کلاس ماجرای فکر فلسفی (پیشگفتار)

Dr-dinani-in-institute-Academy-philosophy
عمل زدگی آفت فلسفه است
۱۳۹۲-۰۴-۲۲
کلاس ماجرای فکر فلسفی (جلسه دوم)
۱۳۹۲-۰۴-۲۴
نمایش همه

کلاس ماجرای فکر فلسفی (پیشگفتار)

ماجرای فکر فلسفی در جهان اسلام، عنوان کتابی است که به تقابل و توافق عقل و شریعت در بین اندیشمندان، متفکران و فیلسوفان جهان اسلام می پردازد. مولف محترم بر این نکته تاکید دارند که نام «ماجرا» به طور اتفاقی و به گزافه، بر این کتاب نهاده نشده و معتقد است که جریان فکر فلسفی در عالم یک ماجراست.

ماجرای فکر فلسفی در جهان اسلام، عنوان کتابی است که به تقابل و توافق عقل و شریعت در بین اندیشمندان، متفکران و580554_611049942241374_166677743_n فیلسوفان جهان اسلام می پردازد. مولف محترم بر این نکته تاکید دارند که نام «ماجرا» به طور اتفاقی و به گزافه، بر این کتاب نهاده نشده و معتقد است که جریان فکر فلسفی در عالم یک ماجراست. ماجرایی که موانع و مشکلات سهمناک و سختی را پشت سرگذاشته و همچنان به مسیر خود ادامه می دهد و به تعبیر مولف محترم کتاب جناب « دکتر ابراهیمی دینانی» عنوانی است که برای تفاعل و تعامل میان اندیشه های فلسفی و غیر فلسفی انتخاب شده است.راه فلسفه اساسا یک راه هموار و بدون مشکل نیست و فیلسوف در طی مسیر تفکر و تعقل با موانع و مشکلاتی روبروست.

کلاسهای آزاد فلسفه دکتر دینانی در موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران سالهای متمادی در حال برگزاری است و ما شرح کتاب ماجرای فکر فلسفی در جهان اسلام که از سال ۱۳۹۰ در حال برگزاری است، برای شما انتخاب کردیم. لازم است نکاتی را به عرض برسانیم:

[box type=”shadow” align=”alignright” ]

 • روند کلاسهای استاد به این گونه است که در ابتدا، متن کتاب توسط یکی از شاگردان قرائت شده و سپس استاد به توضیح همان مطلب می پردازند. ما برای شما عزیزانی که از طریق اینترنت از نقاط مختلف مخاطب هستید و دسترسی به متن کتاب ندارید، عین متن کتاب که هر جلسه قرائت می شود را با ذکر آدرس صفحه قرار می دهیم تا روی مطالب تمرکز بهتری پیدا کنید و بتوانید بدون دغدغه کتاب داشتن مباحث را از طریق وب سایت پیگیری کنید.
 • فایل صوتی کلاسها فعلا به صورت آرشیو(تفکیک سال به سال) نمی توانیم قرار بدیم و خواهشا سوال نفرمایید. به علت اینکه مباحثی که در کلاس مطرح می شود اصلا از جنس مطالب برنامه معرفت که استاد حضور پیدا می کنند نیست و جنبه فلسفی بیشتری دارد و موجب برداشت نادرست و سرازیر شدن سیل عظیم ایمیل ها و سوالات مختلف به سمت ما می شود.
 • به علت حجم بالای مطالب و مباحث، قرار دادن متن سخنان استاد در کلاس برای ما میسر نیست و دست یاری به سمت شما دراز میکنیم. چنانچه شما وقت کافی و علاقه برای پیاده کردن متن سخنان استاد در کلاس را دارید میتوانید آن را برای ما ارسال کنید تا هم ما و هم بقیه دوستان استفاده بکنند.
 • برای بحث و گفتگو پیرامون مباحث مطرح شده در کلاسها به آدرس انجمن وبسایت (forum.ebrahimi-dinani.com) مراجعه کنید.
 • از فعالان در اینترنت و عزیزان علاقه مند به درج مطالب کلاس در وبلاگ ها و وب سایت ها خواهشمندیم حتما با ذکر منبع(ebrahimi-dinani.com) باشد.[/box]

[box type=”success” align=”alignright” ]

متن کتاب

پیشگفتار تا پاراگراف اول صفحه ۵ کتاب

آنچه در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته تعدادی از مسائل است که می توان آن را ماجرای فکر فلسفی نامید. اندیشه های فلسفی در جهان اسلام آرام و بدون کشمکش صورت نپذیرفته و در هر برهه ای از زمان با نوعی مخالفت و خصومت روبرو بوده است. تردیدی نیست که مسائل سیاسی و تحولات اجتماعی در مخالفت یا موافقت با اندیشه های فلسفی نقش عمده و اساسی داشته است.

بسیاری از کسانی که با فلسفه ستیز و خصومت کرده اند، آگاهانه یا بدون اینکه خود آگاهی داشته باشند تحت تاثیر یکی از جریان های سیاسی بوده و یک منبع قدرت نیز آنان را تایید میکرده است. درست است که اشخاصی مانند ابوحامد غزالی و علاء الدین طوسی براساس انگیزه های دینی دست به قلم گرفته و هر یک به طور جداگانه و در فاصله زمانی متفاوت به نوشتن کتابهایی تحت عنوان تهافت الفلاسفه مبادرت کرده اند، ولی هم غزالی با نظامیه بغداد و سیاست سلجوقیان ارتباط داشت و هم علاء الدین طوسی زیر نفوذ و سیطره خلافت عثمانی قرار گرفته بود. این سخن درباره خواجه زاده و کتابی که تحت عنوان تهافت الفلاسفه نوشت نیز صادق است.

آنچه ذکر شد به فلسفه و مخالفان یا طرفداران آن اختصاص ندارد بلکه هر یک از جریان های رایج کلامی نیز به نوعی با مسائل سیاسی و تحولات اجتماعی ارتباط داشته است. پیدایش دو نحله کلامی اشعریت و اعتزال نیز به هیچ وجه از این قاعده مستثنی نبوده است. با این همه باید توجه داشت که تحولات سیاسی جهان اسلام در این کتاب مورد بررسی قرار نمیگیرد. آنچه در این اثر مورد بحث و گفتگو واقع شده ماجرای پرنشیب و فراز فکر فلسفی است که از میان گروههای متعدد و متضاد مخالف و موافق عبور کرده و با بحران های سخت و دشوار روبرو گشته است. غنای فکر و رشد فرهنگ نتیجه ای است که از نوعی تعامل و برخورد اندیشه ها حاصل میگردد. تعاطی افکار از شرایط اساسی رشد اندیشه ها به شمار می آید. از ناهماهنگی میان افکار و اندیشه ها می توان به نوعی هماهنگی فرهنگی دست یافت، عناصر متضاد در عین تضاد و تعارض با یکدیگر ارتباط متقابل دارند و در پرتو ارتباط است که اشیاء با یکدیگر پیوند می یابند. بر همین اساس می توان گفت حتی قوای گوناگون انسان قابل تحویل به یک مخرج مشترک هستند. نیروهای انسان در مسیرهای مختلف کشیده می شوند و از اصول متفاوتی پیروی می کنند ولی این تفاوت و نا برابری به معنای نبودن توافق و عدم هماهنگی نیست. قوای ادراکی انسان ، در عین اختلاف و تعدد، مکمل یکدیگر بوده هر یک از آنها افق جدیدی را می گشایند و ساحت تازه ای از جهان هستی را به ما نشان می دهند.

فلسفه نمی تواند از جستجوی وحدت بنیادی در این جهان آرمانی چشم بپوشد. در نظر فیلسوف هیچ گونه کثرت و تعددی قابل ادراک نیست مگر اینکه پیش از آن نوعی وحدت مفروض باشد. بر اثر همین تمایل به وحدت است که همه تجربه ها و اندیشه های انسانی در عین اینکه به صور مختلف در راستای تاریخ ظاهر شده اند کل واحد را تشکیل میدهند.

ذهن آدمی از چنان وحدت و جامعیتی برخوردار است که با بازگشت و توجه به گذشته می تواند امکانات آینده خود را مورد جستجو و ارزیابی قرار دهد، به همین جهت می توان گفت کسی که با گذشته ارتباط ندارد بطور ژرف و عمیق به آینده نمی نگرد. عدم توجه به گذشته موجب می شود که انسان دچار روزمرگی گردد و کسی که با روزمرگی روزگار خویش را می گذراند جز آنچه پیش پای او قرار دارد چیز دیگری را نمی بیند. البته بازگشت به گذشته امکان پذیر نیست، اعاده گذشته به حال نیز ممتنع شناخته می شود ولی گفتگو با گذشته که میتوان آن را نوعی استعاده بشمار آورد همواره برای بشر میسر است. توجه دقیق به تاریخ همان چیزی است که میتواند آنرا بر حسب اصطلاح نوعی استعاده و ارتباط با گذشته نامید.

کسانی که می دانند جریان تاریخ و حوادث آن بر اساس اندیشه شکل میپذیرد چگونه می توانند از اهمیت فکر و فلسفه غافل بمانند. حوادث تاریخ و رخدادهای زمانه تنها در فتوحات و پیروزی های اهل قدرت خلاصه نمی شود. صلح و جنگ، پیروزی و شکست و آنچه به زندگی انسان مربوط می گردد نمونه هایی است که به امواج خروشان اقیانوس اندیشه اتصال دارد. کسانی که در تاریخ به سراغ افراد می روند و زندگینامه های شخصی را مورد بررسی قرار می دهند به این نکته توجه ندارند که تاریخ حاصل جمع این امور نیست. اگر طبیعت کتابی است که با دست پروردگار نوشته می شود کتاب تاریخ نیز لوحی است که با نقش اندیشه و قلم اعلای عقل و تفکر رقم میخورد؛ آنجا که نقش اندیشه برجسته می شود و عقل و تفکر اساس حوادث تاریخ به شمار می آید فاصله میان فلسفه تاریخ و تاریخ فلسفه نیز سست و کمرنگ می گردد. باید به این نکته نیز توجه داشت که نسبت تاریخ فلسفه با فیلسوف غیر از نسبتی است که میان تاریخ علم و شخص عالم برقرار میگردد. دلیل این مدعا آن است که تاریخ فلسفه در هر مرحله از ادوار و اعصار به هیچ وجه خود را بر فیلسوف آن عصر تحمیل نمیکند در حالیکه تاریخ علم به گونه ای است که در هر مرحله از مراحل رشد و تکاملش عالم را به حال خود وا نمیگذارد و او را به قبول آن مرحله ملزم می سازد. به عبارت دیگر میتوان گفت یک فیزیک دان بزرگ تنها هنگامی میتواند در زمره علمای علم فیزیک قرار گیرد که با آخرین نظریات فیزیکی در عصر خود آشنا باشد ولی یک فیلسوف بزرگ به هیچ وجه مجبور نیست آخرین نحله های فلسفی عصر خود را بپذیرد و با آنها سازگار گردد.

هیچ دلیلی وجود ندارد که گفته شود نظریه فلسفی لذت مثلا در نظر فلاسفه قرن بیستم میلادی کاملتر از نظریه لذت در نظر فیلسوفانی مانند محمد بن زکریای رازی یا اپیکور یا افلاطون است. این سخن در مورد آنچه فلاسفه امروز در باب وجود می گویند نیز صادق است یعنی هرگز نمی توان ادعا کرد آنچه فیلسوفان وجودی قرن بیستم در باب وجود می گویند کاملتر است از آنچه ابن سینا و ارسطو در این باب ابراز داشته اند. به این ترتیب فکر فلسفی در تطور تاریخی خود ضمن اینکه نسبت به برخی امور ژرف تر و کاملتر می گردد در برخی موارد ژرفتر نیست و نمیتوان آن را نسبت به مراحل تاریخی گذشته اش کاملتر به شمار آورد. دلیل این امر آن است که فیلسوف در عین اینکه پیوسته به آینده مینگرد به گذشته نیز عنایت دارد یعنی فکر فلسفی با عروج و رجعت همراه است و با نگاه عمیق به گذشته همواره قدم به پیش می گذارد. کسانی بر این عقیده اند که گذشته سپری نشده است زیرا به وسیله هویتی که در گذشته ریشه دارد آینده را می توان تضمین نمود. با توجه به آنچه تاکنون در اینجا ذکر شد اهمیت ماجرای فکر فلسفی بیش از پیش آشکار میگردد.

ماجرای فکر فلسفی عنوانی است که برای نوعی تفاعل و تعامل میان اندیشه های فلسفی و غیر فلسفی انتخاب شده و سیر فلسفه را در درون سیل مخالفت ها و مقاومت ها نیز نشان میدهد. باید توجه داشت که راه فلسفه اساسا یک راه هموار و بدون خطر نیست و فیلسوف در طریقی که به سوی مقصد خود می پیماید پیوسته با موانع و مشکلات روبرو میگردد. آیا کدام اندیشمند صادق دردمندی را میتوان یافت که حوادث تلخ را نشناسد و طعم مشکلات زندگی را نچشیده باشد؟ در زندگی انسان مسائلی وجود دارد که احیانا فرد یا جامعه را با نوعی بحران روبرو می سازد. وقتی انسان با پدیده هایی مانند جنگ، رنج، گناه، و بالاخره مرگ روبرو میگردد تجربه هایی به دست می آورد که در غیر این اوقات به دست نمی آید. پس از حصول این گونه تجربه ها که با ویرانی و تهدید از خارج یا داخل توام است انسان ناچار می شود که به ریشه و سرچشمه های هویت خویش بازگردد. در بازگشت به سرچشمه های هویت است که پرسش های اساسی و سوال های نهایی مطرح می گردد از جمله پرسش های اساسی یکی این است که ما از کجا آمده ایم و به کجا خواهیم رفت؟ در مقام پاسخ به اینگونه پرسش هاست که انسان به دین و فلسفه روی می آورد و با چراغ روشن شهود دینی با عصای استدلال فلسفی به طی طریق می پردازد.

باید توجه داشت که اسطوره نیز از همین جایگاه ناشی می شود و نقش خود را در جامعه ایفا می نماید شاید کمتر کسی را بتوان یافت که با نوعی اسطوره سروکار نداشته باشد. اسطوره پیشینه ای کهن و دیرینه ای دراز دارد. انسان از آغاز تاریخ تا امروز از زیر سیطره اسطوره بیرون نرفته است. انسان عصر جدید نیز نتوانسته خود را از اسطوره خلاص کند البته اندیشمندان و فیلسوفان همواره کوشیده اند با اسطوره برخوردی سازنده و انتقادی داشته باشند. در همین برخورد انتقادی و سازنده است که باب تاویل گشوده می شود. برخورد اسطوره و خرد از دوران باستان آغاز گشته و تا به امروز ادامه دارد قرن های متمادی است که درباره نمایشنامه سوفوکلس و آثار سایر نمایشنامه نویسان بزرگ سخن گفته می شود و هنوز هم در این باب سخن های بسیاری می توان گفت اسطوره ها اشیاء عتیقه نیستند که در موزه های دربسته، دست نخورده باقی بمانند. اسطوره در برخورد با عقل و خرد جان تازه میگیرد و با زبان دیگری غیر از زبان سابق خود سخن می گوید.

در اینجا باید به یک نکته اساسی توجه داشت آن نکته این است که برخورد خرد با اسطوره غیر از برخورد عقل با دین و شریعت است. برخورد خرد و اسطوره به گونه ای انجام میپذیرد که معمولا اسطوره در خرد جذب میگردد. اگر چه جذب شدن اسطوره در خرد تا حدودی موجب نزدیک شدن خرد به اسطوره نیز میگردد ولی رابطه عقل و دین رابطه ای ظریف و دقیق است که اگر کسی به ظرافت این رابطه آگاهی داشته باشد هرگز نخواهد گفت که دین در عقل جذب می شود.[/box]

[box type=”download” align=”alignright” ]

مشخصات فایل

عنوان: کلاس ماجرای فکر فلسفی در جهان اسلام (جلسه اول)

اجمال مباحث مطرح شده: سیر تحول غزالی-تفاوت میان تاریخ فلسفه وتاریخ علم- ویژگی های فیلسوف وعالم-مساله اسطوره وافسانه برخورد عقل و دین و…

مدت زمان کلاس: ۵۲ دقیقه

حجم فایل صوتی: ۱۲مگابایت

لینک دانلود فایل صوتی

[/box]

1 دیدگاه

 1. پويا می‌گه:

  توی یکی از برنامه های معرفت هم استاد این مضمون رو با بیانی دیگه گفتند
  خیلی حکیمانه است ، تمام مردم میگن : (گذشته ها گدشته … )
  استاد عزیز :
  “گذشته سپری نشده است زیرا به وسیله هویتی که در گذشته ریشه دارد آینده را می توان تضمین نمود”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *