معماری خوب از فکر خوب ، ناشی می شود
۱۳۹۱-۰۷-۰۶
فلسفه با طعم شکلات – حقیقت راز
۱۳۹۱-۰۷-۰۹
نمایش همه

معنی ظاهر و باطن+دانلود ویدئو

ماکلمه ظاهر و باطن را راحت به کار می بریم .همه مردم می گویند (این ظاهر است و این باطن است ) اما باطن یعنی چی ؟ تمام مساله این است که ما باید باطن را بشناسیم . ببینید، موجودات دیگر باطن ندارند به یک معنی یا اگر دارند خودشان متوجه باطنشان نیستندحالا ممکن است هر موجودی باطن داشته باشد ولی خودش متوجه باطنش نیست و یک پشه نمی داند که باطن دارد چه بسا باطن داشته باشد اما خودش نمی داند که باطن دارد همینی که هست. اما هر انسان می داند که یک چیزی وراء وجود دارد . حتی اونایی که به باطن اعتقاد ندارند، می دانند که همین ،فقط ظاهر نیستند.اجازه بدهید بحث را جور دیگری مطرح کنم که قدری برای شنوندگان ما روشن باشد .

هر موجودی در این عالم سویی دارد .جهتی دارد شما موجود بی جهت در این عالم ندارید . جهت را شش تا شمرده اند.(جلوعقب راست و چپ ، بالا و پایین ) آیا موجود مادی هست که خارج از اینها باشد و جهت نداشته باشد ؟همه جهت دارند . بدن انسان هم سوی دارد و بدون جهت نیست .انسان یک چیز دیگر هم دارد که موجودات دیگر ندارند آن لایه است . انسان ، لایه لایه است . پشه این گونه نیست .وقتی بدن موجودات دیگر مثل گوسفند را بشکافید اون باطنش (کبد ، جگر و….)برای شما ظاهر می شود .باطن نیست که اصلا همه چیز ظاهر است شما در اعماق دریا بروید ، ظاهر است . در مغز کوه هم بروید ظاهر است  در درون اتم هم بروی، ظاهر است . اینها سوی دارند .

انسان یک چیزی دارد که این کلمه سوی برایش کافی نیست . من اسمش را گذاشتم لایه .لایه های انسان برای دیگران ظاهر نیست چه بسا برای خود انسان هم ظاهر نیست اصلا من، بعضی لایه هایم برای خودم ظاهر نیست . چه بسا شما یک لایه هایی داشته باشی که حتّی برای خودت هم ظاهر نباشد اجمالا می دانی که داری اما به تفصیل نمی دانی آن لایه های انسان ، سوی جغرافیایی ندارد نمی توانی بگویی که چپ است یا راست .لایه است. جانب ما جانب بی جانبی است. این لایه لایه ، حالا چند تا لایه است؟ دارم باطن را معنی می کنم .باطن ، لایه های درونی انسان که بسیار زیاد است ، آن وقت این زیادتی هم به میزان معرفت است ، بسته به این است که چقدر معرفت باطنی زیاد باشد .

یک موقع لایه های معرفتی آدم معمولی را می شماری ، خوب او هم باطن دارد و هر انسانی این را داراست . یک وقت هم لایه های باطنی حضرت مولا امیرالمومنین را می خواهی بشماری دیگه چه کسی می تواند بشمارد ؟ جز خودش .این لایه ها همان سیر معراجی است که حضرت ختمی مرتبت، این لایه ها را سیر کرده است معراج هم همان است.

لینک دانلود
Video-DownloadVideo-Download

4 دیدگاه ها

 1. Elham khodadadi می‌گه:

  سلام و رحمت خداوند بر شما باد
  حرکت فرهنگی شما وقت م را خوش کرد، خداوند وقت و عاقبت تان را خوش گرداند
  امیدوارم همیشه در راه و روش و منشی که پیش گرفته اید پاینده باشید
  برنامه معرفت و وب سایت شما، راه و روشی است برای آنانکه طالب شنیدن سخنان استادند و از وجود پر مایه اش بی بهره
  پیروز باشید

 2. salam bar shoma
  az hosne tavajjohetan nesbate be ingune masael tashakkor mikonam omidvaram movaffagh bashid

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *