پرسش از هستی یا هستی پرسش

برنامه معرفت هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۵
۱۳۹۵-۰۲-۱۸
برنامه معرفت بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۵
۱۳۹۵-۰۲-۲۸
نمایش همه

پرسش از هستی یا هستی پرسش

being-of-qustion

آشنایی کلی با کتاب

پرسش از هستی یا هستی پرسش، عنوان کتابی است که در فروردین 1395 از دکتر ابراهیمی دینانی به چاپ رسیده است. این کتاب به اساسی ترین مسائل هستی شناسی و شناخت شناسی می پردازد و با طرح سقراط گونه مسائل به صورت پرسش و پاسخ می کوشد تا خواننده، خودش درگیر مسئله و موضوع شود. علاوه بر آن، نثر شیوا و قلم روان نویسنده بر ظرافت و زیبایی کتاب افزوده است.

این کتاب در 447 صفحه و به همت موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و با قیمت 25000 تومان به چاپ رسیده است.

بخشی از مقدمه کتاب

همان طور که در بخش ابتدایی این کتاب به آن تصریح شده، دو واژه «اندیشه» و «هستی» فراگیرترین کلمات شناخته می شوند و هیچ کلمه ای یافت نمی شود که از این دو کلمه فراگیر تر و گسترده تر باشد. «پرسش» اساس هستی یک فکر است و هستی در پرسش به ظهور می رسد. «پرسش از هستی» جایگاهی است که باید گفت آیا پرسش کننده، هستی دارد و از هستی می پرسد؟ در بخشی از این کتاب می خوانیم:

« گسترش هستی شبیه و همانند ندارد؛ چنان که گسترش آگاهی و علم نیز رقیب و هماورد نمی شناسد. اگر کسی بتواند برای علم و آگاهی رقیب و هماوردی در نظر بگیرد، باید آنچه رقیب و هماورد علم و آگاهی شناخته می شود، در حیطه آگاهی در آمده باشد. البته در آن صورت نه تنها رقیب و هماورد آگاهی نیست، بلکه در حیطه آگاهی قرار می گیرد و از اقسام آن به شمار می آید. بنابراین، آگاهی رقیب و هماورد ندارد»

5 دیدگاه ها

 1. سید محمد امین موسوی گفت:

  سلام، میخواستم بپرسم کتاب های استاد رو در فضای مجازی از کجا میشه تهیه کرد؟
  چطور میشه با خود استاد در ارتباط بود؟
  با تشکر

  • مهدی گفت:

   باسلام
   دوست عزیز کلاسهای آزاد استاد درانجمن حکمت وفلسفه به نشانی خ نوفلو شاتو هفته ای یکبار برگزار میشه.میتونید با شماره ۶۶۴۰۵۴۴۵ هم تماس بگیرید.شروع کلاس از اول شهریور است.من خودم شرکت میکنم خیلی کلاس خوبیه حتما شرکت کنید.

 2. محسن محمدی دینانی گفت:

  سلام. من رشته ام انسانی نیست و تاحالا فلسفه نخوندم اما علاقه دارم. میخواستم بدونم این کتاب ها واسم سنگین نیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *