Dr Ebrahimi Dinani marefat (5)
برنامه معرفت ۲۵ بهمن ۱۳۹۲
۱۳۹۲-۱۱-۲۵
سعادت هر نیرو، رسیدن به اقتضای ذات است
۱۳۹۲-۱۱-۲۷
نمایش همه

موجود مرگ اندیش

چرا انسان نمی تواند از مرگ غفلت داشته باشد؟ زیرا انسان در ذات آینده نگر است این خاصیت زمانی بودن انسان است درست است که حیوانات و موجودات دیگر هم زمانی هستند اما آنها به زمان نمی اندیشند و زمان را درک نمی کنند، اما انسان چون به زمان و آینده می اندیشد و می نگرد و این توان فقط در انسان است و چون به آینده می نگرم مرگ خود را می فهمم و می دانم روزی فراخواهد رسید که با این زندگی فعل بدرود خواهم گفت و به این می اندیشم که من در آن صورت به کجا خواهم رفت.

مرگ یکی از ویژگی ها و تأملات مختص انسان است. مرگ، یکی از مسائل مهم انسان است، یعنی حیوانات و نباتات مسأله مرگ را ندارد؛ مسلما بدان معنی نیست که نباتات و جمادات نمی میرند، بلکه همه موجودات می میرند.منظور این است که حیوانات و نباتات با مرگ، «مسأله» ندارند. موضوع مسأله داشتن غیر از مردن است، حیوان به مرگ خود نمی اندیشد و وقتی که نمی اندیشد دغدغه مرگ هم ندارد. حیوان فکر مرگ ندارد و به آنگونه که اقتضا می کند زندگی می کند و وقتی هم که مرگ آمد دیگر نیست.

سقراط می گوید: ما تمرین مرگ می کنیم انسان پیش از اینکه بمیرد به مرگ فکر می کند و از همان روزی که به آگاهی می رسد به مرگ خودش می اندیشد و این تصورات گوناگون است و متفاوت است. آن کسی که به واقع نمی ترسیده خیلی کم است و در رأس آنها حضرت علی(ع) است. آن حضرت به مرگ اشتیاقش بیشتر از نوزاد به پستان مادر است. مولانا می گوید:

مرگ را دانم ولی تا کوی دوست      راه اگر نزدیکتر دانی بگو.

چون انسان نمی داند کجا می رود و به یک سفری می رود و وادی ناشناخته است و انسان به چیزی که نمی داند و نشناخته است می ترسد و از بچگی هم القاء شده سؤال و جواب و …. می ترسد. حالا چرا نباید بترسد؟ اگر تحلیل درستی صورت بگیرد و انسان خودش را بشناسد و حیات را بشناسد و بداند زندگی یعنی چه و به هستی خودش واقف شود هستی واقعی و خودش چیست و به خودی خود آگاه شود و بداند که هر لحظه در تحول است و تحولات تکاملی است و بداند که مرگ در یکی از این حلقه های تکامل قرار گرفته و مرگ نیستی و نابودی نیست، نمی ترسد.

مرگ در حلقه های تکامل هستی شناسانه قرار دارد. واقعه مرگ هم یکی از وقایعی است که در این حلقات متکامله دائم و لایزال وجود دارد و اگر یکی از این حلقات است. ما هر لحظه می میریم و زنده می شویم. من هر لحظه نه آنم که لحظه قبل بودم حتی در یک نفس و کمتر از آن لحظه، لحظه حیات بعد من غیر از لحظه حیات قبلی است یعنی آن قبلی من غیر از آن بعدی من است(هر نفس نو می شود دنیا و ما) منبع این شعر از قرآن است «کل یوم هو فی شأن» خداوند هر روزی در شأن است در جلوه ای و یوم در این آیه یعنی لحظه یعنی هر لحظه خدا در یک شأن است یعنی در یک فعل است یعنی عمل تازه است. «و لیس شئونه الا افعاله و تجلیاته» و انسان به حکم اینکه مظهر کامل خداوند است هر لحظه در یک شأنی است، یعنی شأن بعدی غیر از شأن قبلی است. این تغییر شأن یک نوع مرگ است و همین الان هر لحظه به یک معنی می میرد. اگر مرگ را یک تحول بدانیم یکی از تحولاتی است که هر لحظه برای من اتفاق می افتد و اگر از این منظر به مرگ نگاه کنیم جائی برای ترس نیست. هر نفس نو می شود این دنیا و ما/ بیخبر زین نو شدن اندر بقا.

ما انسان ها چون در جسم بقا را احساس می کنیم این نو شدن و تحولات را احساس نمی کنیم و بقاء را حس می کنیم اما تحولات را احساس نمی کنیم مگر تحولات تکان دهنده و عظیم. اما تحولات ظریفی که هر لحظه اتفاق می افتد احساس نمی کنیم و مرگ یکی از این تحولات ظریف است.

خیام به شدت مرگ اندیش است. اگرچه خیام به صراحت در مورد این تعریف صحبت نکرده اما در واقع برداشت او و تعریف او از انسان موجودی است که مرگ اندیش است و هیچ انسانی نمی تواند غافل از مرگ باشد، مگر اینکه خود را به غفلت بزند.

ارسطو گفته انسان حیوان ناطق است، اما من می گویم انسان حیوان مرگ اندیش است و مرگ اندیش را فعل مقوّم انسان می دانم.

چرا انسان نمی تواند از مرگ غفلت داشته باشد؟ زیرا انسان در ذات آینده نگر است این خاصیت زمانی بودن انسان است درست است که حیوانات و موجودات دیگر هم زمانی هستند اما آنها به زمان نمی اندیشند و زمان را درک نمی کنند، اما انسان چون به زمان و آینده می اندیشد و می نگرد و این توان فقط در انسان است و چون به آینده می نگرم مرگ خود را می فهمم و می دانم روزی فراخواهد رسید که با این زندگی فعل بدرود خواهم گفت و به این می اندیشم که من در آن صورت به کجا خواهم رفت.

از من قدمی به سعی ساقی مانده است   از صحبت خلق بی وفائی مانده است

از بادۀ دوشین قدحی بیش نماند          از عمر ندانم که چه باقی مانده است

4 دیدگاه ها

 1. زهره باقری می‌گه:

  با سلام
  مطلب مفید و جذاب و دوست داشتنی بود
  ممنون

 2. هانی کوهستانی می‌گه:

  سلام .خواستم از شما بخاطر زحماتی که در معرفی فلسفه و اندیشه های استاد عالیقدر ابراهیمی دینانی میکشید تشکر فراوان کنم .و یک خواهش داشتم اینکه اگر امکانش هست کتاب الکترونیکی موجود مرگ اندیش البته اگر به مرحله انتشار رشیده به ایمیلم ارسال کنید. موفق و پیروز باشید.

 3. امانی می‌گه:

  با تشکر از استاد دینانی لطفا در صورت امکان کتاب را به آدرسم ایمیل فرمایید

 4. كاميار می‌گه:

  انسان موجود مرگ اندیش!احسنت…به این بلندای اندیشه…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *