فکر فلسفی فعال است
فکر فلسفی فعال است
۱۳۹۶-۰۶-۳۰
برنامه معرفت سی و یکم شهریور ۱۳۹۶
۱۳۹۶-۰۶-۳۱
نمایش همه

تاثیر تهافت الفلاسفه غزالی (صوت)

تاثیر تهافت الفلاسفه غزالی
برای شنیدن فایل صوتی تاثیر تهافت الفلاسفه غزالی روی پخش کننده صوت کلیک کنید

همیشه کسانی با فلاسفه جنگ خونین داشته اند (خیلی از افراد بی خانمان و آواره شدند مثل ملاصدرا که عمری در غربت و بی خانمانی زندگی کرد ) به یک منبع قدرتی متکی بودند یعنی در مقابل فلاسفه اکثرا متکلمان بودند و متکلمان هم غالبا سیاسی بودند و به یک مبدا قدرت هم وابسته بودند که نمونه بارز آن غزالی است. خود بنده هم کتابی درباره غزالی با عنوان «منطق و معرفت در نظر غزالی» نوشته ام. در جهان اسلام و در دنیا بسیار شخصیت مهم و برجسته ای است. تاثیر تهافت الفلاسفه غزالی بر پیکره فلسفه در جهان اسلام، بسیار وسیع و عمیق بود. البته هرچند در اواخر عمر از راهی که در جوانی پیموده بود، برگشت.

غزالی پنجاه و چهار سال بیشتر زنده نماند. ولی خیلی بلاها سر فلاسفه آورد و کتاب «تهافت الفلاسفه» را نوشت که اولین کتاب در رد فلسفه بود. این کتاب، حکما و فلاسفه را در ۲۰ مساله محاکمه کرده است و در سه مساله هم «حکم تکفیر» داده است و در هفده مساله دیگر حکم به «فاسق بودن فلاسفه» کرده است.

یکی از تاثیرگذار ترین کتاب های در طول تاریخ بوده است (کاری به تاثیر مثبت یا منفی کتاب نداریم، به هر حال تاثیر بسیاری داشته) از هزار سال پیش تا به حال از تالیف این کتاب می گذرد و تاثیرش در دنیا بی نظیر بوده است.

حتما می توان تاثیر تهافت الفلاسفه غزالی را در زدودن فلسفه از جهان اسلام تایید کرد و حتی می توان گفت که این کتاب، فلسفه را در جهان اسلام نابود کرد. فقط در ابران بود که فلسفه، ضربه زیادی خورد اما چراغش خاموش نشد اما در عربستان یا کشورهای عربی، برای همیشه خاموش شد.

در ادامه بخوانید:  تهافت الفلاسفه یک کتاب فلسفی است

البته در اسپانیای زمان غزالی، تعدادی اندیشمند پیدا شدند مثل (ابن طفیل، ابن باجه، ابن رشد و..) که ابن رشد درصدد پاسخ به کتاب غزالی در آمد و اسمش را «تهافت التهافت» گذاشت. تهافت الفلاسفه یعنی پریشان گویی های فلاسفه؛ تهافت التهافت یعنی پریشان گویی های کتاب تهافت الفلاسفه غزالی. اما کتاب ابن رشد چندان موفق نبود. چون در اواخر عمر ابن رشد که در مراکش هم بود، در میدان شهر کتاب های او را آتش زدند. خودش را هم تبعید کردند.

پس اولین ضربه کاری به فلسفه در جهان اسلام توسط غزالی و با کتاب «تهافت الفلاسفه» بوده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *