تفاوت میان علم و معرفت در نظر باباطاهر
۱۳۹۱-۰۸-۱۵
عوالم از دیدگاه عرفا
۱۳۹۱-۰۸-۱۷
نمایش همه

محبّت مقدم است یا معرفت ؟

متن کتاب

در طریقت کبرویه عشق و محبت  از مقام و موقعیت ویژه برخوردار است و مقام معرفت نیز جایگاه خاص خود را دارد و اصل و اساس محبت به شمار می آید شیخ نجم الدین کبری در کتاب فوائدالجمال و فوادالجلال  با صراحت تمام محبت را میوه درخت معرفت دانسته است . او معتقد است کسی که از معرفت بی بهره است نمی تواند از محبت برخوردار باشدو البته محبت خدا نسبت به ما مقدم است بر محبت ما نسبت به خداوند و کسی که چیزی را دوست می دارد ، فراوان به ذکر آن می پردازد.

  • استاد این معرفت از کجا ناشی می شود ؟ از فطرت است؟

توضیحات استاد

خوب معرفت انسانی که از فطرت انسان ناشی می شود و با کسب هم هست .معرفت خداوند هم که ذاتی اش هست .حالا صحبت سر تقدم و تاخر معرفت و محبت است . همین سوال را شما در مورد محبت هم می توانی بپرسی. که محبت از کجا می آید طبق این نظر، محبت از معرفت می آید. حالا ببینیم که همین جور هست یا نه.

خوب این مساله هم قابل بحث است که ثمره و شجره، ثمره یعنی میوه. میوه یک درخت با درخت چه نسبتی دارد؟ جدای از درخت که نمی تواند باشد. این حرفی که بزرگان فرموده اند حرف خوبی است. اما گاهی گفته می شود محبت یک باب جدایی است غیر از معرفت. یعنی الان متباین می بینند و حتی متنازع و متخاصم یعنی جنگ بین عشق و معرفت راه می اندازند. الان می بینید که می گویند برو محبت را بگیر و معرفت را ول کن! عشق را بگیر و معرفت را ول کن. الان ما در این وادی هستیم البته مختص الان هم نیست همیشه بوده است. یک وقت جنگ بین معرفت و عشق است که آنجایی که عشق هست معرفت به درد نمی خورد یک وقتی این بزرگان چیز دیگری می گویند که «محبت، ثمره معرفت است» این دوتا با هم فرق دارند. یعنی ارتباط وثیق و محکم. آیا ثمره بدون شجره می شود؟

یک میوه داشته باشیم و درخت نداشته باشیم. میوه درخت، درخت می خواهد. یعنی محبت، ریشه در خاک معرفت دارد. محبت ریشه در معرفت دارد. این خوب حرف خوبی است که این بزرگان هم گفته اند.

بشور اوراق اگر هم درس مایی      که علم عشق در دفتر نباشد

ما این را بد معنی می کنیم که یعنی بشور اوراق را و فکر و ذکر و اینها را بریز دور. علم عشق هم که تو دفتر نیست. یعنی چی میشه اونوقت .شما چی می فهمید از این شعر؟ خصومت بین محبت یا عشق با معرفت. کلمه عشق، شدید محبت است. کلمه محبت در قرآن و روایت هست ولی عشق در قرآن نیامده و بجایش محبت آمده است. اما عشق همان محبت شدید است. فرقی میان حبّ و عشق نیست. منتها حبّ شدید. قرآن هم در یک جایی می فرماید {أشدّ حبّا لله} حبّ شدید همان عشق است. عشق حالا مراتب دارد. مرتبه شدید و خفیف دارد. بحث این کتاب نسبت معرفت و محبت است.

حالا ما در اینجا می خواهیم بگوییم اینها با هم ضدیتی ندارند. اگر ثمره است خوبه. یکی ثمره و یکی شجره. محبت هم بدون معرفت به چه دردی می خورد اصلا. شما یک محبتی فرض کن که در آن معرفتی نباشد. عشق منهای شناخت چقدر می تواند ارزش داشته باشد بارها گفتیم که عشق منهای معرفت و شناخت، فقط یک کشش است. آهنربا هم کشش دارد. حیوانات هم کشش دارند به همدیگر؛ عشق منهای معرفت، غریزه است.

عشق چیزی بیش از کشش و غریزه است . آن بیشتر بودنش چیه که بالاتر از غریزه هست ؟ معرفت

تمام بحث این است و ما داریم از شیخ نجم الدین کبری که از بزرگترین عرفای تاریخ اسلام است می گوییم . کسانی که با تاریخ عرفان آشنایی دارند می دانند که که چه راههایی رفته و چه کارهایی کرده تا جایی که لقب ولی تراش به او دادند.یعنی به هر کس که نگاه میکرده اون شخص ولی می شده و جزء اولیا می شده .ولی تراش یعنی کشی که نگاهش ، افارد را منقلب می کرده است .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *