پیام الهی ، آیا ارضای احساسات است یا بیداری عقل؟

اسم اعظم از دیدگاه شیخ نجم الدین کبری
۱۳۹۱-۰۸-۲۰
دایره عقل برنقطه مرکزی عقل
۱۳۹۱-۰۸-۲۲
نمایش همه

پیام الهی ، آیا ارضای احساسات است یا بیداری عقل؟

اینهایی که ادعای معنویت این روزها می کنند ، پیامشان را به صورت یک کالا عرضه می کنند .پیام معنوی خودش را به صورت کالا در می آورند . چقدر خطرناک است . فکر میکنه داره تبلیغات خوب میکنه .گاهی من میبینم که این کلیسا ها یک تبلیغاتی می کنند ، که حالا همه ادیان هستند متاسفانه که داخل زر ورق می پیچانند و فکر می کنند که حالا خیلی کار خوبی می کنند

یک نکته می خواهم بگویم. امروز ما رسانه داریم ، در زمان سعدی نبود . الان تلویزیون ، اینترنت ، موبایل و.. که اینها رسانه اند و پیام را می رسانند .و پیام می دهند . شما این رسانه های جهان را گوش بده ، مرتب پیام می دهند . پیام تجارتی هم دارند .که چقدر تبلیغات است .سعدی هم یک پیام داده .ببین بین پیام تا پیام چقدر فرق هست . پیام امروز ، مطاع است . پیام ها تبدیل شده به چی ؟

  • به کالا

حتی اینهایی که ادعای معنویت این روزها می کنند ، پیامشان را به صورت یک کالا عرضه می کنند .پیام معنوی خودش را به صورت کالا در می آورند . چقدر خطرناک است . فکر میکنه داره تبلیغات خوب میکنه .گاهی من میبینم که این کلیسا ها یک تبلیغاتی می کنند ، که حالا همه ادیان هستند متاسفانه که داخل زر ورق می پیچانند و فکر می کنند که حالا خیلی کار خوبی می کنند . فکر می کنند که این حالا رسانه خوبی است . رساننده است .با زر ورق ، هزار حقه درست می کنند که به خورد آدم های نادان بدهند . عواطف آدمها را ارضا کنند . یعنی پیام الهی را تبدیل به کالا می کنند . با زر ورق می دهند یا فکر می کنند که وقتی احساس طرف را ارضا کردند ، حقیقت را رساندند .

ببینم پیام الهی ، ایا ارضای احساسات است یا ارضای عقل است ؟ به من جواب بده ! شما باید فقط احساسات مردم را ارضا کنی یا عقل شان را .اگر عقل بشر ارضا نشد و تنها احساساتش با زر ورق در این پیام های کالا شده ، احساسش را ارضا کردی که ارضا هم میشه . الان با فیلم سینما خیلی کار میشه کرد . با رسانه ، با اینترنت و با این رسانه هایی  که شما اسمش را بهتر بلدی . خیلی کارها میشه کرد . اما احساس مردم را ارضا میکنه یا عقل آدم را ؟

  • بیشتر احساس را

این چه کاری ازش میاد ؟ باید احساسات مردم را ارضا کرد یا عقل مردم را بیدار کرد ؟

  • عقل انسان را .

اینها مسائل مهمی است . ببین سعدی داره عقل شما را ارضا میکنه .

یک مقاله ای می خواندم ، یکی از اندیشمندان ما که حضرتعالی هم می شناسید . خیلی زیبا مثال زد . میگه خیانت فلاسفه امروز به جهان بشریت ، مثل آن بچه ای است که بادکنکش را میده هوا و وقتی این میره هوا هی می خنده و خوشحال است . هر چه بالاتر برود می ترکد . چون بریده میشه .میگه مساله امروز اینه . همان طور که شما فرمودید . احساسات مثل یک بادکنک است که یک روز منفجر میشود.

احساسات آخه جایگاه عمیقی ندارد . با همین سادگی که می آید  به همان سادگی هم از دست می رود . ببین موجی از احساسات را میشه آورد با همین پیامهای مطاع شده ! پیامهایی که کالا شده ، موجی از احساسات را می آورد  ولی به همین سادگی موج احساسات را می برد . عقلانیت وقتی که بیاد از جایش تکون نمی خورد ما امروز گرفتار این پیام های تبدیل شده به کالا هستیم . باید از کالازدگی [دوری کنیم ]. ما هم گول نخوریم آخه بعضی ها فکر می کنند اگر پیامشان را کالا مآب کنند و داخل زر ورق بپیچند خیلی خوب است . پیام را امثال حکیم سعدی ، پیام را بدهد .

ببین اون وقت مردم در خواب میرن . این مثل لالایی هست که مردم را در خواب کنی . عقل یک حقیقت بیشتر نیست . حقایق عقلی وقتی آدم به مرحله عقل برسه ، حکما ، حکمای واقعی را عرض می کنم نه قلابی ! عرفا و اولیا یک عالم بیشتر ندارند

جان گرگان و سگان از هم جداست     متحد جانهای شیران خداست .

عرفا و حکمای الهی عالمشان یک حقیقت است . ولی این مردم هر کدام یک عالمی دارند . آدمهای بیدار مردم کره زمین و آنهایی که بیدارند ، یک مشترکاتی دارند که این کره زمین است ، اما آدمهای خواب یک عالم دارند ؟ این آدمی که خواب رفته  با اون یکی که داره خواب میبینه یکی است ؟

  • نه متفاوت است .

هر آدمی خواب مخصوص به خودش را دارد . ولی در بیداری با آدمهای دیگر خیلی فرق می کنه ؟

  • نه خیر

همین کره زمین را میبینه ، همین آسمان را میبینه . همین میشه .داخل یک فضا هستند ولی وقتی خواب میره با اون دیگری متفاوت است . امروز ما شبیه به خواب ها هستیم ، هر کسی یک عالمی دارد که اون را داره تبلیغ میکنه . مطاع خودش است . اینکه پیامها تبدیل به مطاع میشه و کالا میشه .

من خواستم پیام سعدی را بگم . سعدی داره از ورای قرون ، داره یک چیزی به ما میگه . که یک مهری را ازلی فرض می کند . نه اینکه فرض می کند ، حسّ می کند و می یابد . درک عقلانی می کند که این محبت از درون انسان است و این الهی است و آن وقت به حقّ اون مهرو وفا قسم می خوره .

این پیام را به گوش ما می رساند و ما را بیدار میکنه . اما پیامهای امروز را من میبینم حتی پیامهای دینی را گاهی می بینم در کلیساها و دیگر فرقه های دینی و همه جا ، این پیام هایشان کالا زده است .تبدیل به کالا شده . مطاع شده . این اثرش کم است . تازه اگر هم باشه احساسی است . باید احساس بر انگیزیم یا عقل را بیدار کنیم ؟من حرفم را در پرده گفتم . ما باید عقل را بیدار کنیم . سعدی داره عقل من را بیدار میکنه . با شعر سخن میگه با احساس من هم سر و کار داره نه اینکه سعدی بی احساس باشه . سعدی عین احساس است . با احساس من و شما هم سر و کار دارد اما وقتی پیامش را رساند ، عقل را بیدار میکنه .

  • میشه این پیام را هم بگیم که اگر در بستر  احساسات ، عقل شکوفا نشود این عاقبت ندارد . و احساسات باید در خدمت عقل باشه .

نه این عاقبت نداره . هیچی ! یعنی سرانجام باید عقل بیدار بشه .اگر عقل به خواب رفت کار تمام است .

  • پس آدم اگر خدا را گم بکند خودش را گم می کند . و هویتش را از دست می دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *