کلاس ماجرای فکر فلسفی (جلسه سوم)

کلاس ماجرای فکر فلسفی (جلسه دوم)
۱۳۹۲-۰۴-۲۴
Dr Ebrahimi Dinani marefat (5)
برنامه معرفت بیست و هشتم تیر ۱۳۹۲
۱۳۹۲-۰۴-۲۸
نمایش همه

کلاس ماجرای فکر فلسفی (جلسه سوم)

ادامه تفاوت مخالفت متکلمین و عرفا با فلاسفه- عقل و استدلال فلسفی در نظر عرفا- اختلاف طولی مراتب ادراک و فهم- اعتراضات اهل ظاهر به فلسفه- استدلال های ابن تیمیه

[box type=”shadow” align=”alignright” ]

 • روند کلاسهای استاد به این گونه است که در ابتدا، متن کتاب توسط یکی از شاگردان قرائت شده و سپس استاد به توضیح همان مطلب می پردازند. ما برای شما عزیزانی که از طریق اینترنت از نقاط مختلف مخاطب هستید و دسترسی به متن کتاب ندارید، عین متن کتاب که هر جلسه قرائت می شود را با ذکر آدرس صفحه قرار می دهیم تا روی مطالب تمرکز بهتری پیدا کنید و بتوانید بدون دغدغه کتاب داشتن مباحث را از طریق وب سایت پیگیری کنید.
 • فایل صوتی کلاسها فعلا به صورت آرشیو(تفکیک سال به سال) نمی توانیم قرار بدیم و خواهشا سوال نفرمایید. به علت اینکه مباحثی که در کلاس مطرح می شود اصلا از جنس مطالب برنامه معرفت که استاد حضور پیدا می کنند نیست و جنبه فلسفی بیشتری دارد و موجب برداشت نادرست و سرازیر شدن سیل عظیم ایمیل ها و سوالات مختلف به سمت ما می شود.
 • به علت حجم بالای مطالب و مباحث، قرار دادن متن سخنان استاد در کلاس برای ما میسر نیست و دست یاری به سمت شما دراز میکنیم. چنانچه شما وقت کافی و علاقه برای پیاده کردن متن سخنان استاد در کلاس را دارید میتوانید آن را برای ما ارسال کنید تا هم ما و هم بقیه دوستان استفاده بکنند.
 • برای بحث و گفتگو پیرامون مباحث مطرح شده در کلاسها به آدرس انجمن وبسایت (forum.ebrahimi-dinani.com) مراجعه کنید.
 • از فعالان در اینترنت و عزیزان علاقه مند به درج مطالب کلاس در وبلاگ ها و وب سایت ها خواهشمندیم حتما با ذکر منبع(ebrahimi-dinani.com) باشد.

فایل صوتی کلاس در انتهای همین صفحه قابل دانلود است

[/box]

[box type=”success” align=”alignright” ]

متن کتاب

از پاراگراف اول صفحه ۱۰ تا پاراگراف اول صفحه ۱۶ کتاب

وقتی عارف معروف جلال الدین مولوی پای استدلالیون را چوبین می شناسد، معنی سخنش این است که قدرت برهان و استدلال فلسفی در مقام مقایسه با توانایی و کشش شهودی ناچیز است و نمی تواند با آن برابر باشد. عارف بزرگ دیگر ابوسعید ابوالخیر نیز به همین مساله اشاره دارد. آنجا که پس از ملاقات با شیخ الرئیس ابوعلی سینا در مقام پاسخ به پرسش مریدان خود راجع به منزلت فیلسوف می گوید:« هر جا ما با چراغ روشن رفتیم این شیخ با عصای استدلال قدم گذاشت.»

در آثار عرفا موارد بسیاری دیده می شود که از عقل و استدلال فلسفی نکوهش به عمل آمده و فلاسفه به دیده تحقیر نگریسته شده اند، ولی در همه این موارد منظور عرفا و اهل سلوک این بوده که در مرحله استدلال محض و تفلسف صرف نباید توقف کرد، زیرا منازل معنوی سلوک و مقامات باطنی از پیچ و خم استدلال بالاتر بوده و دامنه شناخت و معرفت در آنجا گسترده تر است. به این ترتیب عقل و استدلال در حد ذات خود معتبر بوده و در نظر عرفا نیز مردود نیست. آنچه بزرگان اهل معرفت در مقام نکوهش از استدلال فلسفی ابراز داشته اند صرفا به منظور این بوده که توقف در مرحله استدلال فلسفی و غفلت از مقامات معنوی سلوک و شهود عرفانی، می تواند انسان را از وصول به مقصد اقصی باز دارد. چون در نظر این بزرگان، وصول به عالم جمع و حضور و مشاهده نور وجود، تنها از طریق سلوک معنوی و طیّ راه باطن میسر می گردد. این اشخاص بر این عقیده اند که « استدلال فلسفی در عین اینکه معتبر و ارجمند است از عالم علم حصولی و عالم ماهیات فراتر نمی رود.»

از مجموع آنچه گذشت میتوان دریافت که عارف، استدلال فلسفی را مردود نمی شمارد و فلسفه را نیز در جایگاه خود نکوهش نمیکند بلکه آنچه مورد اعتراض و انتقاد وی واقع می شود توقف در مرحله استدلال و منحصر دانستن راه حق به سبک و اسلوب اندیشه فلسفی است. بنابراین هم عرفای عالی مقام و هم اهل ظاهر هر دو به فلسفه حمله برده و فلاسفه را نیز مورد اعتراض شدید قرار داده اند. ولی حمله عرفا به فلاسفه به علت این است که آنان کار فلاسفه را ناقص دانسته و معتقدند که این گروه باید پای خود را از مرحله استدلال فراتر گذاشته و با عبور از این مرحله به ساحت بی پایان شهود و مکاشفه راه یابند.

پس خلاصه ایراد عرفا به فلاسفه این است که چرا فلاسفه از مقامات بالاتر غافل مانده اند و به مراحل پایین اکتفا کرده اند. در حالی که ایراد اهل ظاهر به فلاسفه درست برعکس چیزی است که عرفا آن را ادعا می کنند. زیرا اعتراض اهل ظاهر به فلاسفه این است که این طایفه از مرحله جمود به ظواهر دینی تجاوز کرده و راه طغیان و انحراف در پیش گرفته اند. معنی سخن اهل ظاهر این است که فلاسفه باید در مرحله جمود بر ظواهر توقف کرده و از هرگونه تعمق و تدبّر در متون دینی که خود نوعی تعالی و فرا رفتن است اجتناب ورزند. به این ترتیب می توان ادعا کرد که فلاسفه از سوی دو طایفه و به واسطه دو جهت متقابل، مورد اشکال و اعتراض واقع شده اند. این دو جهت متقابل یکی فرو ماندن است و دیگری فرا رفتن. اشکال عرفا به فلاسفه این است که این طایفه در مرحله پایین تر از شهود و مکاشفه فرو مانده اند ولی اشکال اهل ظاهر به این طایفه این است که آنان از مرحله جمود بر ظواهر فرا رفته اند.

تامل در مطالب مزبور نشان می دهد که آنچه محل نزاع و کشمکش واقع شده به مساله فرو ماندن و فرا رفتن، مربوط می گردد. در این مساله نیز تردید نیست که فرو ماندن و فرا رفتن از شئون ادراک بوده و به اختلاف مراحل و مراتب اندیشه باز می گردد. اکنون اگر این واقعیت را بپذیریم که این اختلاف از نوع اختلاف طولی در عالم اندیشه است و همواره بین مراتب مختلف ادراک، یعنی ادراک حسی و خیالی و عقلی و شهودی تحقق دارد ناچار باید این حقیقت را نیز بپذیریم که هر یک از این طوایف بر وفق مرتبه ادراک خود سخن می گوید.

کسی که به اختلاف طولی مراتب ادراک معترف است، بخوبی می داند که ادراک خیالی، از حیث رتبه وجودی از ادراک حسی بالاتر است چنان که ادراک عقلی نیز از حیث رتبه وجودی بالاتر از ادراک خیالی است. این اختلاف مراتب در مرحله شهود و مکاشفه نیز تحقق دارد به همین جهت سخنان اولیاء و مقربان برحسب مراتب معنوی و باطنی آنان ارزیابی می شود. عارف بزرگ قرن هفتم شیخ محمود شبستری در منظومه گلشن راز می گوید:

در این ره اولیا باز از پس و پیش         نشانی داده اند از منزل خویش

او در یک بیت دیگر سخنان آدمیان را به طور کلی برحسب مراتب و مراحل ادراک آنان تقسیم بندی کرده و گوید:

سخنها چون به وفق منزل افتاد          در افهام خلایق مشکل افتاد

شیخ محمود شبستری در این بیت سخن آدمیان را ظهور و تجلی اندیشه و مرتبه ادراک آنان دانسته و معتقد است که مرتبه ادراک هر شخص منزل و توقّفگاه او به شمار می آید. تردیدی نیست که آدمیان بر وفق منزل و مرتبه ادراک خود سخن می گویند. اکنون اگر اختلاف مراتب ادراک از نوع اختلاف در مراتب وجود شناخته شود، مشکل تفاهم میان اهل اختلاف اجتناب ناپذیر خواهد بود.

آنچه تا کنون ذکر شد به دو طایفه از مخالفان فلسفه مربوط می گردد که عبارتند از : عرفا و اهل ظاهر. این دو طایفه اگرچه در مخالفت با فلسفه همسو و هم آوازند ولی مخالفت و خصومت اهل ظاهر با عرفا به مراتب بیشتر و شدیدتر است از مخالفت آنان با فلاسفه. کسانی از اهل ظاهر در زمان حال می شناسم که خصومت آنان نسبت به شیخ محیی الدین بن عربی و اتباعش به مراتب بیشتر است از دشمنی آنان نسبت به ابن سینا و پیروان او. این اشخاص نسبت به آثار صدرالمتألهین شیرازی نیز به حکم اینکه آمیخته با عرفان است خصومت و دشمنی می ورزند. ولی همین اشخاص در باب آثار ابن سینا با نوعی بردباری و سهل انگاری سخن می گویند. این نکته را نباید از نظر دور داشت که دشمنی و پافشاری اهل ظاهر علیه مواضع فلاسفه به هیچ وجه در یک درجه و به یک اندازه نیست. همانگونه که موافقت و هماهنگی مراتب دارد، مخالفت و خصومت نیز دارای مراتب مختلف است. تردیدی نمیتوان داشت که اکثر فقها و محدثان اعم از شیعه و سنی  در طول تاریخ فرهنگ اسلامی به فلسفه و سایر علوم عقلی روی خوش نشان نداده اند ولی این مخالفت شدت و ضعف داشته و برحسب شرایط مختلف تاریخی دارای نشیب و فراز بوده است. در برخی موارد شدت این مخالفت به اندازه ای بوده که کتب فلسفی یا به دریا ریخته شده یا طعمه شعله های سوزان آتش گشته است. به احتمال می توان گفت، گمنام بودن نویسندگان رسائل اخوان الصّفا که تعدادی از اندیشمندان را تشکیل می دهند با این مخالفت ها بی ارتباط نیست. شرح مشکلات و ماجراهایی که برای فلاسفه پیش آمده و همچنین ذکر آمار اعدام ها و تبعید هایی که در مورد آنان انجام گرفته از حوصله این مقال بیرون است. تنها برای ذکر نمونه می توان شرح زندگی شیخ شهاب الدین سهروردی معروف به شیخ اشراق و ماجرای حیات ابولولید ابن رشد، فیلسوف اندلسی را نام برد. بررسی منازعات و نوع اعتراضاتی که اهل ظاهر نسبت به سخنان فلاسفه داشته اند فرصت و مجال بسیار می طلبد ولی ما در اینجا به اعتراضات و انتقادهای دو تن از اهل ظاهر که به شدت با فلاسفه مخالفت کرده اند اشاره می کنیم.

یکی از این دو تن ، فقیه اهل سنت است و دیگری محدّث و اهل تشیع. فقیه اهل سنت ابوالعبّاس تقی الدین احمد بن حلیم معروف به ابن تیمیه (۶۶۱- ۷۲۸) است که در بسیاری از آثار خود فلاسفه را به شدت مورد انتقاد قرار داده است. اما محدّث و اهل تشیع ملا محمد امین استرآبادی است (وفات ۱۰۳۰) که در خصومت و عناد نسبت به فلاسفه دست کمی از ابن تیمیه ندارد. ابن تیمیه نه تنها با فلاسفه به مخالفت برخاسته بلکه فنّ منطق را نیز مورد حمله های خود قرار داده و کتابی بزرگ در همین باب تحت عنوان « الردّ علی منطقیین» به رشته تحریر در آورده است. بررسی همه جانبه اعتراضات و اشکالاتی که ابن تیمیه بر مسائل منطقی و فلسفی وارد کرده از حوصله این مختصر بیرون است ولی در عین حال می کوشیم در اینجا به نحو اختصار به برخی از اعتراضات او اشاره کنیم.

ابن تیمیه برای اینکه از نفوذ عقل و دخالت فلسفه در دین برای همیشه جلوگیری کند به یک اصل اشاره می کند که برای اهل ظاهر اهمیت فراوان دارد. او می گوید: هیچگاه انسان به ایمان واقعی دست نمی یابد مگر اینکه نسبت به پیغمبر اسلام ایمان جازم داشته باشد ایمان جازم نیز چیزی است که در آن به هیچ وجه، قید و شرط متصور نباشد یعنی اگر کسی سخن پیغمبر را تنها در صورت بپذیرد که برخلاف عقل صریح نباشد؛ چنین شخصی مومن نخواهد بود. به عبارت دیگر می توان گفت که ایمان جازم تنها در صورتی تحقق می پذیرد که انسان سخن پیغمبر را حتی اگر مخالف عقل صریح باشد بپذیرد. لازمه سخن ابن تیمیه در اینجا این است که هر گاه عقل با شرع تعارض پیدا کند، مقدم داشتن شرع بر عقل واجب خواهد بود. او خود به این مساله توجه داشته و با صراحت تمام آن را مطرح کرده است. ابن تیمیه برای اثبات این مدعا که در هنگام تعارض شرع و عقل ، شرع بر عقل مقدم خواهد بود به عقل تمسک جسته و اقامه برهان کرده است. او می گوید: دلیل تقدم شرع بر عقل این است که همه آنچه در شرع وارد شده، مورد تصدیق عقل قرار گرفته است ولی همه آنچه عقل آن را می پذیرد، مورد تصدیق شرع نیست. به عبارت دیگر می توان گفت که در نظر ابن تیمیه اعتبار احکام عقل مشروط به امضای شرع است ولی اعتبار احکام شرع هرگز مشروط به امضای عقل نیست. عین بخشی از عبارت ابن تیمیه در این باب چنین است:« إذا تعارضَ الشّرعُ والعقلُ، وَجَبَ تقدیمُ الشرعِ. لأنّ العقلَ مصدّقٌ للشّرعِ فی کلّ ما أُخبِرَ بِه؛ والشرعُ لم یُصدِّق العقلَ فی کلّ ما أُخبِرَ بِه» همانگونه که در این عبارت مشاهده می شود ابن تیمیه برای اثبات این مدعا که در هنگام تعرض عقل و شرع، باید شرع را مقدم دانست، دست به استدلال منطقی زده و برای اثبات مقدّم نبودن عقل، به خود عقل تمسک کرده است.

ابن تیمیه بخوبی می داند که برای عقب راندن عقل از معرکه نزاع، باید به خود عقل توسل جست زیرا محکوم کردن عقل جز به وسیله عقل امکان پذیر نیست. به همین جهت است که او تدبیری اندیشیده و نظریه ای ابراز داشته که در کمتر کتابی می توان آن را یافت. ابن تیمیه می گوید: عقل که متولی و متصدّی درک حقایق است، پیغمبر خدا را به عنوان تولیّت در وصول به حقایق پذیرفت و سپس خود را از مقام تولیّت عزل کرد زیرا عقل، آگاهی دارد که تصدیق و ایمان آوردن به آنچه پیغمبر از جانب خدا آورده لازم است و اطاعت از دستورات او نیز واجب می باشد. ابن تیمیه برای اثبات مدعای خود دست به سعی و کوششی دیگر زده و خواسته تا از طریق ذکر مثال به مساله مورد ادعای خود وضوح و روشنی بخشد. او از این مثال استفاده کرده و گفته است:« هر گاه یک  شخص عامی که تقلید از مجتهد جامع الشرایط برای وی واجب است از طریق شخص عامی دیگر به وجود شرایط جواز تقلید در یک مجتهد جامع الشرایط آگاهی پیدا کند و سپس بین همین شخص عامی که عامی اول را به وجود شرایط جواز تقلید در فلان شخص مجتهد، آگاه کرده، ولی هرگز نمی تواند بگوید «قول من مقدم بر قول مجتهد است» زیرا وقتی او شخص عامی اول را به وجوب تقلید از فلان مجتهد هدایت کرد، معنی سخن وی این است که هر چه آن مجتهد به عنوان فتوا می گوید واجب الاطاعه و لازم الاتباع است. ابن تیمیه در این مثال، عقل را یک شخص عامی دانسته که عامی دیگر را به وجوب پیروی از شخص پیغمبر هدایت کرده است. او سپس از مثال استفاده کرده می گوید: هر گاه بین عقل که دیگری را به وجوب پیروی از پیغمبر هدایت کرده و بین خود پیغمبر اختلاف پیدا شود باید قول پیغمبر را مقدم دانست. هر گوینده و نویسنده ای می تواند از ذکر مثال بهره جوید و موضوع مورد بحث خود را از طریق مثال، وضوح و روشنی بخشد. ابن تیمیه نیز از این هنر استفاده کرده ولی این نکته را نیز باید همواره رعایت کرد که مثال با موضوعی که مورد مثال واقع می شود، بیگانه و بی ارتباط نباشد.

در مثالی که ابن تیمیه انتخاب کرده علاوه بر اینکه عامی خواندن عقل مناسبت لازم را ندارد، این سوال اساسی نیز مطرح می شود که چرا او به تعدد عقل قائل شده و از ذکر مثال به عنوان دو شخص عامی، دو عقل را منظور کرده است؟ پر واضح است که یک شخص عامی با شخص عامی دیگر در عین اینکه از اتحاد نوعی برخوردارند، از جهت شخصیت نیز دارای اختلاف بوده و اختلاف در شخصیت نیز یک امر واقعی بشمار می آید در حالی که مساله عقل و معقولات چنین نبوده و نمی توان در مورد آن از اختلاف شخصیت سخن گفت. به طور مثال می توان گفت: امتناع اجتماع نقیضین، یک امر معقول به شمار می آید. این امر معقول هم برای حسن قابل تعقل است و هم برای حسین. ولی در عین اینکه یک امر معقول برای دو شخص قابل تعقل است به هیچ وجه نمی توان ادعا کرد که امر معقول، دارای دو شخصیت متفاوت است. درست است که شخصیت حسن غیر از شخصیت حسین است ولی معقولی که حسن تعقل کرده و عنوان آن امتناع اجتماع نقیضین است به هیچ وجه غیر از همین معقول در عالم تعقل حسین نیست.

[/box]

[box type=”download” align=”alignright” ]

مشخصات فایل

عنوان: کلاس ماجرای فکر فلسفی در جهان اسلام (جلسه سوم)

اجمال مباحث مطرح شده: ادامه تفاوت مخالفت متکلمین و عرفا با فلاسفه- عقل و استدلال فلسفی در نظر عرفا- اختلاف طولی مراتب ادراک و فهم- اعتراضات اهل ظاهر به فلسفه- استدلال های ابن تیمیه

مدت زمان کلاس: ۵۶ دقیقه

حجم فایل صوتی: ۱۲مگابایت

لینک دانلود فایل صوتی

[/box]

1 دیدگاه

 1. طربناک می‌گه:

  واقعا ممنونم
  جلسه ی ۱ و ۲ عالی بود
  مخصوصا جلسه یک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *