کلاس ماجرای فکر فلسفی (جلسه چهارم)

Dr Ebrahimi Dinani marefat (5)
برنامه معرفت بیست و هشتم تیر ۱۳۹۲
۱۳۹۲-۰۴-۲۸
نومینالیسم و انکار کلیات
۱۳۹۲-۰۵-۰۲
نمایش همه

کلاس ماجرای فکر فلسفی (جلسه چهارم)

این جلسه از کلاس دکتر دینانی، در باب اندیشه های ابن تیمیه فقیه اهل سنت است.که در ذیل آن به مباحث مختلف فلسفی از جمله فرق میان تعارض و تزاحم و تناقض، لوازم فهم درست و استدلالی، آفت عادت به تصویر و هنر و نداشتن تفکر عقلانی و....

[box type=”shadow” align=”alignright” ]

 • روند کلاسهای استاد به این گونه است که در ابتدا، متن کتاب توسط یکی از شاگردان قرائت شده و سپس استاد به توضیح همان مطلب می پردازند. ما برای شما عزیزانی که از طریق اینترنت از نقاط مختلف مخاطب هستید و دسترسی به متن کتاب ندارید، عین متن کتاب که هر جلسه قرائت می شود را با ذکر آدرس صفحه قرار می دهیم تا روی مطالب تمرکز بهتری پیدا کنید و بتوانید بدون دغدغه کتاب داشتن مباحث را از طریق وب سایت پیگیری کنید.
 • فایل صوتی کلاسها فعلا به صورت آرشیو(تفکیک سال به سال) نمی توانیم قرار بدیم و خواهشا سوال نفرمایید. به علت اینکه مباحثی که در کلاس مطرح می شود اصلا از جنس مطالب برنامه معرفت که استاد حضور پیدا می کنند نیست و جنبه فلسفی بیشتری دارد و موجب برداشت نادرست و سرازیر شدن سیل عظیم ایمیل ها و سوالات مختلف به سمت ما می شود.
 • به علت حجم بالای مطالب و مباحث، قرار دادن متن سخنان استاد در کلاس برای ما میسر نیست و دست یاری به سمت شما دراز میکنیم. چنانچه شما وقت کافی و علاقه برای پیاده کردن متن سخنان استاد در کلاس را دارید میتوانید آن را برای ما ارسال کنید تا هم ما و هم بقیه دوستان استفاده بکنند.
 • برای بحث و گفتگو پیرامون مباحث مطرح شده در کلاسها به آدرس انجمن وبسایت (forum.ebrahimi-dinani.com) مراجعه کنید.
 • از فعالان در اینترنت و عزیزان علاقه مند به درج مطالب کلاس در وبلاگ ها و وب سایت ها خواهشمندیم حتما با ذکر منبع(ebrahimi-dinani.com) باشد.

فایل صوتی کلاس در انتهای همین صفحه قابل دانلود است

[/box]

[box type=”success” align=”alignright” ]

متن کتاب

از صفحه ۱۶ تا انتهای فصل اول، صفحه ۲۰ کتاب

به این ترتیب وقتی ابن تیمیه به دو عقل قائل می شود و برای عقل دو شخصیت می شناسد ناچار باید گفت از جاده صواب منحرف شده و یا اینکه آگاهانه راه مغالطه می پیماید. ابن تیمیه نه تنها در این مورد و با ذکر یک مثال که لازمه آن تعدد شخصیت در عقل است، قائل به این نظریه شده؛ بلکه در موارد بسیار دیگر نیز روی تعدد شخصیت برای عقل تکیه کرده است.

او در جای دیگر دلیل عقلی را به دو بخش تقسیم کرده است.

بخش اول نوعی ادله عقلی است که به وسیله آن می توان به اثبات نبوت و صدق سخنان پیغمبر (ص) دست یافت.

بخش دوم نوعی از ادله عقلی است که احیانا می تواند با ادله نقلی و ظواهر شرع در تعارض قرار گیرد. ابن تیمیه معتقد است آن نوع دلیل عقلی که می تواند با دلیل نقلی و ظواهر شریعت در تعارض واقع شود غیر از آن نوع دلیل عقلی است که به وسیله آن می توان به اثبات نبوت و صدق گفتار پیغمبر (ص) دست یافت.

بخش دوم نوعی از ادله است که احیانا می تواند با ادله نقلی و ظواهر شرع، در تعارض قرار گیرد. ابن تیمیه معتقد است که آن نوع دلیل عقلی که می تواند با دلیلی نقلی و ظواهر شریعت در تعارض واقع شود غیر از آن نوع دلیل عقلی است که به وسیله آن می توان به اثبات نبوت و صدق گفتار پیغمبر (ص) دست یافت. به این ترتیب ادله عقلی که ظهور و کاربرد عقل به شمار می آید دارای دو نوع متضاد است. نوعی از عقل می تواند با شرع در تعارض قرار گیرد و نوعی دیگر در جهت اثبات شرع بکار گرفته می شود. عین عبارت ابن تیمیه در این باب چنین است:« الأدلّه العقلیّه التی تعارض السمع غیر الأدله العقلیّه التی یعلم بها أنّ الرسولَ صادقٌ و إن کان جنسُ المعقولِ یشمِلُهُما؛ و نحنُ إذا أبطلنا ما عارضَ السمعَ إنّما أبطلنا نوعاً ممّا یسمّی معقولاً و لم نبطُل کلُّ معقولٍ»

همان سان که در این عبارت مشاهده می شود، ابن تیمیه به دو عقل قائل است: عقلی که به وسیله آن اثبات نبوت و گفتار پیغمبر (ص) در تعارض قرار گیرد. به عقیده او وقتی ما توانستیم یکی از این دو عقل را که با گفتار پیغمبر در تعارض قرار می گیرد باطل کنیم تنها یکی از انواع عقل را باطل کرده ایم و بطلان یکی از انواع عقل هرگز نمی تواند بطلان کل عقل بشمار آید.

ابن تیمیه از اینکه با باطل کردن یک نوع از انواع عقل، کل عقل را باطل نکرده اظهار مسرت و افتخار میکند. در واقع او از اینکه کل عقل باطل نشده بسیار خرسند است ولی در واقع باید گفت او چندان هم نگران باطل شدن عقل نیست؛ بلکه خرسندی او از باطل نشدن کل عقل، مطابق اصطلاحی که خود او به کار برده، تنها به این علت است که به وسیله آن بتواند برای اثبات نبوت و صدق گفتار رسول (ص) نماید.

کسانی که با آثار ابن تیمیه آشنایی دارند به خوبی می دانند که او در تاریخ فرهنگ اسلامی یکی از بزرگترین جزم گرایانی است که در قشریت و جمود بر ظواهر، گوی سبقت از دیگران ربوده است. ولی آنچه موجب شگفتی می شود این است که او در عین قشریت و جامد بودن، بیش از هر فقیه و متکلّم دیگری در باب عقل و منطق سخن گفته است.

ابن تیمیه در باب دفع تعارض و تضاد میان عقل و شرع، کوشش بسیار کرده و کتابی بزرگ تحت عنوان دَرء تعارض العقل و النقل به رشته تحریر درآورده است. او در این کتاب می کوشد هرگونه تضاد و تعارض میان عقل و شرع را از میان بردارد. ابن تیمیه خود را طرفدار عقل و استدلال می داند ولی عقل را من حیث هو عقل نمی خواهد. او عقلی را می خواهد که در جهت تامین مقاصد و آرزوهایش بکار رود. به همین جهت در جایی از همین کتاب عقل را عرض دانسته و حتی تا سر حد غریزه تنزّل داده است. عین عبارت وی در این باب چنین است:« فإنّ لفظَ العقلِ فی لغه المسلمین إنّما یدلُّ علی عَرَضَ…..و إمّا قوه یکون بها العقلُ و هی الغریزه» در این عبارت ابن تیمیه عقل را عرض دانسته و آن را تا سر حد یک غریزه پایین آورده است. او مدعی است که مسلمانان نیز از کلمه عقل همان چیزی می فهمند که او منظور می کند. البته این مساله که عقل عرض یا غریزه شناخته شود مساله ای نیست که تنها ابن تیمیه ابراز داشته است. کم نیستند کسانی که در این مساله با ابن تیمیه هم رای و هم مشرب به شمار می آیند. آنچه ابن تیمیه بیش از دیگران به آن پرداخته و آن را اساس بسیاری از استدلال های خویش ساخته همان چیزی است که می توان آن را تعدد شخصی یا تعدد نوع عقل نام نهاد.

باید توجه داشت که آنچه ابن تیمیه در باب تعدد عقل می گوید غیر از چیزی است که برخی حکما و متکلمان در مورد اقسام مختلف عقل ابراز داشته اند. در بسیاری از کتب فلسفی، عقل به دو قسم نظری و عملی تقسیم شده است . صدرالمتألهین شیرازی در برخی از آثار خود و از جمله در شرح اصول کافی برای عقل شش معنی ذکر کرده که اطلاق آن در برخی از این معانی به نحو اشتراک لفظی است و البته نسبت به برخی از معانی نیز می تواند به نحو تشکیک بوده باشد.

ما اکنون در باب معانی ششگانه عقل سحن نمی گوییم اما آنچه اکنون در اینجا مطرح شده این است که وقتی ابن تیمیه از تعدد عقل سخن به میان می آورد منظورش این نیست که موارد مختلف اطلاق کلمه عقل را آشکار کند؛ بلکه او چنانکه گذشت با صراحت تمام می گوید: «عقلی که با دلیل نقلی در تعارض واقع می شود غیر از عقلی است که صدق گفتار رسول خدا به وسیله آن، ثابت می گردد» به همین جهت، ابطال یکی از این دو عقل، مستلزم ابطال دیگری نیست. ابن تیمیه وقتی عقل معارض با نقل را غیر از عقلی می شمارد که مثبت و موید نقل است منظورش این است که تقابل این دو عقل با یکدیگر به معنی تناقض نیستند و از این جهت مشکل بزرگی پیش نمی آید. البته او به خوبی می داند که اگر این دو عقل با یکدیگر متناقض نیستند؛ دست کم تعارض میان آنها را نمی توان انکار کرد. ولی ابن تیمیه در تعارض میان دو دلیل، مشکل بزرگی نمی بیند و به آسانی عقل موید نقل را بر عقل معارض با نقل، مقدم می شمارد. او که خود را فقیه و عالم به علم اصول می شمارد و با تعارض میان ادله آشنایی دارد و باب تزاحم را نیز به خوبی می شناسد. ابن تیمیه به خوبی می داند که در باب تعارض ادله، همواره آن دلیلی که قویتر است مقدم داشته می شود ولی در باب تناقض، سخن از قوی و ضعیف نیست. بلکه پیوسته یکی از دو طرف صادق است و طرف دیگر کاذب. رفع دو امر متناقض به همان اندازه امتناع دارد که جمع میان آنها ممتنع می باشد. کسانی که با علم اصول فقه آشنایی دارند به خوبی می دانند که در باب تزاحم و تعارض ادله در واقع جنگ بین دو نیروست که نیروی قویتر مقدم داشته می شود ولی در باب تناقض، سخن از هست و نیست و سلب و ایجاب مطرح می شود. پر واضح است که نیستی با هستی و سلب با ایجاب پیکار نمی کند زیرا در مورد نیستی ، هستی مطرح نمی شود و در باب سلب، ایجاب معنی ندارد.

ابن تیمیه، عقل معارض با نقل را غیر از عقلی می داند که به وسیله آن صحت و صدق نقل به اثبات می رسد و مقصودش این است که این تقابل به باب تناقض مربوط نبوده بلکه از مصادیق باب تعارض ادله محسوب می گردد. او به خوبی میداند که در باب تعارض ادله، میزان تقدم، قویتر بودن یکی از دو طرف خواهد بود و در نظر ابن تیمیه، عقلی که به وسیله آن صحت و صدق نقل به اثبات می رسد قویتر است از عقلی که با نقل در تعارض قرار میگیرد.

با توجه به آنچه ذکر شد میتوان گفت که ابن تیمیه براساس هدف معین و انگیزه خاصّی که داشته به تعدد عقل قائل شده و عقلی را که در تعارض با نقل قرار میگیرد غیر از عقلی دانسته که به وسیله آن صحت نقل را می توان اثبات کرد. اکنون اگر انگیزه های خاص را کنار بگذاریم و از هرگونه پیشداوری نیز اجتناب ورزیم؛ این پرسش مطرح می شود که چگونه عقلی که با نقل در تعارض واقع می شود می تواند غیر از عقلی باشد که به وسیله آن صحت نقل اثبات می گردد.

کسی که در باب عقل سخن میگوید در واقع راجع به احکام عقلی سخن گفته است. حکم عقلی بیهوده و گزاف نیست، بلکه دارای میزان بوده و همواره از کلیت و ضرورت برخوردار است به این ترتیب، حکم عقل در همه جا حکم عقل است، اعمّ از اینکه چیزی به وسیله آن اثبات شود یا نفی گردد. عقلی که ممکن است در تعارض با نقل قرار گیرد همان عقلی است که می تواند اثبات صحت نقل را به عهده گیرد.

چیزی که ابن تیمیه آن را تحت عنوان دو عقل مطرح کرده هنگامی می تواند با یکدیگر در تعارض یا حتی در تشابه و بالاخره هرگونه تقابلی قرار گیرد که براساس میزان و ملاک واحدی سنجیده شود. آن ملاک واحد، همان چیزی است که مقتضای عقل است و بدون آن بسیاری از احکام از اعتبار ساقط می شود. اگر عقل در حقیقت خود، واحد نباشد در جهان معرفت هرج و مرج و پریشانی پیش می آید و تفاهم میان افراد بشر نیز امکان پذیر نخواهد بود.

اشکال دیگری که در اینجا مطرح می شود این است که اگر عقل، در حقیقت خود واحد نباشد هرگز نمیتوان گفت تنها دو عقل وجود دارد زیرا در آن صورت، تعیین هر عددی نیازمند مرجح است و تعیین مرجّح نیز به عقلی معین محتاج خواهد بود.

[/box]

[box type=”download” align=”alignright” ]

مشخصات فایل

عنوان: کلاس ماجرای فکر فلسفی در جهان اسلام (جلسه چهارم)

اجمال مباحث مطرح شده: این جلسه از کلاس دکتر دینانی، در باب اندیشه های ابن تیمیه فقیه اهل سنت است.که در ذیل آن به مباحث مختلف فلسفی از جمله فرق میان تعارض و تزاحم و تناقض، لوازم فهم درست و استدلالی، آفت عادت به تصویر و هنر و نداشتن تفکر عقلانی و….

مدت زمان کلاس: ۴۸ دقیقه

حجم فایل صوتی: ۱۱مگابایت

لینک دانلود فایل صوتی

[/box]

1 دیدگاه

 1. شکوفه می‌گه:

  سلام
  امیدوارم حالتون خوب باشه .
  خواستم بدونم میشه نوار ویدئویی کلاس های فلسفه آقای دکتر و بدست اورد شما خودتون برای فروش همچین مجموعه ایی را در اختیار دارید ؟ اگر هست لطفا راهنمایی بفرمایید . منظورم کلاسه فلسفه آزاد که در مرکز حکمت و فلسفه برگزار میشه هست . سپاس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *