قواعد کلی فلسفه در فلسفه اسلامی
قواعد کلی فلسفه در فلسفه اسلامی
۱۳۹۱-۰۵-۰۵
ماجرای فکر فلسفی در جهان اسلام
ماجرای فکر فلسفی در جهان اسلام
۱۳۹۱-۰۵-۳۱
نمایش همه

نیایش فیلسوف

نیایش فیلسوف

نیایش فیلسوفنیایش فیلسوف ، شامل بیست و هفت مقاله فلسفی و کلامی دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی است که در زمان‏ های مختلف و مناسبت‏های گوناگون به رشته تحریر در آمده و در یک فاصله زمانی بیست و پنج ساله در برخی از کتاب‌ها و نشریات ادواری به چاپ رسیده ‏اند. آنچه می‏تواند این مقالات را به یکدیگر مرتبط سازد و از میان آن‌ها قدر جامع و جنس مشترکی به وجود آورد، همان چیزی است که می ‏توان آن را نوعی اندیشه و تفکر فلسفی به شمار آورد.

«نیایش فیلسوف»، «نگاهی به فصوص الحکم جنیدی»، «نقد و بررسی برخی از آثار و نظریات احمد حمید الدین کرمانی» و «سه مقاله فلسفی از خواجه نصیر تا ملا صدرا»، «شبه آکل و مأکول»، «علامه طباطبایی و نظر متکلمان درباره علم خداوند به جزییات»، «انسان کامل»، «ابن طفیل»، «نفس و روح در نظر شیخ مفید»، «عقل و دل»، «اصالت ماهیت از میرداماد تا عصر حاضر»، «اندیشه‏های فلسفی ابوالحسن عامری»، «دین و فلسفه»، «آراء و نظریات حکیم متأله مرحوم علی اکبر مدرس یزدی»، «اسماء و صفات حق از نظر صدر المتألهین بر اساس اشتراک معنوی وجود»، «کلام ماتریدی»، «متناهی و غیر متناهی»، «دو جریان متفاوت فکری در حوزه فلسفی اصفهان»، «ابدا یا ابتدا»، «گستره خیال»، «عقل و استدلال در تفکر ابن جوزی»، «خان حکیم»، «سهروردی و انکار صفات حقیقته خداوند»، «بسیط الحقیقه کل الاشیاء»، «کشف طبیعت و قواعد کلی فلسفی»، «اصالت وجود»، «نگاهی منتقدانه به فلسفه صدر المتألهین» عناوین بیست و هفتگانه این مجموعه‏ اند.

در ادامه بخوانید:  کتاب راز راز

چاپ اول نیایش فیلسوف در سال ۱۳۷۷ توسط دانشگاه علوم اسلامی رضوی در مشهد صورت گرفته است.

بخشی از مقدمه کتاب «نیایش فیلسوف»

عقل با غرور فاصله بسیار دارد. اگر کسی ادعا کند که عقل متواضع ترین موجودی است که خداوند آفریده، ‏سخنی به گزاف نگفته است؛ زیرا عقل به موازین توانایی خویش واقف ‏است و به حدود ناتوانی خود نیز اعتراف می کند. عقل امور غیرقابل ادراک ‏را از آنچه قابل ادراک است باز می شناسد و آنجا که کمیت ادراک لنگ می شود، حکم به توقف می دهد. آنجا که انسان به خطای خود پی می برد و به گناه خویش اعتراف می کند، بدون تردید از عقل مدد می گیرد.

کسانی که از عقل دور می شوند و با احکام خرد فاصله پیدا می کنند، در گمراهی و پریشانی گرفتار می آیند. عقل حقیقتی ادراکی است که غیر از ادراک به کار ‏دیگری نمی پردازد. در برخی روایات اسلامی از عقل با عنوان نور یاد شده ‏و در برخی از روایات دیگر حجت و پیغمبر باطن شناخته شده است. کسانی که عقل را حجت و پیغمبر باطن می شناسند، به این واقعیت نیز اعتراف می کنند که پیغمبر باطن به هیچ وجه با پیغمبر ظاهر ضدیت و مخالفت ندارد، زیرا ظاهر در مرتبه باطن همان باطن است و باطن نیز در ‏مرحله ظاهر، جز همان امر ظاهر چیز دیگری نیست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *