یک فیلسوف نمی تواند با قاطعیت حرف بزند!

فلسفه نور از دیدگاه شیخ نجم الدین کبری
۱۳۹۱-۰۸-۲۳
Dr-Dinani-Philosophy
«حقیقت» جعبه بسته‌بندی شده نیست!
۱۳۹۱-۰۸-۲۵
نمایش همه

یک فیلسوف نمی تواند با قاطعیت حرف بزند!

به این نکته توجه داشته باشید که فلسفه نمی تواند عمومی باشد . فلسفه با توده مردم سازگار نیست ، چون توده ، با قطع و یقین سازگارترند تا شک ، که فلسفه روی آن بنا شده است .

 • اینکه می گویید بشر با قطع و یقین سازگارتر است تا شک . و همین را مبنای این میگیرد که فلسفه نمی تواند عمومی باشد آیا به شیوه و اسلوب فلسفه برنمی گردد؟

ببینید ! یک فیلسوف نمی تواند با قاطعیت حرف بزند . فلسفه ملازم با شک و شبهه و تردید است . اصولا فیلسوف از شک آغاز می کند . البته این شک ، یقینی قبل از خودش دارد اما فیلسوف با تامل جلو می رود و اگر با شک و تامل جلو نرود ، فیلسوف نخواهد بود.

 • شما قاطعیت را از آن فیلسوف نمی دانید ؟

نه ، قاطعیت مال یا انبیاست که به منبع غیبی متصل اند ، یا مال خطباست که اگر هم با اتصال به منبع وحیانی  نیست ، چنین چیزی را وانمود می کند . فیلسوف نمی تواند جزمی صحبت کند و فلاسفه هرگز چنین کاری را انجام نمی دهند .

 • آقای دکتر دینانی ! ما بدون یقین نمی توانیم زندگی کنیم

درست است . اساس زندگی یقین است . من این موضوع را قبول دارم . اگر یقین نبود ، اصلا شک به وجود نمی آمد و اصلا معنایی هم نداشت . در براهین  هم ، ما برهان محض نداریم ، بلکه معطیات یقینی داریم . برهانی که ما ارائه می کنیم ، از داده های یقینی است که صورت برهان دارد . ذات انسان با یقین ارتباط دارد . به همین جهت ، طالب یقین است و یقین می خواهد . قرآن کریم و کتب آسمانی هم انسان را به یقین دعوت می کند ، اما نه یقین احمقانه .

 • یعنی یقین را به چند دسته ، از جمله عاقلانه و احمقانه تقسیم میکنید ؟

بله . به طور کلی این وادی به شدت سهمناک است . همان گونه که یقین عاقلانه خوب است . به همان اندازه یقین احمقانه و جاهلانه داشتن ، خطر ناک است . بسیاری از دگماتیسم ها ، محصول همین نوع از یقین هاست .

 • آیا این برای یک فیلسوف نقص محسوب نمی شود که نمی تواند در موارد مورد اندیشه اش  نفوذ کند و با قاطعیت حرف بزند ؟

بله نقص محسوب می شود . فیلسوفان کامل نیستند و به نقص خودشان هم واقف اند . فلاسفه ادعای کمال ندارند . آنها تلاش می کنند که به حقیقت وصل شوند ، یا به حقیقت تقرب پیدا کنند . آنها حتی ادعای وصل و رسیدن به حقیقت را هم ندارند و صرفا از تقرب حررف می زنند . در عین حال ، هنر فیلسوف این است که به نقص فکر خودش واقف است . من نمی گویم فیلسوفان کامل اند .

 • شما در چندین مجال فلسفه را از نان شب هم واجب تر دانستید و می شمارید . اگر چنین چیزی مصداق داشته باشد ، باید برای عمومی کردن فلسفه و همچنین قاطعیت بخشیدن به آن فکری بشود

نه فلسفه هیچ وقت عمومی نمی شود و نخواهد شد . اگر فلسفه روزی عمومی شود ، دیگر فلسفه نیست . ولی فلسفه تاثیر خودش را در جامعه حتما بر جای می گذارد .

ببینید تاثیر فلسفه می تواند عمومی شود . تمام مردم دنیا حتی کسانی که اسم فلسفه به گوششان نخورده و نمی دانند فلسفه چیست ، براساس فلسفه ای زندگی می کنند ، هر چند که ناآگاهند و نمی دانند مبنای فلسفه زندگی شان چیست ! اگر به آنها توضیح داده شو ، خواهند دید که براساس مبنایی زندگی می کنند که کاملا فلسفی است .

اصولا فیلسوفان در هر دوره ای ، افراد معدودی بوده اند . ما نمی توانیم فلسفه را عمومی بکنیم و نباید هم این کار را بکنیم . فلسفه عمومی مساوی است با سطحی نازل ، در حالی که فلسفه تلاش دائم در راه کشف حقیقت است که کار دشواری است و همه مردم ، طاقت چنین کاری را ندارند. چون آنها باید زندگی بکنند. قطعا همه مردم یونان نمی توانستند سقراط بشوند .

 • پس سقراط و ارسطو و ابن سینا ، محکوم به غیر عمومی ماندن هستند .

در یک کلام : فیلسوف غیر عمومی است .

2 دیدگاه ها

 1. yasaman می‌گه:

  موافقم

 2. smmb می‌گه:

  انصافا در کلام استاد دینانی می توان وی را یک انسان متصل یافت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *