آشنایی با کتاب هستی و مستی
۱۳۹۲-۰۹-۱۰
کاف کفر خوشترم آید زفاء فلسفه!
۱۳۹۲-۰۹-۱۴
نمایش همه

عقل و استدلال در تفکر ابن جوزی

قدرت قبول و ردّ یک نظریه از ویژگی‏های انسان است. انسان بر اساس عقل و خرد خود، صحت و سقم یک نظریه را مورد بررسی و تحقیق قرار می‏دهد و سپس به قبول یا ردّ آن مبادرت می‏نماید. به این ترتیب ردّ یا قبول واقعی یک نظریه به عقل و خرد بستگی دارد و بدون اتکاء به عقل، صحت و سقم و ردّ و قبول امور از ارزش و اعتبار معقول برخوردار نیست. مسأله‏ئی که در اینجا مطرح می‏شود این است که آیا قبول و پذیرش ادیان نیز مشمول این حکم واقع می‏شود یا نه؟

آشنایی کلی با مقاله

قدرت قبول و ردّ یک نظریه از ویژگی‏های انسان است. انسان بر اساس عقل و خرد خود، صحت و سقم یک نظریه را مورد بررسی و تحقیق قرار می‏دهد و سپس به قبول یا ردّ آن مبادرت می‏نماید. به این ترتیب ردّ یا قبول واقعی یک نظریه به عقل و خرد بستگی دارد و بدون اتکاء به عقل، صحت و سقم و ردّ و قبول امور از ارزش و اعتبار معقول برخوردار نیست. مسأله‏ئی که در اینجا مطرح می‏شود این است که آیا قبول و پذیرش ادیان نیز مشمول این حکم واقع می‏شود یا نه؟ کسانی بر این عقیده‏اند که قبول و پذیرش ادیان از دایره شمول این حکم بیرون نیست و انسان بر اساس عقل و خرد خود به سخنانپیغمبران ایمان پیدا می‏کند. در مقابل این گروه کسانی معتقدند منشأ دین عقل و خرد نیست و انسان برای مؤمن شدن به برهان و استدلال نیاز ندارد. این اشخاص نیز یکسان و یکنواخت نیستند؛ در میان آنان کسانی را می‏شناسیم که می‏گویند تماسّ واقعی انسان با دین و امور مقدس به ضمیر ناخودآگاه مربوط می‏گردد، زیرا امور مقدس مرموز و ماورائی است و در قلمروی قرار دارد که انسان نمی‏تواند بر آن کنترل آگاهانه داشته باشد. برخی از اندیشمندان معاصر مغرب زمین معتقدند دین نوعی سرسپردگی نهائی است که متعلق آن یک امر متعالی بشمار می‏آید و متعالی امری است که مورد علاقه نهائی و سرسپردگی کامل انسان قرار می‏گیرد و ماورای آن چیز دیگری قابل تصور نیست.

تعداد کسانی که در راه وصول به گوهر ایمان از هر گونه استدلال و اقامه برهان دوری می‏جویند اندک نیست. بودا اشتغال به مسائل نظری ما بعدالطبیعه را فساد انگیز می‏دانست و معتقد بود حاصل این گونه کوشش‏های فکری این است که برای دست و پای بشر علاوه بر سلاسل موجود، زنجیری دیگر فراهم می‏گردد، زیرا افکار ما بعدالطبیعه درست در قالب‏هائی ریخته می‏شود که اگر طالب راه رستگاری باشیم باید آنها را درهم بشکنیم. مشاجره‏ها و مناظره‏های غم انگیزی که در طول تاریخ ادیان رخ داده ارزش عقیده بودا را آشکار می‏سازد. در مشاجرات و مناظرات تعصب آمیز هر یک از دو طرفِ اختلاف با طرف دیگر همانگونه رفتار می‏کند که با دیوانگان یا بی‏خردان عکس العمل نشان می‏دهد. بودا به این علت از پاسخ گفتن به مسائل نظریِ مابعدالطبیعه خودداری می‏کرد و می‏گفت این مسائل به هیچ روی برای هدایت به مقام نیروانا مؤثر نیست و سالک را از طریق باز می‏دارد. در آثار بودائی برای صحت سخن بودا مثالی ذکر شده که جالب توجه است.

3 دیدگاه ها

 1. پرویز طبسی می‌گه:

  به نظر استاد جایگاه عقل در جسم کجاست

  • مدیر سایت می‌گه:

   خود سوال غلط است دوست عزیز
   عقل که در جسم حلول نمی کند و بعد بخواهیم دنبال جای اون باشیم که کجاست؛
   الان اگر این سوال را از خود شما بپرسیم آیا جواب می دهید که عقل در کلیه است!؟ یا در کبد و……
   این طرح بحث باید مقداری تصحیح بشود

 2. پرویز طبسی می‌گه:

  من راجع به این موضوع کتابچه ای نوشته ام و جایگاه عقل را در جسم ثابت نمودم اگر ادرسی دارید به من بدهید تا نوشته ام خدمتتان حضورا بیاورم خواندنش هم کمتر از نیم ساعت طول میکشد دوست دارم جنابعالی و استاد با کمی حوصله انرا مطالعه نمایید و بعد نظرمتان را بدانم البته کلیه و کبد اعضایی حیاتی در بدن هستند ولی اعضایی در بدن ما وجود دارند که فقط مخصوص پذیرش الهام هایی از ماورا طبیعت هستند امیدوارم هر چه زود تر با شما ملاقات نمایم با ارزوی سلامتی شماو تشکر پرویز طبسی تلفن همراه ……………………………..

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *