علامه طباطبائی و دکتر دینانی

پشت صحنه برنامه معرفت
برنامه معرفت ۲۴ آبان ۱۳۸۷
۱۳۸۷-۰۸-۲۴
نمایش همه

علامه طباطبائی و دکتر دینانی

علامه طباطبایی
مشخصات فایل

نام فایل: بزرگداشت علامه طباطبائی

موضوع برنامه: آشنایی اجمالی با دیدگاه های علامه

مدت زمان برنامه: ۴۲ دقیقه

حجم فایل تصویری با بهترین کیفیت: ۱۶۳ مگابایت (MP4)

حجم فایل متنی: به زودی

حجم فایل صوتی: ۲۰ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

مرحوم علامه طباطبایی که اکنون درباره او صحبت می کنیم، مردی بود خیلی کم نظیر. علامه طباطبایی امروز خیلی مطرح است و همه هم ایشان را می شناسند و کمتر کسی است که ایشان را نشناسد. شاگردان فراوانی هم به انواع مختلف داشته است چه شاگردان تفسیری و چه شاگردان فلسفی. الحمدالله هم الان این شاگردان هستند و در کشور فراوانند. مرحوم علامه طباطبایی، یک مرد جامع بود؛ فیلسوف بود، متکلم بود، مفسر بزرگ بود، فقیه بزرگ بود، اصولی بزرگ بود و ادیب بزرگ بود (ادبیات عربی او خیلی کم نظیر بود).

آثاری که ایشان در فقه و اصول داشتند و ما دست نوشته های ایشان را می دیدم (که نمی دانم اکنون به چاپ رسیده است یا نه، شاید بعضی از آنها به چاپ رسیده باشد.) آن موقع در چهل سال پیش که ما اصرار می کردیم که اجازه بدهید روی اینها کار کرده و آماده چاپ بکنیم، یک جمله ای مکرر می فرمودند که خیلی برای من جالب است و هنوز در ذهنم باقیست.

هرچه که اصرار می کردیم که اینها آثار فقهی و اصولی مهمی است (کمتر از فقهای دیگر نبودند، اگر بالاتر نبودند مسلماً کمتر هم نبودند.) ایشان در جواب می فرمودند: “که من به الکفایه هست.”تو گویی که چون حالا در فقه و اصول، کتاب زیاد نوشته می شود، اگر کتاب های ما هم چاپ نشود زیاد مهم نیست. این حرف و همچنین زندگی و رفتار ایشان نشان می داد که به روح زمانه آگاهی داشتند و زمان را خوب می شناخت و می دانست که حالا چه چیزی بیشتر لازم است.

هانری کربن

گروهی از انسان ها بودند که در غرب پیدا شده بودند و آنها معتقد بودند که جهان امروز نیازمند یک معنویت است که آن، معنویت فراموش شده است. یکی از این انسان ها آقای کربن بود، و از جمله دیگران هم «هرمان هسه» و همچنین «میرچا الیاده» که مورخ تاریخ ادیان بوده است. این ها چند فیلسوف و متفکر بودند که افکارشان به هم نزدیک بود و گاهی هم جلساتی در یکی از شهرهای سوئیس داشتند، سالی یکی دو بار در آنجا جمع می شدند و تبادل افکار می کردند. هانری کربن هم یکی از این رجال بزرگ بود که به ایران آمد و سالهایی از عمرش را (هر سال پنج یا شش ماه) در ایران به طور دائم زندگی می کرد. و به همین مناسبت کم کم با مرحوم علامه ارتباط پیدا کرد و با هم تبادل فکری داشتند و من هم خوشبختانه در آن جلسات شرکت داشتم

این برنامه در بیست و سوم آبان ماه ۱۳۸۷ از صدا و سیمای ایران، شبکه چهار پخش شد.

لینک دانلود
Video-DownloadText-DownloadSound-Download Youtube-download

1 دیدگاه

  1. محمد گفت:

    سلام از اینکه متن پیاده شده را قرار دادید متشکرم روی متن بیشتر می توان تفکر و تعمق کرد آیا برای پیاده کردن بقیه جلسات برنامه ای دارید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *