب هایی مانند: هستی و مستی، شعاع شمس، کیمیای عشق، سرشت و سرنوشت، حافظ معنوی (دوجلد) و .. منتشر شده که همگی حاصل گفتگوهایی درباره حکماء و شعرای اسلامی و ایرانی است. اما این بار سوالات جنبه قرآنی به خود گرفته و برای اولین بار، کتابی مستقل با موضوع تفسیر قرآن از دکتر دینانی منتشر شد.

سخنان دکتر دینانی در اواخر مقدمه کتاب «قرآن عقل الله»

راقم این سطور، هرگز به خود اجازه نداده است که به حوزه تفسیر قرآن کریم وارد شود و در این باب به اظهارنظر بپردازد. دوست عزیز و مهربانم جناب آقای کریم فیضی پیش از این درباره بسیاری از مسائل ادبی و عرفانی با من سخن می گفت و به طرح پرسش می پرداخت هم، درباره تفسیر کمتر اظهارنظر می کرد اما همین دوست مهربان که سال ها قبل از این درباره جهان خیام نیشابوری و عطار و مولوی و شیخ محمود شبستری و بیش از همه حافظ شیرازی به طرح پرسش میپرداخت و با یکدیگر سخن می گفتیم، ناگهان تغییر موضع داد و به قرآن رسید و پس از طرح مسائلی که پیشتر آنها را مطرح نکرده بود، از معنی و تفسیر سوره ها و آیاتی از قرآن کریم – که آنها را انتخاب کرده بود – پرسش به عمل آورد.

در ادامه بخوانید:  خرد گفتگو

این تغییر موضع و تحول بی سابقه را از این دوست مهربان به فال نیک گرفتم و با مسرت، از پرسش های او استقبال کردم و با خود اندیشیدم که شاید فیض الهی از طریق جناب آقای فیضی به واسطه طرح پرسش های قرآنی نصیبم گشته است. از علت این تغییر موضع دادن جناب آقای فیضی آگاهی ندارم و نمی دانم که چرا او از پرسش کردن درباره آثار ادبا و عرفا و حکما صرف نظر کرد و با اصرار هر چه بیشتر، به طرح پرسش های تفسیری پرداخت. شاید خودش بیش از هر شخص دیگری از این امر آگاهی داشته باشد، ولی هرچه باشد این تغییر موضع نیکو بود و مقدمه ای شد که با عنایت پروردگار حکیم، مطالبی در مورد تفسیر برخی از آیات قرآن کریم بر رشته تحریر درآید.

آنچه در اینجا صادقانه باید یادآور شویم، این است که آنچه درباره تفسیر آیات قرآن کریم گفته شده و بنابراین است که به فضل الهی انتشار یابد، بالبداهه بوده و بدون آمادگی قبلی و مراجعه به منابع مطرح گشته است. شاید اگر با آمادگی قبلی و مراجعه به منابع مختلف و متعدد این مطالب به رشته تحریر در می آمد، صورت دیگری پیدا می کرد، اما کتمان نباید کرد که بالبداهه سخن گفتن نیز جایگاه خود را دارد و کسی نمیتواند ادعا کند که آنچه بالبداهه گفته می شود، دارای اعتبار نیست.

دریافت مقدمه کتاب «قرآن عقل الله»

نسخه PDF مقدمه دکتر دینانی بر کتاب را برایتان ایمیل خواهیم کرد. بعد از وارد کردن ایمیل و نام، به صندوق ایمیل تان مراجعه کنید و مقدمه کتاب به همراه دیگر مقالات دکتر دینانی را دریافت و مطالعه کنید

در ادامه بخوانید:  وجود رابط و مستقل در فلسفه اسلامی

دانلود این مقاله

با پرکردن این فرم می توانید هم اکنون مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

مقاله هم اکنون برای ایمیل شما ارسال شد، لطفا ایمیل خود را چک کنید

چیزی را اشتباه وارد کرده اید

4 دیدگاه ها

 1. فرزانه سلیقه گفت:

  سلام نسبت به استاد دینانی ارادت دارم و کتاب عقل الله را دوست دارم مطالعه کنم

 2. محسن فکوری گفت:

  سلام دکتر دینانی را بسیار دوست دارم و بیشتر کتاب های ایشان را خریداری کردم و دوست دارم این کتاب عقل الله را هم هرچه زودتر بخرم و مطالعه کنم در ضمن هر روز جمعه برنامه معرفت ایشان رو دنبال می کنم

 3. عبداله شانکی گفت:

  با سلام خدمت عزیزان دست اندرکار سایت دکتر دینانی عزیز.مدتها بود که انتظار وارد شدن استاد را به فضای قرآن کریم می کشیدم و اکنون با چاپ کتاب عقل الله انتظارم به انجام رسید.

 4. شهریاری گفت:

  جای تفسیر قرآن از دکتر دینانی خالی بود..الحمدالله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *