فلسفه دعا و نیایش

Story of idea in islam
دکتر دینانی در معرفی و ارزیابی تفکیک
۱۳۹۱-۰۵-۳۱
تفاوت ذکر با ورد
۱۳۹۱-۰۶-۰۳
نمایش همه

فلسفه دعا و نیایش

سوال این است استاد : رابطه دعا با خداوند چگونه است . چرا خداوند به بندگانش امر فرمود :{أدعونی أستجب لکم } چرا اجابت منوط به دعا شده است ؟ خداوند رابطه بین خودش و بندگان را دعا یعنی خواستن قرار داده است .این چه رابطه ای است ؟ این رابطه را چگونه با قواعد فلسفی و حکمی سازگاری بدهیم.

سوال این است استاد : رابطه دعا با خداوند چگونه است . چرا خداوند به بندگانش امر فرمود :{أدعونی أستجب لکم } چرا اجابت منوط به دعا شده است ؟یا { إذا سألک عبادی عنّی فإنّی قریب أجیب دعوت الداع إذا دعان } ای پیامبر من اگر از خدا سوال کردند بگو خیلی نزدیک است دعا کنید تا اجابت کنم . یعنی رابطه بین خودش و بندگان را دعا یعنی خواستن قرار داده است .این چه رابطه ای است ؟ این رابطه را چگونه با قواعد فلسفی و حکمی سازگاری بدهیم.

خوب شما با اون تعبیری که از دعا کردید و بلافاصله تعبیر کردید به خواستن ، مسئله حل شد یعنی در واقع پاسخ سوال شما در همین جمله است . درخواستن است . وقتی می گویید دعا شاید متبادر به ذهن چیز دیگری باشد ولی دعا خواستن است ، نوعی خواستن . منتها خواستن ، خواستن هاست و آدمی چی بخواهد اصلا خود این خواستن از خدا محبوب است که آدم ازمحبوب ، معشوق و حقّ تبارک تعالی چیزی بخواهد . اینکه بخواهید چیزی را از کسی که بی نیاز مطلق است ،خودش کلّی زیبایی است. اما اساسا بدون تقاضا إعطا معنی ندارد مثل این می ماند به انسانی که تشنه نیست آب بدهید .این معلوم نیست با این کار خدمتی به او کرده باشید محبتی نیست اما اگر تشنه بود و آب گوارایی به او دادید ، بسیار کار خوبی است . اصلا عالم ، عالم تقاضاست . یک جمله ای است که حالا اگر حدیث نباشد اما جمله حکیمانه ای است چون من سندش را مطمئن نیستم به عنوان یک جمله حکیمانه می گویم : العطیّات بقدرالقابلیّات . این یک قاعده عقلی است . یعنی هر اعطا کردنی هر بخششی ، هر افاضه ای به اندازه قابلیّت است این در عالم تکوین هست در عالم تشریع هم هست در عالم انسان هم هست مولوی در یک بیتی گفته :

بـرد آب زیــن بحـــر فیروزه ای    بـه گنـجایش خـویش هـر کوزه ای

چون تقاضا بر تقاضا می رسد     آب آن دریــا بدیـن جــا می رسـد

اصلا اعطای بیش از ظرفیّت وزر و بال است و درست نیست . نظام عالم به هم می خورد . یک درخت به اندازه توانش میوه می دهد یک انسان به اندازه توانش کار می کند یک ظرف به اندازه ظرفیتش ، مظروف می طلبد .انسان تنها موجودی است که قابلیّت هایش بی نهایت است . هر موجودی یک قابلیّت معیّنی دارد . عالم ، عالم اندازه و قُدَر است از ملک تا ملکوت . حتی جبرئیل یک اندازه معینی دارد .خوب در زمان مقتضی موجودات به تقاضاهای خودشان می رسند . شرایط جوری است که افاضه می شود .و ما خلأ در عالم نداریم هر که هر توانایی و استعدادی در عالم داریم آن به استعداد به فعلیّت خودش می رسد .شاید هیچ استعدادی نیست که به فعلیت نرسد مگر اینکه با موانع مقرون شود آن وقت آن موانع هم استعداد های دیگری بودند و استعداد با هم تعارض پیدا می کند .

اما انسان یک استعدادی دارد مسئله این جاست که استعداد انسان چقدر است ؟ چقدر می خواهد از خدا و چی باید بخواهد . اینجا انسان ها مختلف اند . یک کسی پول می خواهد از خدا ، یک کسی مقام می خواهد ،یک کسی آب می خواد غذا می خواد  خواسته ها مختلف است  . اما گاهی خواسته ها آنچنان بالاست که اگر عالم هستی را بدهید ، نمی خواهد . پس چه می خواهد ؟ خود حقّ را می خواهد

                                             سعدیا بی وجود صحبت یار                  همه عالم به هیچ نستان

یا در بیت دیگر می فرماید

گر مخیر بکنندم به قیامت که چه خواهی            دوست ما را و همه نعمت فردوس شما را

او دوست را می خواهد و چیز دیگری نمی خواهد . استعدادی که جز دوست نمی خواهد و استعدادی که پول ومقام می خواهد که طول خیلی بعیدی از هم دارند . انسان یک موجود شگفت انگیز است . همان طور که تقاضا و خواسته هایش شگفت انگیز و زیاد است و تنها موجودی است که تعریف درستی نمی شود از او داشت که امروزه اکثر بزرگان نظرشان همین است . چون هر چه در مورد انسان بگویی باز ممکن است چیز دیگری باشد اصلا نمی شود گفت چی جوریه . یک فیلسوف اهل تاریخ می گوید همه چیز تعریف دارد جز آنچه در تاریخ است . تنها موجودی که تاریخی است انسان است . هیچ موجود دیگری تاریخی نیست اگر موجودات دیگر را تاریخی می بینید با نگاه شماست که تاریخی می شوند توجه بفرمایید چه عرض می کنم ! شما ممکن است برای یک ساختمان تاریخی قائل بشوید . تاریخ را شما تعیین می کنید و شما میفهمید . خود آن ساختمان تاریخ خودش را نمی فهمد . وانسان چون موجود تاریخ مند بالذات است تعریف ندارد و چون ماهیتش مشخص نیست تقاضاهایش نیز مشخص نیست بنابراین دعا همان خواستن است اما این خواستن چه خواستنی است ؟ حالا باید این سطح خواستن ها  را بالا برد تا به آن مقام معنوی برسد که جز خدا را نخواهی  این عالی ترین مقام دعاست .

نتیجه میگیریم که نفس خواستن از خدا زیباست .و بعد با توجه به قاعده حکمی عطیات بفدر قابلیات  ، انسان می تواند با دعا ظرفیت خودش را افزایش بدهد که از فلسفه دعا همین است که انسان می تواند استعداد خودش را افزایش بدهد . هرچه ظرفیت افزایش پیدا کند ، عنایت و فیض پروردگار بیشتر می شود .

1 دیدگاه

  1. Baran می‌گه:

    یه بار استاد گفتند که خداوند منفعل نیست که با خواسته و دعایی که میکنیم تحت تاثیر قرار بگیره.
    ولی راجع به دعای بخشش از گناهان استاد فرمودند که خدا، چشم پوشی میکنه( یعنی اینجا بازم عمل میکنه)
    ولی تو دعاهای دیگه چه گونه است، ضمن اینکه توی این متن انگار اجابت دعا رو بر قابلیت و ظرفیت فرد لحاظ کرده…
    ممنون میشم اگه پاسخ بدید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *