عشق با تجلی شروع می شود

حق تعالی را جز در نقاب نمی‌شود دید!
۱۳۹۱-۰۵-۳۱
جبر و اختیار
۱۳۹۱-۰۵-۳۱
نمایش همه

عشق با تجلی شروع می شود

الا یا ایها الساقی ادر کاساً و ناولها      که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌ها

به تعبیر دکتر لاریجانی این غزل یکی از غزل‌های رازآلود حافظ است. این غزل ملمع است و ملمع به شعری میگویند که یک مصرع آن عربی و یک مصرع آن فارسی است. مخاطبش ساقی است ……

کأس جام شراب است و ادر یعنی ادامه بده، بچرخان، نه یک بار و دو بار و نه سه بار بلکه برای همیشه و تناول کن. از همین جا باید پرسید آن ساقی کیست و آن جام چیست، آن جامی که همیشه در دوران باید باشد چیست؟

جام ظاهری نمی‌تواند در دوران باشد چون محدود است و اندازه دارد. حال آن جام چیست؟ و آن مست کنندگی چیست؟ و آن مستی که حافظ از این جام می‌خواهد و به دنبالش می‌آید چیست؟ آن مستی در عشق است این خاصیت که برای عشق ذکر می‌شود بسیار مهم است و کمتر به آن توجه شده، نکته ظریفی حافظ در اینجا در مورد عشق دارد.

آنچه موجب عشق می‌شود معرفت است، موجودی که معرفت ندارد عاشق نمی‌شود.

منبع عشق معرفت است، و کسانی که عشق را با معرفت جنگ می‌اندازند چقدر در اشتباه هستند اساس عشق معرفت است و عشق بدون معرفت غریزه است. (عشق در اول آسان نمود) یعنی می‌نمود و نمود با بود فرق می‌کند یعنی به نظر می‌رسید آسان است که در واقع نبود، در واقع گمان می‌رود که آسان است و چه مشکلاتی به دنبال عشق هست!

حال مشکلات عشق چیست؟

عشق با تجلی شروع می‌شود”، یک برق می‌زند و آن برق معرفت است. با یک جلوه که آن جلوه حسن است و آن آسان می‌نماید، وقتی وارد آن می‌شویم، می‌خواهیم از تجلی به متجلی برسیم، ببینید تجلی شما را به متجلی دعوت می‌کند همان‌گونه که زیبایی به صاحب زیبایی. ورود در راه عشق چه مشکلاتی دارد و چرا مشکل است!؟ چون راه بی پایان است و صعب العبور، هر لحظه با مشکل روبرو هستیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *