نیایش فیلسوف

اهل علم، اهل سفرند
۱۳۹۱-۰۵-۳۱
شیخ اشراق به روایت دکتر دینانی
۱۳۹۱-۰۵-۳۱
نمایش همه

نیایش فیلسوف

هستی، از آن نظر که هستی است، نیستی را نمی‌پذیرد چون نیستی نقیض هستی است و هرگز چیزی نقیض خود را نمی‌پذیرد. ماهیت نیز چون امری علمی است، از ساحت هستی بیرون است. بنابراین، هستی، از نظر هست بودن، غیر هستی نیست و چیزی که فقط هستی است و غیر هستی نیست در هستی خود، ثابت است و به این ترتیب وجود، خود دلیل وجود است که؛ آفتاب آمد دلیل آفتاب …

فارابی – معلم ثانی – در نیایش‌ها و تضرعات خود به درگاه باری تعالی این‌گونه به ندبه می‌نشیند:

اللهمانی اَسئَلُکَ یا واجِبَ الوجود وَ یا عِلَهُ العِلَل، یا قَدیمأ لَم یَذَل، ان تَعصمنی مِن الزُلَل. وَ اِن تَجعَل لی مِن اَلأمل ما تَرضاء لی مِن عَمل.

«پروردگارا، ای هستی بایسته، و ای سبب پیدایش هرگونه سبب، ای قدیم زوال ناپذیر، ترا می‌خوانم که مرا از لغزش‌ها باز داری، و از آرزوها، به من آن را ارزانی داری که در کردارم همان را از من می‌پسندی.».

فارابی در این فقره از دعا، خداوند را به سه صفت می‌خواند که عبارتند از:

۱ – واجب‌الوجود ۲ – علت‌العلل ۳ – قدیمأ لم یزل.

پیداست که سه طریقهٔ مهم متألهان، فیلسوفان و متکلمان برای اقامهٔ برهان در اثبات صانع، مورد توجه او بوده است. چنانکه صفات سه‌گانهٔ مزبور در دعا، مطابق براهین سه‌گانهٔ اثبات حق تبارک و تعالی را باید مهم‌ترین و عالی‌ترین طریق به شمار آورد، زیرا آنان برای اثبات وجود حق تعالی به خود وجود استدلال می‌کنند و به غیر وجود نیازی ندارند، بلکه غیر وجود، هرگز نمی‌تواند دلیل وجود واقع شود. غیر وجود یا عدم است یا ماهیت و هیچ یک از این دو نمی‌توانند معرف وجود باشند.

هستی، از آن نظر که هستی است، نیستی را نمی‌پذیرد چون نیستی نقیض هستی است و هرگز چیزی نقیض خود را نمی‌پذیرد. ماهیت نیز چون امری علمی است، از ساحت هستی بیرون است. بنابراین، هستی، از نظر هست بودن، غیر هستی نیست و چیزی که فقط هستی است و غیر هستی نیست در هستی خود، ثابت است و به این ترتیب وجود، خود دلیل وجود است که؛ آفتاب آمد دلیل آفتاب …

پس کسانی که از طریق نور وجود به وجود رسیده‌اند و بر هستی به خود هستی استدلال کرده‌اند، همواره هستی را ثابت و وجود را واجب دیده‌اند و نیازی به دلیل دیگر نداشته‌اند و این همان طریقهٔ متألهین است که در معنی کلمه با واجب‌الوجود در نیایش فیلسوف خلاصه می‌شود …

“ نیایش فیلسوف “

دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی

انتشارات نشر علم

1 دیدگاه

 1. مطلبی در یک وبلاگ خوندم و می خواستن بدونم که نظرتون چیه؟

  نقدی بر نیایش فیلسوفان
  آقای دکتر ابراهیم دینانی در مقاله ای بنام «نیایش فیلسوف» دعای ابونصر فارابی مشهور به «دعاء عظیم لأبی نصر الفارابی» را تشریح و تفسیر نمودند. در مقدمه مقاله نیز اشاره ای به قول برخی عرفا و فقها در نهی از نیایش خدا به غیر از اسماء مأثوره و توفیقی بودن اسماء گفته اند و سپس حرکت جسورانه فیلسوف در نیایش خدا را تفسیر نمودند. این نوشته در رد «نیایش فیلسوف» و تأکید بر نیایش خداوند با اسماء مأثوره و ادعیه وارده می باشد و بر اساس دریافت شهودی این حقیر فقیر و هدایت در این باره و تأیید آن می باشد.

  اثر و نور روحانی دعا های وارده از اهل بیت و خواندن خدا با اسماء الله، به سبب اتصال و اتحاد خواننده دعا با عالم معنا است که بسته به اتحاد دعا با مراتب هفت آسمان، اتصال نور با مراتب وجودی نیایشگر حادث می شود. اگر چه مفهوم دعا از لطایف و غایات خواندن دعا است اما غایت اصلی، اتصال با عالم معنا و نور اعلی است. لذال ادعیه از همان مرتبه وجودی که با آن متصل اند؛ فرستاده شدند و اعلام کنندگان این ادعیه، شاهدان و کاتبان انوارند. برخی ادعیه متصل با عالم لاهوت اند و برخی جبروت و ملکوت و برخی ناسوت و هر کدا از همان عالم آمده است.

  دعای عارفان نتیجه حضور عارف در مراتب عالم معنا است و اولیاء کاتبان آنند. در حالی که دعای فیلسوف نتیجه تفکر در علم حصولی است و فلاسفه مؤلفان انند. دعای عارفان از بالا آمده و دعای فیلسوف هوس بالا رفتن در سر دارد. دعای عارفان عین نور است و در دعای فیلسوف هیچ نوری متصور نیست و بالاتر، ظلمت و کژی و شیطان حضور دارد. چرا که «نه هر که سر بتراشد قلندری داند». انسان باید از نوشتن دعا به خدا پناه ببرد که این طمع، طمع بزرگی است و مرتبه ای هم شأن اولیاء می خواهد. هر کس می تواند با خدای خویش در و دل کند و نجوا نماید. اما در نوشتن دعاء، که مسیر طریقت است؛ جای گفتگو و تفلسف نیست.

  در آخر نیز این حقیر فقیر متذکر می شود که هر دعا، مرتبه وجودی نیانیشگر را می طلبد و باری اعظم است که محملی عظیم می خواهد و هر که دعایی بغیر از آن که تحمل فرود نور آن، در تنوانش نیست؛ بخواند شکستگی جسم و کثرت زمزمه شیاطین خواهد دید که غلبه بر آن بسی دشوار است و یدع الانسان بالشرّ دعاءه بالخیر و کان الانسان عجولاً.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *