علم، یک حقیقت ذات اضافه است

پیرامون فایل صوتی کلاسهای دکتر دینانی
۱۳۹۱-۰۸-۱۲
Dr Ebrahimi Dinani marefat (9)
برنامه معرفت دوازدهم آبان ۱۳۹۱
۱۳۹۱-۰۸-۱۳
نمایش همه

علم، یک حقیقت ذات اضافه است

حکمای اسلامی روی این مساله تاکید گذاشته اند و از علم به عنوان یک حقیقت ذات اضافه سخن گفته اند . منظور حکمای اسلامی از این سخن این است که برخلاف آنچه امام فخر رازی ادعای آن را می کنند ، علم فقط یک اضافه نیست بلکه علم یک حقیقت است که هرگز از نوعی اضافه برکنار نیست البته واضح و روشن است که میان اضافه محض و آنچه حقیقت ذات اضافه خوانده می شود ، تفاوت اساسی وجود دارد

متن کتاب

حکمای اسلامی روی این مساله تاکید گذاشته اند و از علم به عنوان یک حقیقت ذات اضافه سخن گفته اند . منظور حکمای اسلامی از این سخن این است که برخلاف آنچه امام فخر رازی ادعای آن را می کنند ، علم فقط یک اضافه نیست بلکه علم یک حقیقت است که هرگز از نوعی اضافه برکنار نیست البته واضح و روشن است که میان اضافه محض و آنچه حقیقت ذات اضافه خوانده می شود ، تفاوت اساسی وجود دارد .اما اکنون در مورد تفاوت میان نظریه فخر رازی با آنچه حکما در باب علم ادعا می کنند، سخن نمی گوییم و فقط به این مساله اشاره می کنیم که اگر علم فقط یک حقیقت ذات اضافه شمرده شود حیثیت التفات و قصد نیز در آن نهفته است .دخالت داشتن حیثیت التفات و قطع در تحقق علم به معنی این است که معلوم همواره مقصود بالذات است . گرچه مقصود بالذات در واقع و نفس الامر مقصود بالعرض شناخته می شود .

توضیحات استاد

خوب اجازه بدین من قدری اینجا را توضیح بدهم . ببینید مساله علم همان طور که بارها عرض کردیم ، خیلی پیچیده است . وقتی که گفتیم پیچیده است ، به معنی این نیست که علوم پیچیده اند . علوم ، علوم اند و دارند پیش می روند و اهل علم هم پیش می روند . وقتی که می گوییم علم پیچیده است مساله این است که ماهیت علم چیه ؟منظور ما از علم یعنی آگاهی است .یعنی دریافت .حالا علم به معنای مصطلح کلمه که امروز (Science) می گویند در مقابل چیز های دیگر آن منظور ما نیست . هر نوع ادراک و آگاهی را علم می گوییم علم یعنی چیزی که ما میدانیم حالا یا با تجربه ، با استدلال یا با شهود و… این معنی مقصودمان است .

انسان ها چیز ها را می دانند . فلان مطلب و فلان قضیه را می دانند اما دانستن را نمی دانند من می دانم چه چیزی کجا هست اما دانستن خودم را نسبت به آن چیز نمی دانم . یه مقدار مشکل همین جاست .چیز ها را می دانیم ولی روی خود دانستن چیست اصلا فکر نمی کنیم .بدیهی می دانیم ، خوب بدیهی هم هست .می دونیم دیگه .می دانیم که این میز است . می دانیم که اینجا کلاس است .اما دانستن چیه ؟حالا این دیوار اینجاست و ما هم هستیم ما می دانیم که این میز مربع است .حالا این میز نمی دانذ که این میز مربع است.چرا من می دانم و آن نمی داند .

ممکن است شما بحث ماهوی بکنید یا در مورد مکانیسم آن صحبت کنید. اما ماهیت دانستن چیست ؟اصلا چه اتفاقی در عالم اتفاق می افتد که ما می دانیم .وقتی که من می دانم این میز مربع است با این معنی یا مفهوم یا هر چیز دیگه ای که اسنش را می گذارید یک چیزی بیش از ارتباط ( اتحاد) دارم . من میز میشم یا میز من میشه . میز پیش من میاد ، من میرم پیش میز یا این هم سرجای خودشه و من هم سر جای خودم هستم . قبلا یک کسی گفت یک صورتی می آید در ذهن من .خوب این صورت که میاد علم من به آن صورت چطوری است ؟ حالا اینها خیلی بحث ها گسترده ای است که البته باید اینها را بحث کرد اما اجالتا نمی خواهم وارد این بحث ها بشوم می خوام دو تا نظریه که در اینجا ذکر شده را نقل کنم .

چندین نظریه بین حکما و متکلمان اسلامی مطرح شده است . امام فخر رازی آدمی متفکر است . شکاک هم هست. متکلم اشعری ولی خوب خیلی هوشمند است . او میگید که علم فقط یک اضافه است . یک نسبت بین من و معلوم . داخل عالم و معلوم هیچی نیست و فقط یک اضافه و یک ارتباط برقرار است .علم فقط یک نسبت است و هیچی دیگه نیست . من با این میز یک نسبت برقرار می کنم. وقتی شما می گویی که من علم دارم یعنی چه که دارم ؟ مثلا این تسبیح را من دارم خوب به این احاطه دارم دیگه . اصلا داشتن یعنی چی ؟ یعنی چیزی در حیطه وجودی من است البته داشتن هم خیلی معانی دارد . یک وقت اعتباری است مثل اینکه : این کت من است . این ماشین من است  خوب اینها اعتباری است اما یک وقت هم می گویم علم من ، حلم من ،چشم من ، روح من و…. خیلی از این چیزها . ماشین من با روح من خیلی فرق دارد . اون بیرونه اما علم من ، جدا از من نیست .

در نظریه فخررازی من علم دارم ، نیست .من هیجی ندارم . من یک اضافه برقرار می کنم با معلوم .فقط یک ربط است .هیچی دیگه نیست هیچی تو کله من نیست . میزم میزه و من هم هستم ، حالا یک نسبت برقرار است .البته بعد بحث می کنیم که این نسبت کجاست ؟درونی است یا بیرونی اصلا نسبت چیه ؟ خود این هم یک مساله هست

حکما کاملا با این حرف مخالفند و می گویند نه این بیش از اضافه است  در علم اضافه هست  اما فخر رازی می گوید علم اضافه است

8 دیدگاه ها

 1. رادین می‌گه:

  زحمات شما فراموش نشدنی است.
  بسیار ممنون

 2. محسن می‌گه:

  با سلام و سپاس

  کار شما بسیار ستودنی است.

  حقیر شدیدا پیگیر دروس حضرت استاد دینانی بودم که گمشده ام را اینجا یافتم.

  خواهشمندم هر روز این بخش را به روز کنید تا ما هر روز از دروس ایشان مستفید شویم.

 3. یکی از همه می‌گه:

  سلام و وقت بخیر
  بابت این کار قشنگتون میخواستم تشکر کنم. امیدوارم این کار مدام (ادامه دار) باشه.

 4. iman می‌گه:

  ۱ سال است که تمام کلیپ های صوتی و تصویری حکیم عالیقدر را جمع آوری. هرچه در زندگی آموختم از طریق ایشان بوده.

  خداوند عزت و مقام به ایشان عطاء فرماید. خداوند ایشان را عزیز مومنان قراد دهد. خدواند ایشان را آیت الهی قرار دهد چنانکه تا قرن ها از مشرق و مغرب سخن از ایشان باشد و پس از این هر چه فلسفه غیر الهی هست مغلوب شود. خداوند به ایشان طول عمر دهد تا ما از این گنجینه معرفت نهایت استفاده را ببریم. خداوند ایشان را کاشف اسرار خود قرار دهد. خداوند دوستداران و محبان اهل معرفت، عرفان و فلسفه الهی که سرچشمه از کلام الله المجید، احادیث نبوی، و بیانات مولا الموحدین – ولی حضرت حق بر مومنان، حضرت امیر ع – میگیرد را مورد لطف و عنایت و رحمت خود قرار دهد. خدواند تمام برادران و خواهرانی که در ابلاغ معارف الهی و سخنان حکیم زحمت کشیده اند را مورد لطف خود قرار دهد.

  اگر حکیم عازم استرالیا شدند حقیر را بی خبر نگذارید.

  یک دنیا سپاسگزارم،

  ایمان
  ملبورن – استرالیا

 5. مهدی می‌گه:

  بسیار ممنونم

 6. elias می‌گه:

  لینک دانلود کار نمیکنه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *