Dr Dinani maarefat 3
برنامه معرفت هفدهم خرداد ۱۳۹۲
۱۳۹۲-۰۳-۱۸
واژگان «جسم» و «جسم تعلیمی »
۱۳۹۲-۰۳-۱۹
نمایش همه

واژگان «تمیّز» «جزئی»،«جزء لایتجزّی»

تمیّز

‏تمیز در لغت از ماده میّز(= جدا ساختن چیزی از چیزی) است و به معنای جدا شدن از غیر می باشد. و در اصطلاح فلسفی مصداق خاصی از انفعال و جدایی مورد نظر است؛ و مقصود از« تمیز یک ماهیت از ماهیت دیگر» آن است که این دو ‏ماهیت با هم مغایرت دارند، و به وجهی از یکدیگر جدایند که بر هم منطبق نمی شوند.

‏مثلا گفته می شود: ماهیت خط به واسطه خصوصیت یک تعدی بودنش از ماهیت سطح و جسم تعلیمی متمایز است؛ و یا به واسطه قار الذات بودنش از ماهیت زمان متمایز می گردد: و یا گفته می شود: ماهیت انسان به واسطه فصلش که ناطق است، از ماهیت اسب تمیز می یابد. ‏تمایز میان دو ماهیت یا به تمام ذات أنها مست و یا به جزء ذات و یا به عوارض خارج از ذات.

جزئی

‏جزئی، تصوری است که عقل صدق آن بر بیش از یک مورد را تجویز نمی کند و به بیان دیگر: جزیی ادراکی است که تنها نمایشگر یک موجود می تواند باشد. صورت جزیی ، صورت ذهنی است که خودش فی نفسه قابلیت انطباق بر بیش از یک مصداق را ندارد. صورتهای جزیی، خود بر دو دسته اند: «صورتهای حسی» و «صورت های خیالی»

جزء لایتجزی

‏جز، لایتجزی یعنی جزء تقسیم ناشدنی،که به آن جوهر فرد نیز گفته می شود. به عقیده متکلمان، اجسام محسوس از این جواهر فرد تشکیل شده اند. جزء لایتجزی یا جوهر فرد در نظر متکلمان دارای سه ویژگی است:

‏۱ – این ذرات دارای وضع هستند ، یعنی موقعیت مکانی دارند و می توان به آنها اشاره حسی کرد و مثلا گفت: یکی بالا است، دیگری پایین است و یا در مقابل من قرار گرفته است.

۲ – هیچ گونه تقسیمی در این ذرات راه ندارد ، ‏نه تقسیم خارجی ، نه تقسیم وهمی و نه تقسیم عقلی. یعنی نه تنها در خارج نمی توان از ذرات را تجزیه و خرد کرد، بلکه قوه واهمه نیز نمی تواند در ذهن برای آنها دو قسمت در نظر بگیرد. و حتی عقل نیز حکم به قابلیت انقسام آنها صادر نمی کند.

۳ ‏- این اجزا، فاقد طول، عرض و عمق هستند.

2 دیدگاه ها

  1. فایزه قانعی می‌گه:

    با سلام به اساتید محترم
    از برنامه امروز شما که تلنگری به خویش است متشکرم

    • مدیر سایت می‌گه:

      تلنگر، و فهمیدن تلنگر خودش یک دوره معرفت است و اینکه علم به آن پیدا کردید نصف راه است و انشالله بقیه راه را هم بتوانید با کوشش و مطالعه زیاد و بهره بردن از اساتید، ثابت قدم و استوار ادامه بدید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *