برنامه معرفت ۳۰ خرداد ۱۳۹۳
۱۳۹۳-۰۳-۳۰
برنامه معرفت ۶ تیر ۱۳۹۳
۱۳۹۳-۰۴-۰۹
نمایش همه

مقدمه کتاب «نیایش فیلسوف»

کتاب «نیایش فیلسوف» مجموعه ای است از سلسله مقالاتی فلسفی و کلامی که در زمانهای مختلف و به مناسبتهای گوناگون نوشته شده است. فاصله زمانی میان نوشته شدن این مقالات، به حدود یک ربع قرن می رسد. به تناسب اینکه مدتی است در برنامه معرفت، جناب دکتر دینانی به شرح اندیشه های حکیم فارابی و نیایش فیلسوف مآبانه او می پردازند، بی وجه ندیدیم که این مقدمه بسیار غنی را برای استفاده شما عزیزان منتشر کنیم.

کتاب «نیایش فیلسوف» مجموعه ای است از سلسله مقالاتی فلسفی و کلامی که در زمانهای مختلف و به مناسبتهای گوناگون نوشته شده است. فاصله زمانی میان نوشته شدن این مقالات، به حدود یک ربع قرن می رسد. برخی از این مقالات در مجله ها و جراید ‏کشور انتشار یافته و برخی دیگر به صورت مقدمه بر برخی از کتابهای ‏فلسفی و عرفانی به رشته تحریر در آمده است؛ البته شماری اندک از آنها نیز برای دایرهالمعارف بزرگ اسلامی نوشته شده و در ردیف مداخل آن کتاب به چاپ رسیده است. پر واضح است که وقتی انسان به مسائل فلسفی علاقه و ‏اشتیاق نشان می دهد، بی میل نیست بداند دعا و نیایش فیلسوف چگونه ‏صورت می پذیرد. بسیاری اشخاص بین فلسفه و نیایش هیچ گونه مناسبت و رابطه ای نمی بینند و چنین می اندیشند که فیلسوف هیچ وقت دست به دعا بر نمی دارد.

فیلسوف به حکم اینکه از عقل پیروی می کند با هر گونه غرور و خودپسندی فاصله دارد. کسانی که فیلسوفان را به غرور و خودپرستی متهم می کنند از این نکته غفلت دارند که فیلسوف تنها ‏هنگامی به این صفت ناپسند موصوف می گردد که از احکام استوار و متین ‏عقل دوری می جوید و در مقابل خواسته های نفسانی سر تعظیم فرود می آورد. تسلیم شدن در مقابل خواسته های نفسانی موجب حقارت و خود پسندی انسان می شود، خواه این صفت در فیلسوف تحقق پذیرد خواه در غیر فیلسوف. فیلسوف از آن جهت که با احکام عقل و استدلال سرو کار دارد مغرور و خودپسند نیست.

به تناسب اینکه مدتی است در برنامه معرفت، جناب دکتر دینانی به شرح اندیشه های حکیم فارابی و نیایش فیلسوف مآبانه او می پردازند، بی وجه ندیدیم که این مقدمه بسیار غنی که بر کتاب «نیایش فیلسوف» سالهای بسیار دور نگاشته شده را برای استفاده شما عزیزان منتشر کنیم.

دانلود مقدمه کتاب نیایش فیلسوف

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *