اخبار

 • من به عرفان علاقه دارم ولی عرفان را می فلسفم. همین جمله خوب جمله ای بود که گفتم! نه تنها عرفان را می فلسفم، دین را هم می فلسفم. من همه چیز را می فلسفم، یعنی چی؟ یعنی از منظر عقلانی به آن نگاه می کنم. من به عرفان از منظر عقلانی نگاه می کنم. عرفانی که با عقل جور در نیاید – نه با عقل شخصی و سلیقه ای، بلکه با موازین عقلی – من نوکر آن نیستم.
 • اگر بخواهیم آگاهی به هستی، جهان هستی و روح داشته باشیم، شناخت سهروردی از نان شب برای ما واجب تر است و اگر بخواهیم نادان باقی بمانیم هیچ نیازی به سهروردی نداریم، سهروردی تاریخ را نشان می دهد تا بفهماند که ما وحشی و بربر نبودیم و دیگران که ما را بربر می دانستند خودشان بربر بودند چون ما تمدن درخشان داشتیم. در زمانی که دنیای غرب در توحش به سر می برد ما یکی از درخشان ترین تمدن هایی بودیم که بشریت به خود دیده است.
 • فیلسوف هم گاهی با خودش می اندیشد و گفت و گو می کند، امّا موضوع گفت و گوی او مسائل فلسفی و بنیادی ترین پرسش هایی است که در هستی برای انسان طرح می شود. طرح سوال، برای پاسخ است. حقیقت در چنین گفت و گویی ظاهر می شود. اگر گفت و گو و کلمه نبود، حقیقت ظاهر نمی شد. حقیقت در پرتو کلام ظاهر می شود.

 • news1

  همایش های روز جهانی فلسفه


  روز جهانی فلسفه از سوی سازمان یونسکو، سومین پنج‌شنبه از ماه نوامبر هر سال دانسته شده است.سومین پنجشنبه ماه نوامبر در اکثر سالها با آخرین پنجشنبه آبانماه در تقویم شمسی ایران برابر است. از سال ۲۰۱۰ (۱۳۸۹ هجری شمسی) همه ساله در ایران به طور مرتب همایشی تحت همین عنوان برگزار می شود که علاوه بر موضوعات بسیار عمیقی که به عنوان سرفصل معرفی می شود، چالش های بنیادین فلسفه، تشریح می شود.

  استاد دکتر دینانی نیز همه ساله از سخنرانان اصلی این همایش بوده و دسترسی به صحبت های ایشان به صورت صوتی و تصویری و متنی، یکی از دغدغه های اصلی دوستداران ایشان و حکمت و فلسفه بوده است. شما می توانید هم اکنون به سخنرانی های ایشان دسترسی داشته باشید.


  کلیک کنید

   

 • news2

  فیلم های مستند


  تا کنون فیلم های مستند زیادی از حیات علمی و عملی دکتر ابراهیمی دینانی، ساخته شده است. اما به دلایلی بسیار زیاد فرصت پخش آن به طور رسمی از طریق رسانه های فعال پیش نیامده است. اما در این میان تاکنون دو مستند از دکتر دینانی در صدا و سیمای ایران پخش شده که جدای از انتقادات وارد بر نحوه ساخت فیلم، بیننده را به فضایی متفاوت با آنچه در برنامه معرفت یا سخنرانی های «استاد» شاهدش هستیم، می برد

  می توانید این دو مستند که با عنوان های «فلسفه با طعم شکلات» و «مشاهیر تهران» را از لینک زیر دریافت و مشاهده کنید. فلسفه با طعم شکلات، عنوان فیلمی است که در طی سفری به استراسبورگ فرانسه تهیه شده و مستند مشاهیر تهران، به جنبه ها و سوالات بیشتری در مورد حیات علمی دکتر دینانی می پردازد. چنانچه شما نیز فیلمی مستند در ارتباط با دکتر دینانی داشتید، می توانید از طریق «ارتباط با ما» اعلام کنید تا شما را برای نشر آن یاری کنیم


  کلیک کنید

   

 • news3

  مصاحبه ها


  مصاحبه با دکتر دینانی (بنابه اظهارات مصاحبه کنندگان) بسیار سخت است! زیرا گفتگو با یک فیلسوف که احاطه بسیار زیادی دارد و به چالش کشیدن در مسائل مختلف عقلی، برای مصاحبه گر یک مشکل به شمار می آید. اما استاد دینانی این مشکل را به یک فرصت تبدیل می کنند و با طرح سقراط گونه پرسش ها و پاسخ ها می کوشند تا مصاحبه به یک خطابه تبدیل نشود.

  چون مسائل فلسفه و عرفان بسیار جدی است، توقع می رود که فضای مصاحبه با یک فیلسوف و عارف، بسیار خشک و جدی باشد؛ در حالی که مصاحبه هایی با استاد شده که علاوه بر حفظ جدیت مسائل مطرح شده، با استفاده از مثال های مختلف، تلطیف مسائل پیچیده به ساده ترین وجه و در عین حال فضایی سرشار از وجد ناشی از فهم منتهی شده؛ مصاحبه هایی با موضوعات مختلف دینی، فلسفی، عرفانی، اجتماعی و…. برای شناخت ابعاد بیشتری از یک اندیشمند، به طور قطع، مطالعه و شنیدن مصاحبه، یکی از ارزشمندترین راه ها برای کسب معرفت خواهد بود.


  کلیک کنید

بزرگداشت خواجه نصیر طوسی


هم اکنون تماشا کنید

پنجم اسفند هرسال همایشی تحت عنوان بزرگداشت خواجه نصیر برگزار می شود؛ فایل صوتی و تصویری همچنین خلاصه ای از متن سخنان دکتر دینانی را می توانید مطالعه و مشاهده کنید.

کلیک کنید

سخنرانی ها و رونمایی از کتاب

سخنرانی در دانشگاه ها، مراسم رونمایی از کتاب و دیگر موضوعات را می توانید از این بخش مشاهده کنید

کلیک کنید

تجلیل و نکوداشت

مراسم تجلیل از برنامه معرفت در جشنواره تلویزیونی جام جم، نکوداشت دکتر دینانی از مهمترین وقایع این بخش است

کلیک کنید
۱۳۹۵-۱۰-۱۵
philosophy

من هستم پس می اندیشم

همه ما در حرف هایمان از عبارت ان شالله استفاده می کنیم یعنی اگر خدا بخواهد. به دلیل اینکه خواستن خدا برایمان مهم تر است تا دانستنش. نکته اینجاست که دانستن حق تعالی همان خواستن است و خواستنش هم همان دانستن. این موضوع در ما انسان ها این چنین نیست و خواستن و دانستنمان از هم جدا هستند. دنیای امروز می گوید بخواه تا بشود ولی فیلسوف می گوید بدان تا بخواهی و بشود.
۱۳۹۵-۰۶-۰۷
isfahan

خیابانی به نام دکتر دینانی در زادگاهش

خیابانی به نام چهره ماندگار فلسفه و حکمت غلامحسین ابراهیمی دینانی در زادگاهش شهر دُرچه از توابع شهرستان خمینی شهر احداث شد.طول خیابان پروفسور ابراهیمی دینانی دوهزار و ۱۰۰ متر است. بازدید از شهر درچه و زادگاهش محله دینان، دیدار با عموم مردم در مسجد جامع درچه، تجدید دیدار با علماء درچه و حضور در برنامه زنده تلویزیون «زنده رود» از ذیگر برنامه های دکتر دینانی در این سفر سه روز بود.
۱۳۹۵-۰۶-۰۳
IMG00004910

سخنرانی دینانی در همایش «حکیم هزاره ها»

ابن‌سینا انسان شگفت‌انگیزی است و باید بارها کتاب‌های شفا و نجات او را خواند. کتاب «التعلیقات» وی که دوباره چاپ شده کتاب بی‌ نظیری است. من نیز اگرچه معروف به صدرایی هستم معتقدم که حرکت جوهری ملاصدرا بزرگترین ابتکار اوست اگر عمری باقی مانده باشد می‌نویسم که ابن ‌سینا به حرکت جوهری اشاره کرده است اما چون بهمنیار شاگرد وی آن را انکار کرده دیگران هم می‌گویند ابن ‌سینا به چنین چیزی اعتقاد نداشته است.
۱۳۹۵-۰۵-۰۷
۲۱۶۲۱۰_۲۱۲

همایش بزرگداشت روز شیخ اشراق

به مناسبت روز بزرگداشت شهاب الدین یحیی سهروردی «انجمن علمی حکمت و فلسفه ایران» و «مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران» همایش «بزرگداشت روز شیخ اشراق» را با حضور استادان فلسفه روز سه شنبه پنجم مرداد سال ۱۳۹۵ از ساعت ۱۵ برگزار نمود که استادان: غلامحسین ابراهیمی دینانی با موضوع «بحث هیولی در شیخ اشراق»، غلامرضا اعوانی در موضوع «جمع بین حکمت قرآنی و برهانی در رساله الواح عمادیّه»، سیدمصطفی محقق داماد پیرامون «اصول فقه سهروردی، یا سهروردی در محکمه جهل» به سخنرانی پرداختند. آنچه در این صفحه خواهید خواند، سخنان دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی است که در این صفحه می توانید فایل صوتی آن را نیز دریافت نمائید.
۱۳۹۵-۰۳-۰۲
Dr-Dinani-Philosophy

فلسفه و نظم جهانی

کوه و دریا و گردش زمین و سیارات همه منظم در جای خودشان قرار دارند و حرکت می‎کنند و دارای نظم خاصی هستند، ولی انسان نظم‎شناس نظم خودش را نمی‎شناسد و آن را نمی‎فهمد. باید گفت انسان همه‎ی نظم را می‎فهمد اما خودش گاهی بی‎نظمی می‎کند. اما برای خداوند همه ‌چیز نظم است، چون خودش ناظم است. حال اینجا باز سؤال پیش می‎آید که خداوند ناظم است یا صانع و یا مبدع؟
۱۳۹۴-۱۰-۲۰
Dr-Dinani-Library

رونمایی از کتاب «من و جز من»

کتاب «من و جز من» جدیدترین اثر غلامحسین ابراهیمی دینانی، چهره ماندگار فلسفه است که به تازگی توسط مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران منتشر شده است. نشست رونمایی و معرفی این اثر روز دوشنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۴ از ساعت ۱۵ در محل سالن اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملی به آدرس: بزرگراه شهید حقانی(غرب به شرق)، بعد از ایستگاه مترو، بلوار کتابخانه ملی، کتابخانه ملی برگزار می گردد و حضور برای همه علاقه‌مندان آزاد است.
۱۳۹۴-۰۹-۰۲
works

فروش آنلاین آثار دکتر دینانی

در پی درخواست های مکرر، در خصوص ارسال آثار مکتوب دکتر دینانی، هم اکنون فروشگاه آنلاین مجموعه کامل آثار رسانه ای و مکتوب ایشان، افتتاح شد. برای اطلاع از لیست کتاب ها به لینک فروشگاه مراجعه کنید.
۱۳۹۴-۰۳-۲۴
course1

حکیم پاک سرشت

مرحوم شیخ ابوالحسن شعرانی که از تبار حکمای الهیِ مسلمان به شمار می آید، رساله ای هرچند موجز و مختصر در مورد مسائل الهی با نام «فلسفۀ اولی یا ما بعد الطبیعه» به رشته تحریر درآورده و در آن، اندیشه های خود را به منصۀ ظهور و بروز رسانده است. راقمِ این سطور، افتخارِ شاگردیِ آن حکیم معاصر را نداشته ام، امّا در مدرسه مروی تهران بارها محضرِ شیرین و سودمندِ آن مرد بزرگ را درک کرده ام و از سخن های حکمت آمیز او بهره برده ام.
۱۳۹۳-۱۲-۰۴
۰۴

همایش خواجه نصیر طوسی ۱۳۹۳

خواجه بیش از هر علمی، فلسفه ‌دان است آثارش هم نشان می‌دهد که ما اگر خواجه را نداشتیم کلام شیعه در حد شیخ صدوق باقی مانده بود، ما متکلم مهم نداشتیم علم کلام را اگر کسی قبول ندارد که نداشته باشد! با کمال تأسف باید بگویم که سبکش ارسطویی و نیکوماخوسی است، یعنی اخلاق حد وسط را دارد ولی خواجه یک کتاب اخلاق ناصری دارد که خود او متوجه بود این اخلاق لزوما اسلامی نیست و بعد کتابی به نام اوصاف الاشراف نوشت که اگر اسلام اخلاق داشته باشد همین است.
۱۳۹۳-۰۵-۱۵

سهروردی، احیاکننده فرشته شناسی

سهروردی معتقد است، عالم خواب واقعی است. وقتی می خوابید باز هم عالم واقعی است. درعالم مثال همه چیز دارای شکل است. عالم مثال، عالم صورت است. عالم مثال، کریم الطرفین است. جبرئیل بر حضرت مریم نیز به زیباترین صورت آشکار شد و «لقاح مثالی» صورت گرفت، لقاح مینوی مثالی، قرآن می فرماید: فتَمثَّل لَها بشراً سویّا
۱۳۹۳-۰۳-۱۲

نادیده گرفتن گذشته، نامعلوم شدن آینده را در پی دارد

نخستین همایش بین المللی انجمن علمی عرفان اسلامی ایران با عنوان «عرفان اسلامی، نظر و عمل»، یازدهم خردادماه، با همکاری دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی فرهنگی لبنان برگزار شد. دکتر دینانی: تدبیر کسی دارد که عواقب امور را ببیند. کسی که ظاهر امور را می بیند، مدبّر نیست. چگونه می شود که پشت امور را دید؟ با ذکر و فکر. ذکر بی فکر، بیهوده است.
۱۳۹۳-۰۲-۲۳

دانشجو، هیچ نخواند بهتر از آن است که غلط بخواند!

به مناسبت هفته معلم دکتر دینانی در «واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد تهران» سخنرانی با عنوان تکریم مقام معلم داشتند که در ادامه مطالعه خواهید نمود. این سخنرانی در ۱۴ اردیبهشت ماه ۹۳ و در جمع کثیری از دانشجویان، فرهیختگان و اساتید دانشگاهی ایراد شد. فایل متنی و صوتی این سخنرانی برای استفاده شما عزیزان در اینجا قرار می دهیم.