اقوال وعقائد حکما در باب وجود ذهنی
۱۳۹۱-۰۵-۳۱
خاطرات دکتر دینانی با امام خمینی (ره)
۱۳۹۱-۰۵-۳۱
نمایش همه

من عرف نفسه فقد عرف ربّه

استاد ابراهیمی دینانی با یک دید ظریف و ستودنی در مورد سند این حدیث بحث می‌کنند و می‌فرمایند : این حدیث «من عرف نفسه فقد عرف ربه» یک حدیث قدسی است. اما برخی در سند این حدیث تشکیک می‌کنند و می گویند این حدیث سند ندارد.

استاد ابراهیمی دینانی با یک دید ظریف و ستودنی در مورد سند این حدیث بحث می‌کنند و می‌فرمایند :

این حدیث «من عرف نفسه فقد عرف ربه» یک حدیث قدسی است. اما برخی در سند این حدیث تشکیک می‌کنند و می گویند این حدیث سند ندارد.

بنده در جواب این عده میگویم علاوه بر اینکه اسنادی در مورد این حدیث پیدا شده اما بنده بدون اینکه بخواهم بحث سندی بکنم این حدیث را از طریق آیه ای از آیات قرآن اثبات می‌کنم. این حدیث، عکس نقیض آیه ای از آیات قرآن است وآن سوره مبارکه حشر آیه ۱۹ می‌باشد.

آیه شریفه می‌فرماید :{ وَلَا تَکُونُوا کَالَّذِینَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنسَاهُمْ أَنفُسَهُمْ أُولَٰئِکَ هُمُ الْفَاسِقُونَ}

معنی این‌چنین می‌شود:کسی که خدا را نشناسد خود را هم نمی‌شناسد. حال این را به صورت عکس نقیض منطقی در بیاورید می‌شود: هر کس که خود را شناخت خدا را هم می‌شناسد.

تفصیل این بیان استاد به تقریر ما:

در علم منطق با بررسی صورت‌های مختلف قضیه برای رسیدن به تفکری صحیح وتصدیقی نو استدلال‌های مختلفی به کار گرفته می‌شود.

برای اینکه یک قضیه را عکس نقیض کنند موضوع و محمول قضیه را به نقیض خود تبدیل کرده و جای آن‌ها را عوض می‌کنند در شاهد مثالی که هم اکنون هستیم می‌شود:

کسی که خدا را نشناسد                  خود را هم نمی‌شناسد

موضوع                                        محمول

حال به نقیض تبدیل می‌کنیم.

کسی که خدا را بشناسد خود را هم می‌شناسد.

حال جای این دو را عوض می‌کنیم.

کسی که خود را بشناسد خدا راهم می‌شناسد.

می‌بینیم که دقیقاً همان حدیث قدسی با دید ظریف استاد ابراهیمی دینانی ثابت شد.

22 دیدگاه ها

 1. زهرا پناهی می‌گه:

  سلام به شما
  خیلی جالب بود* تشکر

 2. رجالی می‌گه:

  سلام علیکم
  واقعا ایشون نمی دونن که مطابقت یک روایت با معنای یک آیه ( بر فرض مطابقت ! ) ، افاده صحت اسناد نمی کند ؟!

  • مدیر سایت می‌گه:

   علیکم السلام
   آیا شما قبول ندارید که امام صادق علیه السلام فرمودند هرگاه سخنی از طرف ما برایتان نقل شد آن را به قرآن عرضه کنید و اگر مطابقت داشت قبول کنید ؟
   برای شما حقیقت مهم است یا بحث سندی؟
   در ضمن استاد که تصریح داشتند که بحث سند ندارند و فقط بیان مطلب را کردند آن هم به شیوه منطقی

 3. فريبا صادقي می‌گه:

  من با مطالعه وگوش دادن به صحبتهای استادوخواندن مطالبشان تغییر زیادی در خود حس میکنم و با این سخن استاد هم کاملا موافقم و طبق معمول سخنی صادق و دلنشین
  انشاالله همیشه سلامت وتندرست بوده و عاقبت بخیر باشند

 4. ابراهیمی می‌گه:

  سلام علیکم من سوالی داشتم و آن اینکه ابتدا شناخت خود صورت می گیرد یا شناخت خدا ویا این دو رابطه ی متقابل دارند؟

  • مدیر سایت می‌گه:

   ابراهیمی عزیز
   آنچه از حدیث «من عرف نفسه فقد عرف ربه» برمی آید شناخت خدا متوقف بر شناخت خود است. این یک معرفت دو طرفه است و به یک معنی هیچ یک مقدم نیست اما از یک سو شناخت خدا متوقف بر شناخت خود است.
   بیشترین بار اینگونه تعابیر بیشتر توجه دادن انسان به این است که به باطن خود برود. نه اینکه به یک طرف جغرافیایی! بلکه به خود آمدن است. این مسئله یکی از بنیادی ترین مسائل است که پاسخ به آن سخت است و نیاز به تامل و تفکر و همچنین مطالعات فراوان است. و به قول استاد عزیز نباید فست فودی بود و دنبال اینکه سریع به یک پاسخ برسیم چون خود مساله به غایت سخت است.

   • حسن می‌گه:

    سلام، مطابق قواعد عربی کلمه «فقد» دلالت بر تقدم خبر جمله بر مبتدای آن می کند. یعنی ترجمه به این شکل است:
    هر کس خود را بشناسد به تحقیق خدای خود را [قبلا] شناخته است.

    اگرچه استدالال جناب دینانی ظریف و دلنشین بود، با توجه به ترجمه دقیقتر که ذکر شد، عکس و نقیض مفهوم آیه مذکور نیست.
    لیکن هم آیه و هم حدیث بار مفهومی والایی دارند که باید در جای دیگر آنرا دنبال کرد.

    • مدیر سایت می‌گه:

     جناب حسن آقای عزیز

     متاسفانه به قواعد و نحو عربی به نحو ناقصی آشنایی دارید. «فاء» در کلمه «فقد» فاء تفریع است و در جواب حرف شرط «من» آمده است.پس به هیچ عنوان از نظر نحوی نمی تواند جواب شرط بر شرط مقدم شود.

     بر فرض هم همان فرض «غلط» شما را درست بپنداریم باز هم درست به قواعد و ترجمه عربی آگاه نیستید زیرا که اگر (صرف نظر از فاء تفریع که دلیل بر تاخر جمله بعد است) قد را به تنهایی بررسی کنیم که مقدم بر جمله قبل در رتبه است و در لفظ موخر آمده آنگاه ترجمه اینگونه می شود که «هر کس خدا را بشناسد، خود را می شناسد»

     به جای اینکه تراوشات ذهنی خودتان را که بدون تفکر عمیق است را در اینجا نوشته و وقت بنده و بقیه را بگیرید کمی تامل کنید و دوباره به کتابهای عربی که بسیار ناقص مطالعه نمودید مراجعه کنید

     موفق باشید

 5. ابراهیمی می‌گه:

  سلام سوال دارم و آن اینکه رابطه ی بین این دو چگونه است و کدام زود تر اتفاق خواهد افتاد؟

 6. سیدی می‌گه:

  باسلام متاسفم که شنیدن نقد و پذیرفتن اشتباهات براتون خیلی سخته که پیام بنده را حذف کردین بله دقیقا نکته عقب ماندگی علمی در اینگونه جوامع علمی همینه که فکر کنیم مغز متفکریم کلا و حاشا…. اینکه بیایم بعد از ۶۰ -۷۰ سال تازه حرف علمای گذشته را تکرار کنیم بدون اینکه منابع انرا ذکر کنیم و در قالب حرف جدید و نو ارائه دهیم واقعا که … اگر ما اهل علم و اندیشه هستیم اندیشه های جدید کجاست..؟

  • مدیر سایت می‌گه:

   جناب سیدی عزیز
   هیچ نظر و دیدگاهی از شما در وب سایت به ثبت نرسیده بود که ما حذف کرده باشیم! و از اینکه به جمع کاربران ایم وب سایت پیوسته اید از شما تشکر می کنیم.
   در اینجا کسی ادعای مغز متفکر نکرده و از انتقاد خوشحال هم می شویم.
   اما در مورد تکرار حرف های علمای گذشته:
   این مطلب که شما در زیر آن اکنون حاشیه نوشته اید توسط یکی از دوستان ما که به قول شما مغز متفکر نیستند! تهیه و ارسال و منتشر شده است. و ایشان فقط بیان استاد دینانی در برنامه معرفت را به تقریر خودشان نوشته اند و جناب استاد دینانی هم ادعایی بر اینکه این حرف مختص و تازه از بیان و استدلال ایشان بیرون آمده نگفته اند!
   بهتر است که برای نقد افرادی مثل ایشان به تحقیق و بررسی بیشتری بپردازید. زیرا استاد در برنامه معرفت از یک سیر علمی استفاده می کنند و در آن مقطع این بیان برای تفسیر حدیث برای مخاطبان، خاص و نو بیان شد.
   بله این برهان را ملاصدرا و دیگر حکمای ما تقریر کرده اند و کسی نگفته که این بیان مختص به آقای دینانی است! استاد دینانی فقط با یک بیان روانتر برای مخاطب عام صحبت کردند و این فقط در همان چارچوب قابل بررسی است.لطفا دقت بیشتری کنید.
   در مورد اندیشه های نو هم باید خدمت شما سرور گرامی عرض کنیم که استاد دینانی در ارتباط با فلسفه اشراق و برخی موضوعات دیگر فلسفی نکات بدیعی دارند که اهل فن غیر مغرض، ارزش آن را می داند.
   از توجه شما سپاس فراوان داریم و امیدواریم که باز هم شاهد نقدهای منصفانه شما در اینجا باشیم

 7. سلام می‌گه:

  سلام
  این مطلب ابتکار استاد نیست…. جناب ملاصدرا در رساله سه اصل در ضمن نصایحی به طالبین معرفت این مطلب را بیان داشته اند. صحیح نیست کس دیگری به خودش نسبت دهد…
  ممنون از پایگاه علمی و مفیدتون.

  • مدیر سایت می‌گه:

   دوست عزیز

   ما قبلا هم در همین جا گفتیم که هیچ کس ادعا ندارد که آقای دینانی این مبدع این حرف بوده و ملاصدرا نبوده است! (اثبات شیئ نفی ما عدا نمی کند!)

   بزرگوار این تقریر و بیان آن برای مخاطب که عامه پسند بیان شود، برای اولین بار در برنامه معرفت بیان شد. کسی که اندکی سواد فلسفی داشته باشد به راحتی می داند که این بیان و تقریر این حدیث شریف متعلق به آقای دینانی نیست اما بیان و تقریر آن نو است.

 8. جواد می‌گه:

  سلام علیکم
  الله ربی و ربکم و هو رب العرش العظیم*….از معرفت النفس و معرفت الوجود الی معرفت النفس و معرفت الوجود….از قدرت الهی نفس جمادی از آن جماد است، نفس نباتی از آن نبات است، نفس حیوانی از آن حیوان است ،نفس اماره از آن انسان است، نفس سحاره از آن اهل تلبیس است، نفس لوامه از آن بنی آدم است، نفس مطمئنه از آن آدم است، نفس نورانی از آن ملائک است، نفس روحانی از آن حضرت آدم علیه السلام است که خلیفه الله جاودان است، و نفس ربانی صاحب دارد. ..!!! .امابعد….باتوجه به حدیث* من عرف نفسه فقد عرف ربه * من و شما دارای کدامین نفس هستییم؟
  چیستی و کیستی نفس گسترده تر از آنست که به “من” یا “خودش” تعبیر شود. نفس طبق نص صریح آیه ی قرآنى درملک الله (و نفس وماسواها)از اولین و گسترده ترین و بزرگترین مخلوق از مخلوقات خالق لاشریک درخلقت است که همیشه دو سوى اسفلى و اعلایى، و شرقى وغربى، و شیطانى و رحمانى، بهر تربیت و معرفت برای انسان دارد و خود مملوک است.. اعلم، افهم

  ترجمه نفسه به “خودش” نتیجه درستی در معرفت نمی‏دهد.

  • مدیر سایت می‌گه:

   آقا جواد عزیز

   ابتدا خدمت شما سال نو را تبریک عرض می کنم و آرزوی شادکامی برای شما دارم.

   از متنی که نوشته اید پیداست اهل ذوق هستید و بیشتر به جنبه های عرفانی علاقه مند هستید همان طور که از نگاه عرفانی وارد این مسئله سهمناک شدید.

   ما در کبری با هم تفاهم داریم اما در صغری مسئله داریم که آن هم نمی شود در چند خط پیاده کرد و باید گفتگو کنیم. که البته چالش نیست. ولی کلیت مسئله ای که اشاره فرمودید بنده هم موافق هستم.

 9. یگانه می‌گه:

  سلام
  میتونیم از آیه ی {ونفخت فیه من روحی…} استفاده کنیم؟
  یعنی اینکه هر کس خودش رو بشناسه در واقع خداش رو هم می شناسه.
  چون که وجودمون از خداست…

 10. سلام می‌گه:

  با سلام خدمت شما …
  امیرالمؤمنین حضرت علی علیه السلاممی فرمایند : غایه کل‌ّ متعمّق‌ فی‌ معرفه الخالق‌ سبحانه‌ الاعتراف‌ بالقصور عن‌ ادراکها.
  نهایت‌ تلاش‌ هر کس‌ که‌ در معرفت‌ خداوند سبحان‌ تعمق‌ ورزد، اعتراف‌ به‌ ناتوانی‌ از ادراک‌ معرفت‌ [ذات‌ و حقیقت‌] آفریدگار است‌.
  ایا متضاد کلمه عرف کلمه نسی است ؟ در ایات قران داریم که خدا را باید “ذکر” کرد و به یاد آورد . به نظر میرسدوَلَا تَکُونُوا کَالَّذِینَ نَسُوا اللَّهَ یعنی کسانی که خدا فراموش کرده اند و خدا را “ذکر” نمی نمایند نه این که خدا را نمی شناسند !!!

 11. سید مهدی می‌گه:

  سلام خدا قوت ،ایا منظور حدیث خود حضوری است اگر چنین باشد چگونه باید به این درک رسید .کمی مفصلتر توضیح دهید خوشحال میشوم

 12. زهرا می‌گه:

  سلام
  ببخشیداین بحث تو آثارایشون هست؟یابخشی ازسخنرانیشون بوده؟اگرتوی آثار وکتب ایشون هست ممنون میشم اسم کتاب رو بهم بگید

 13. علی حیدری می‌گه:

  خود شناسی بصورت کمال صورت نمیگیرد
  از این جهت گفته شده است که اگر خود را بشناسی…(میخواهد بگوید خدا را نمیتوانی بشناسی)
  برای روشن شدن مطلب ضرب المثل” اگر پشت گوش خودت را دیدی مرا هم میبینی” نمونه خوبی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *